Stručnjaci UN-a zabrinuti ponovnom kriminalizacijom klevete u RS-u

Posebno su zabrinuti jer se nove zakonske odredbe mogu koristiti za ušutkavanje kritičkih glasova, uključujući novinare i branitelje ljudskih prava

Stručnjaci UN-a zabrinuti ponovnom kriminalizacijom klevete u RS-u
Foto: Media.ba

Stručnjaci Ujedinjenih nacija za ljudska prava izrazili su zabrinutost zbog nedavnog usvajanja izmjena i dopuna Krivičnog zakona u entitetu Republika Srpska koje ponovno kriminaliziraju klevetu što predstavlja rizik da negativno utječu na slobodu izražavanja u Bosni i Hercegovini i doprinosi klimi sužavanja građanskog prostora u zemlji.

– Bosna i Hercegovina je dala dobar primjer u regiji dekriminalizirajući klevetu prije 20 godina, što se može i treba rješavati samo putem građanskog prava. Rekriminalizacija klevete je veliki korak unazad za uživanje prava na slobodu izražavanja, ne samo u entitetu Republika Srpska, već u cijeloj zemlji – smatraju stručnjaci.

Upozorili su da kriminalizacija klevete negativno utječe na stanje ljudskih prava, posebno na slobodni i uključivi politički diskurs; pravo na traženje, primanje i davanje informacija i slobodu medija.

Usvajanje amandmana u suprotnosti je s globalnim trendom dekriminalizacije klevete, uključujući i Evropu, gdje je nekoliko država članica Evropske unije i kandidatkinja za članstvo ukinulo krivičnu odgovornost za klevetu ili poduzelo korake prema njenom ukidanju.

Zakonodavno tijelo entiteta Republika Srpska usvojilo je amandmane unatoč širokim i jasnim pozivima protiv ovog retrogradnog poteza, uključujući novinare, aktere civilnog društva i međunarodne organizacije i mehanizme za ljudska prava.

Stručnjaci su prethodno razgovarali s predstavnicima Bosne i Hercegovine u martu 2023. godine, izražavajući zabrinutost zbog implikacija predloženih amandmana i pozivajući vlasti da ih povuku.

– Iako bilježimo povlačenje nacrta amandmana koji za cilj ima kriminaliziranje uvrede, duboko žalimo što su vlasti u entitetu Republika Srpska odlučile kriminalizirati klevetnički govor izricanjem novčanih kazni do 6.000 KM – rekli su stručnjaci.

– Posebno smo zabrinuti da se zakonske odredbe mogu koristiti za ušutkavanje kritičkih glasova, uključujući novinare, branitelje ljudskih prava i političku opoziciju – rekli su.

Stručnjaci su pozvali vlasti u entitetu Republika Srpska da ukinu amandmane i osiguraju poštivanje prava na slobodu izražavanja.

Saopćenje su izdali stručnjaci UN-a Irene Khan, posebna izvjestiteljica za slobodu mišljenja i izražavanja, Clément Nyaletsossi Voulé, posebni izvjestitelj za slobodu mirnog okupljanja i udruživanja i Mary Lawlor, posebna izvjestiteljica za branitelje ljudskih prava.

Posebni izvjestitelji dio su onoga što je poznato kao posebne procedure Vijeća za ljudska prava. Posebni postupci, najveće tijelo nezavisnih stručnjaka u sistemu UN-a za ljudska prava, općeniti je naziv nezavisnih mehanizama Vijeća za utvrđivanje činjenica i nadzora koji se bave bilo specifičnim situacijama u zemlji ili tematskim pitanjima u svim dijelovima svijeta. Oni su nezavisni o bilo kojoj vladi ili organizaciji.

Izvor: UN

About The Author