Ovog 7. oktobra navršilo se 17 godina od kako je u Moskvi ubijena Anna Politkovskaya, istraživačka novinarka i spisateljica, ali njezina nepokolebljiva predanost istini i pravdi i dalje je inspiracija u borbi za slobodu medija i ljudska prava.
Kako su napisale njene kolege u Novaya Gazeti, mediju za koji je i sama radila, njezina hrabrost nikada neće biti zaboravljena jer je jedan od najstrašnijih dana u njihovom životu 7. oktobra 2006. godine, također bila subota.
– Na jutarnjem sastanku htjela sam kolegama ispričati nešto o njoj, naš tim je vrlo mlad, a većina naših novinara bili su samo djeca 2006. godine. Ali kako naziv našeg medija u egzilu uključuje riječi “Novaya Gazeta” – Anna je i dalje dio nas – napisala je Ekaterina Glikman iz Novaya Gazeta Evropa.
Iako je Anna bila uplašena, nastavila je raditi svoj posao, a vjerovatno je bila jako usamljena, jer je njen posao bio rat. Živjela je u ratu, čak i dok je hodala hodnicima moskovskih ureda tog medija. Cijelo to vrijeme njezine kolege nisu htjele živjeti u ratu.
– Sada i mi živimo u ratu – cijeli tim Novaya-Evropa. Barem nismo prisiljeni živjeti sami. Mnogi novinari moje generacije – koji su imali samo 20 godina kada je Anna ubijena – napustili su novinarstvo nakon njezine smrti – dodala je Glikman.
I sama je napustila novinarstvo kojem se kasnije vratila, ali naglašava da su svi bili shrvani bolom i razočaranjem. Od tada je prošlo 17 godina, a oni koji su ubili Annu ostaju na vlasti i još uvijek traje rat.
– Bol neće nestati. Ali postoji još jedan katalizator – barem za mene. Tihi bijes koji je poput goriva, daje mi snagu u najtežim danima. Kad saznate, na primjer, da je projektil pogodio kafić u malom ukrajinskom selu tokom mise zadušnice. Taj tihi, ali nemilosrdni bijes živi u meni i tjera me da budem dobra novinarka – napisala je.
– Možda su ubili Annu Politkovskaya, ali njenu misiju nisu zaustavili. Dani onih koji su je ubili su ipak odbrojani – zaključila je Glikman u prisjećanju na ubijenu rusku novinarku.
Nakon što je ruska vlada zabranila djelovanje nezavisnih medija, osoblje Novaya Gazete bilo je prisiljeno napustiti Rusiju kako bi nastavili raditi svoj posao, govoreći svojim čitateljima o tome šta se događa u Rusiji, Ukrajini i Evropi. Kažu da će se nastaviti boriti protiv ratovanja i diktature i vjeruju da je sloboda govora najučinkovitiji protuotrov tiraniji.
Izvor: Novaya Gazete