Islamska Republika Iran uhapsila je još tri novinarke, čime se broj privedenih novinarki popeo na 16, upozoravaju Reporteri bez granica (RSF). Ukupno je 55 novinara uhapšeno zbog aktivnosti povezanih s medijima od početka protestazbog ubistva Mahsa Amini u septembru. Dvadeset sedam od tih novinara i dalje je iza rešetaka, dok su ostali pušteni uz kauciju i čekaju presudu.
Melika Hashemi, koja radi za Shahr News Agency, pozvana je na ispitivanje u ozloglašeni zatvor Evin 21. januara, ali nakon što je novinarka ušla na ispitivanje svaki kontakt s njom je izgubljen. Sljedeće jutro, 22. januara, Mehrnoush Zarei i Saeede Shafiei pridružile su joj se u zatvoru.
S ova tri nova hapšenja u manje od 48 sati, iranska vlada nastavlja svoj obračun s novinarkama. Ukupno 25 od 55 novinara uhapšenih od početka protesta 16. septembra nakon smrti Mahse Amini, bile su žene.
– Iran mora odmah osloboditi novinare, fotografe i blogere koji su pritvoreni u vezi s protestima. Učestalost hapšenja i brutalnost daju sliku vlade odlučne da prekine protok informacija, ali uprkos hapšenjima, oni hrabro nastavljaju raditi svoj posao – kazao je kaže šef RSF-ovog ureda za Bliski istok Jonathan Dagher.
Mehrnoush Zarei, freelance novinarka koja je sarađivala s publikacijama kao što su ILNA, ISKA i Chelcheragh, uhapšena je ispred svoje kuće u Teheranu. Kako javlja novinska agencija HRANA, snage sigurnosti koje su stigle u njezinu kuću nisu se predstavile. Nakon pretresa i oduzimanja digitalnih uređaja, novinarku su uhapsili i odvezli u zatvor Evin. Nisu poznati ni razlozi njezina hapšenja.
Nekoliko kilometara dalje istog jutra, Korpus čuvara islamske revolucije (IRGC) uhapsio je Saeedeu Shafiei, slobodnu novinarku koja je sarađivala s Donyaye Eghtesadom, Sharghom i Insaf Newsom. Tweet Saeedeina supruga Hassana Homayona otkrio je da su je sigurnosne snage uhapsile u nedjelju ujutro. Izvještaji sugeriraju da je Saeede optužen za “propagandu i djelovanje protiv nacionalne sigurnosti”.
Od početka 2023. godine vlasti su do sada uhapsile osam novinara i fotografa zbog njihovih novinarskih aktivnosti. Četvorica od njih kasnije su puštena uz kauciju i čekaju izricanje presude. Također, posljednjih dana iranski su sudovi presuđivali u mnogim od ovih slučajeva, izričući duge kazne novinarima koji su presude čekali izvan zatvora.
Fotograf Ahmad Halabisaz osuđen je na dvije godine zatvora. Novinarka Alireza Khoshbat dobila je petogodišnju zatvorsku kaznu uz još jednu godinu za učešće u “propagandnim aktivnostima protiv režima”.
Iran se nalazi na 178. mjestu od 180 zemalja svijeta na RSF-om Indeksu slobode medija za 2022. godinu.
Izvor: RSF