Međunarodna i Evropska federacija novinara (IFJ-EFJ) ponovile su poziv na pravdu za ubistvo istraživačkog novinara Jána Kuciaka i njegove zaručnice Martine Kušnírová, koje je počinjeno prije šest godina, u njihovoj kući u Velikoj Mači, na jugu zapadno od zemlje.
21. februara 2018. godine Ján Kuciak i Martina Kušnírová ubijeni su iz vatrenog oružja u svom domu. Kuciak je redovito izvještavao o slučajevima korupcije za web stranicu s vijestima Aktuality.sk.
Njegovo istraživačko izvještavanje uključivalo je članke o navodnoj poreznoj prijevari koju su počinili istaknuti članovi poslovne zajednice, uz sugerirane veze sa strankom SMER, kao i organiziranim kriminalnim godinama.
Šest godina kasnije, Kuciakove i Kušnírovine porodice još uvijek se bore za pravdu. Ubice koje su počinile ubistvo privedene su pravdi i osuđene su na dugogodišnje zatvorske kazne. No, navodni nalogodavac ubistva, poduzetnik Marian Kočner, i dalje izmiče pravdi.
Predsjednik IFJ-a Dominique Pradalié rekao je je da mozak koji stoji iza ubistva istraživačkog novinara Jana Kuciaka i njegove zaručnice Martine Kušnírove mora biti izveden pred lice pravde kako bi se poslala jasna poruka da ubistvo novinara ne može proći nekažnjeno.
– Slovački pravosudni sistem mora osigurati da se nekažnjivost ne učvrsti i mora pokazati da niko nije iznad zakona – dodao je.
– Ova kultura nekažnjivosti i nedostatak konkretnih mjera za ponovnu uspostavu pravog sistema slobode medija u Slovačkoj rezultat su kriminalnog ponašanja vlade na vlasti, koje karakterizira neprijateljska retorika viših političara, često u korijenu prezrene klevetničke kampanje – rekla je predsjednica EFJ-a Maja Sever.
Organizacije su ponovo zatražile od slovačkih vlasti da poduzmu mjere za zaštitu novinara i prava građana na pristup informacijama te da se stane na kraj nekažnjavanju ubica novinara, a od političara zahtijeva da poštuju novinare.
– Vrijeme je da se garantira nezavisnost upravljanja javnom televizijom RTVS i da se uspostavi stabilno i nezavisno finansiranje javnog medijskog servisa, a vrijeme je da se donesu pravila za poštenu i transparentnu distribuciju državnog oglašavanja – naveli su iz IFJ-EFJ-a.
Pozvali su i na donošenje zakona kojim se političarima zabranjuje vlasništvo nad medijima te da se kleveta dekriminalizira, dodajući da još mnogo toga treba učiniti kako bi se uspostavio režim prave slobode medija u Slovačkoj.
Izvor: IFJ