Izvršni direktor OpenAI-ja, vlasnika ChatGPT-a, kazao je da kompanija “nije na prodaju” nakon ponude za preuzimanje od 97,4 milijarde dolara koju je ponudio konzorcij investitora predvođenih Elonom Muskom.
Sam Altman, koji je s Muskom osnovao OpenAI prije nego što je javni sukob doveo do Muskova odlaska, govorio je na AI Action Summitu u Parizu.
– Mi smo neobična organizacija i imamo misiju učiniti da AGI (umjetna opća inteligencija) bude od koristi cijelom čovječanstvu, i ovdje smo da to učinimo – rekao je Altman.
Kad su ga upitali da definira AGI, Altman je rekao da “većina ljudi to koristi kao stvarno jake, moćne AI sisteme”.
Muskov advokat, Marc Toberoff, potvrdio je da je predao ponudu za svu imovinu OpenAI-ja njegovom odboru u ponedjeljak.
Ranije, kao odgovor na ovaj potez, Altman je objavio na Muskovoj društvenoj platformi X: “ne, hvala, ali mi ćemo kupiti twitter za 9,74 milijarde dolara ako želite”.
Za razliku od mnogih tehnoloških divova, kao što su Meta ili Microsoft, OpenAI nije javna kompanija. Umjesto toga, ima kompliciranu strukturu koja uključuje partnerstvo između neprofitnih i profitnih organizacija.
Musk kaže da ga želi vratiti njegovim neprofitnim korijenima i izvornoj misiji razvoja umjetne inteligencije za dobrobit čovječanstva. Međutim, Musk također posjeduje konkurentsku kompaniju, xAI.
Christie Pitts, tehnološka ulagačica u nove poslove u Panasonic Wellu u San Franciscu, rekla je za BBC da je skeptična u pogledu Muskovih motiva.
– Mislim da je pošteno biti prilično sumnjičav s obzirom na to da on sam ima konkurenciju… koja je strukturirana kao profitna kompanija, pa mislim da ovdje ima više nego što se na prvu čini – rekla je.
Altman je sugerirao nešto slično govoreći o Musku da je “konkurent koji nas ne može pobijediti na tržištu i znate, umjesto toga samo pokušava reći, kao, ‘kupit ću ovo’ uz potpuno zanemarivanje misije”.
Altman je izvršni direktor OpenAI-ja i sjedi u upravnom odboru neprofitne organizacije. On je u maju prošle godine rekao da ne posjeduje nikakve dionice u organizaciji.
Altman želi transformirati organizaciju u potpuno profitabilnu kompaniju, za koju kaže da će joj omogućiti prikupljanje više novca za ulaganje u istraživanje umjetne inteligencije.
Međutim, odluka o budućnosti OpenAI-ja nije samo Altmanova – odbor će imati pravo glasa o budućnosti kompanije i mogao bi podržati prodaju, posebno ako se ona ponuda poveća.
Ponuda postavljena na 97,4 milijarde dolara puno je niža od 157 milijardi dolara koliko je OpenAI procijenjen u posljednjem krugu finansiranja u oktobru prošle godine. Pregovori o daljnjem krugu finansiranja navodno ga sada procjenjuju na 300 milijardi dolara.
Izvor: BBC