RTRS: MUP neće po službenoj dužnosti kontrolisati medije i društvene mreže
6. – 12. april 2020.
STRUČNJACI ZA LAŽNE VIJESTI I PANIKU: Prva uredba sa zakonskom snagom koju je potpisala Željka Cvijanović nakon što je u Republici Srpskoj uvedeno vanredno stanje zbog pandemije Covida-19 odnosi se na prekršajno gonjenje svih koji „šire lažne vijesti i izazivaju paniku među stanovništvom“.
Kako u uredbi nije pojašnjeno ko će vršiti provjeru i na osnovu kojih kriterija, šta su to lažne vijesti i kojim se informacijama širi panika, uslijedile su mnogobrojne reakcije medijske zajednice u BiH, nevladinih organizacija i građana. Uredništvo Dnevnika 2 nije našlo za shodno da gledatelje o tome informiše, već je mišljenje potražilo samo od predstavnika MUP-a RS i advokata Milana Petkovića, koji je ujedno i potpredsjednik Narodne skupštine RS i član jedne od vladajućih stranaka u ovom bh. entitetu (Dnevnik 2, 8. april).
Dva dana kasnije, vraćanje istoj temi. Uz obrazloženje da „MUP neće po službenoj dužnosti kontrolisati medije i društvene mreže“, već će reagovati po prijavama građana.
Iako je riječ o uredbi koja direktno zadire u slobodu mišljenja i izražavanja i u pitanje dovodi rad novinara, u Javnom RTV servisu RS-a ne vide ništa sporno. I ne pitaju hoćemo li postati društvo doušnika i špijuna u kojem je svakom pojedincu ostavljeno na volju da procjenjuje šta je to lažna vijest ili uznemiravanje javnosti i na temelju toga prijavljuje novinare i građane zbog iznošenja mišljenja ili plasiranja informacija.
U SRBIJU PO UZOR: Milorad Dodik u javnim istupima sve više koristi retoriku Aleksandra Vučića. Red obećanja, red prijetnji – ovisno kome se i kada obraća. Ono što je pritom bitno jeste da ga u dnevnicima potpisuju kao „srpskog člana Predsjedništva BiH“. Otuda i pitanje uredništvu Dnevnika kakve to ingerencije Dodik ima u RS-u? Da može građanima prijetiti 24-satnim zatvaranjem u kuće, ili davati obećanja kako će Vlada RS intervenisati prema privredi u cilju amortizovanja posljedica pandemije?
NEK SE ZNA ŠTA JE ČIJE: I u nedjelji iza nas dnevnicima su dominirali izvještaji vezani za pandemiju izazvanu koronavirusom. Iako se osim stanja u RS-u gledatelji informišu i o stanju u Federaciji BiH, brižljivo se pravi distinkcija između entiteta. Da situacija nije ovoliko ozbiljna, samo bismo mogli kazati da je tragikomično nastojanje da se izbjegne davanje ukupnih podataka o broju pozitivnih na Covid-19, preminulih, lica koja su testirana ili se nalaze pod nadzorom.
BNTV: Zašto je Stanivuković završio kod sudije za prekršaje?
6. – 12. april 2020.
ZDRAVLJE ZAJEDNICE I KOMFOR POJEDINACA: U Dnevniku 6. aprila, Vladimir Kovačević uradio je analizu o tome šta znači i kakve posljedice po slobodu izražavanja može imati uredba predsjednice RS-a o prekršajnom kažnjavanju medija i pojedinaca zbog objavljivanja lažnih vijesti i izazivanja panike. Osim mišljenja predstavnika medijske zajednice i poziva da se sporna uredba povuče, kao i stava Regulatorne agencije za komunikacije BiH, o štetnim posljedicama su govorili i politolozi, a gledatelji su upoznati i sa stavom komesarke za ljudska prava Vijeća Evrope Dunje Mijatović.
Poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini RS Draško Stanivuković prvi se našao na udaru sporne uredbe te je saslušan pred sudijom za prekršaje jer je objavio snimke koje su mu poslali građani smješteni u karantin koji se nalazi u jednoj banjalučkoj sportskoj dvorani. Iako je ministar zdravlja RS-a u svojoj reakciji naveo da je „zdravlje zajednice važnije od komfora pojedinaca“, nakon emitovanja snimaka u dnevnicima BNTV-a, uvjeti boravka su znatno popravljeni. I konačno je počelo testiranje na Covid-19, jer su u taj karantin smješteni građani koji su u BiH doputovali iz inostranstva bez vidljivih znakova zaraze.
KLJUČNI PODACI IZ SVIJETA: I u nedjelji iza nas gledatelji su podrobno izvještavani o svim bitnim podacima vezanim za stanje u vezi s koronavirusom u cijeloj BiH. Jednak pristup bilježimo i u izboru ključnih podataka o situaciji u državama regiona i u svijetu.
U bloku vijesti iz regiona, smatramo da je jedini nedostatak to što se, kada je u pitanju Srbija, iz koje se prenosi najviše informacija, ne čuju glasovi javnih radnika, ljekara i građana koji su nezadovoljni krajnje restriktivnim mjerama koje vlast poduzima, prevashodno onim koje se tiču slobode kretanja, kao mjerom prevencije širenja zaraze.
Zbog načina plasiranja informacija vezanih za pandemiju Covida-19, ali i bitnih ekonomskih pitanja, BNTV i dalje gledateljima nudi sadržajnije dnevnike od RTRS-a. Javni servis RS-a nastavlja robovati interesima vlasti i držanjem u fokusu svega što rade, odnosno, bolje reći, najavljuju da će uraditi.