Dvojica muškaraca osuđena su za pomaganje somalijskim piratima koji su oteli američkog novinara i tražili otkupninu za njega držeći ga u zatočeništvu dvije i pol godine, a presuda bi im trebala biti izrečena 6. septembra.
Porota saveznog suda u New Yorku proglasila je Mohameda Tahlila Mohameda i Abdi Yusufa Hassana krivima za uzimanje taoca, urotu, pružanje materijalne podrške terorističkim djelima i druge zločine za koje je predviđena kazna doživotnog zatvora.
Michael Scott Moore, njemačko-američki novinar, otet je u januaru 2012. godine u Galkayou u Somaliji, 643,7 kilometara sjeveroistočno od glavnog grada Mogadiša. Radio je kao freelancer za njemačku publikaciju Spiegel Online i istraživao za knjigu o piratstvu.
Otmičari su tražili 20 miliona dolara otkupnine za njega, a u jednom trenutku objavili su video na kojem se vidi kako je Moore okružen maskiranim otmičarima koji su u njega uperili mitraljez i raketnu granatu.
Moore je oslobođen u septembru 2014. godine, navodeći da je njegova porodica prikupila 1,6 miliona dolara za njegovo oslobađanje.
– Tahlil, oficir somalijske vojske, napustio je tu dužnost kako bi preuzeo komandovanje piratima koji su držali Moorea u zarobljeništvu i nabavio je oružje korišteno za prijetnje novinaru – kazao je tužitelj Damian Williams.
Dodao je da je Hassan, ministar unutrašnjih poslova i sigurnosti pokrajine u Somaliji u kojoj je Moore držan kao talac, zloupotrijebio položaj u vladi i predvodio napore pirata da iznude golemu otkupninu od Mooreove majke.
Hassan, koji je rođen u Mogadišu, naturalizirani je američki državljanin. Uhapšen u Minneapolisu 2019. godine i optužen za savezne zločine, dok detalji Tahlilova hapšenja nisu objavljeni, ali je zatvoren u New Yorku 2018. godine.
U knjizi iz 2018. godine koju je Moore napisao o svom zatočeništvu, rekao je da je Tahlil stupio u kontakt s njim iz Somalije putem Facebooka dva mjeseca nakon oslobađanja novinara. Moore ga je prepoznao kao “šefa” svojih otmičara. Tada su započeli dopisivanje.
– Nadam se da si dobro. Pirati koji su vas držali kao taoce poubijali su se međusobno zbog grupne osvete i novčanih problema – napisao je Tahlil, prema objavljenoj knjizi.
Prema krivičnoj prijavi koju je objavio New York Times, to je bilo u skladu s izvještajima da su neki pirati ubijeni u sporu oko podjele Mooreove otkupnine.
Izvor: Associated Press (AP)