RTRS O PUNIM FAKULTETIMA, BNTV O DRASTIČNOM SMANJENJU BROJA UPISANIH STUDENATA

BNTV je izračunao da je ove godine upisano 10.000 manje studenata nego 2014; RTRS-u će trebati još mjesec dana da izbroji broj upisanih studenata

RTRS O PUNIM FAKULTETIMA, BNTV O DRASTIČNOM SMANJENJU BROJA UPISANIH STUDENATA
Foto: Srpska Info

RTRS: Svakoga dana u svakom pogledu RS napreduje

  1. septembar – 6. oktobar 2019.

OPTIMIZAM SE ŠIRI NA SVE STRANE: U nedjelji iza nas novinarski zadatak bio je kroz dnevnike širiti optimizam i u vezi s tim javnost uvjeriti kako je bh. entitet Republika Srpska bolji, ekonomski napredniji dio Bosne i Hercegovine. Od realnih pokazatelja kojima se te tvrdnje podupiru, samo je navedeno povećanje cijene rada radnicima u zdravstvu. Da je tim povećanjem zadovoljan samo jedan od tri  reprezentativna sindikata koja djeluju u ovoj oblasti, nije rečena nijedna riječ. Ali zato se naširoko pričalo o odluci SNSD-a da od naredne godine budu povećane plate budžetskim korisnicima i da dođe do rasta najniže plate. RTRS je RTRS pa ne postavlja pitanje kako to samo jedna politička stranka, pa makar bila i najveća, samostalno donosi odluku o rastu plata. Kao što se tek usput provuklo i upozorenje privrednika da je teško osigurati rast plata kada za to nema osnova u rastu realnog sektora.

NOVA AKADEMSKA GODINA: Naveli smo da je ovo bila nedjelja širenja optimizma. Otuda valjda jedino prema tvrdnjama novinara Dnevnika 2 treba proći još mjesec dana da se izbroji broj studenata upisanih na univerzitete u RS-u. Odnosno da je, u duhu optimizma, izvještaj o početku akademske godine u fokus stavio samo one fakultete na koje se tradicionalno upisuje najveći broj studenata. Podaci o gašenju studijskih grupa na pojedinim fakultetima, činjenica da će amfiteatri biti poluprazni na velikom broju fakulteta, tek uzgred su navedeni.

GRANICE REPUBLIKE SRPSKE: Da samo država ima državnu granicu, činjenica je koja spada u domen osnovnog obrazovanja. Stoga je malo vjerovatno da takvo elementarno znanje ne posjeduju i novinari RTRS-a. Ali kako se, po diktatu vlasti, BiH ne tretira kao država, onda iz toga oni analogijom državnog ministra sigurnosti Dragana Mektića optužuju za „nezakonit pokušaj dovođenja pripadnika policije Federacije BiH na granicu RS-a prema Srbiji“. Na koji način to ministar misli izvesti ili kojim aktom je to naložio, nije pojašnjeno. Ali je zato istaknuta izjava direktora Državne granične policije Zorana Galića da „ministar lupeta gluposti“.

ODUŽILO SE: Dogovora oko okončanja uspostavljanja vlasti na državnom nivou nema ni na vidiku. Izborni zakon BiH ne poznaje nemogućnost spajanja funkcija pa tako i imamo situaciju u kojoj je Denis Zvizdić trenutno predsjedavajući i Vijeća ministara BiH i Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. I za to odgovornost snose tri najveće stranke u našoj zemlji. No Branki Kusmuk to, naravno, ne smeta. I ne otvara temu o tome može li do dogovora doći kako bi BiH profunkcionirala u punom kapacitetu. Ne otvara ni pitanje zašto državni zastupnici godinu dana primaju plate za vlastiti nerad. Njoj je daleko interesantnije izdvojiti Zvizdića kao jedini primjer koji osim što, kako je navela, „krši Ustav BiH, krši i zakone fizike pa saziva sjednice i Predstavničkog doma i Vijeća ministara isti dan“. Iz ovog izvještaja, emitovanog u Dnevniku 2. oktobra, izdvajamo i izjavu analitičarke Sanje Vlaisavljević, koja potcrtava da je Vijeće ministara nelegitiman dio vlasti „jer mu je mandat istekao prije dvije godine“. Ako već Vlaisavljević ne zna ili se tek zabrojala, onda je Kusmuk mogla ili taj dio izjave neemitirati ili svoju sugovorncu podsjetiti da su posljednji  opšti izbori u BiH održani 2018. godine.

Ocjena: 1

BNTV: Migrantska panika

  1. septembar – 6. oktobar 2019.

IMA LI OSNOVA ZA POVEĆANJE PLATA? Dok su novinari RTRS-a na osnovu događaja koji su obilježili proteklu nedjelju svim silama nastojali uvjeriti građane da će im svakog dana u svakom pogledu biti sve bolje, uredništvo dnevnika BNTV-a je istim temama pristupilo krajnje racionalno.

Najava SNSD-a i lidera te stranke Milorada Dodika o povećanju plata u RS-u od naredne godine za budžetske korisnike iskorištena je za otvaranje pitanja iz kojih izvora će se taj novac namaći. Za analizu su uzeti stavovi ekonomista i privrednika koji su upozorili da prostora za rast plata u realnom sektoru nema. I da će se time stvarati samo dublji jaz među zaposlenim. I dobro poentiranje podsjećanjem da su naredne godine lokalni izbori, a da najveću biračku vojsku vlasti čine upravo zaposleni u javnom sektoru.

IZJAVE I STATISTIKA: I novinari BNTV-a prenijeli su izjavu predsjednice Republike Srpske Željke Cvijanović da je RS bolji bh. entitet. I demantovali je statističkim podacima o platama i penzijama koje su i dalje u Federaciji BiH više nego u RS-u.

SVE MANJE STUDENATA: Početak nove akademske godine novinarima BNTV-a bio je povod da upozore da se iz godine u godinu drastično smanjuje broj novoupisanih studenata, da se gase pojedini studijski programi i da je, u odnosu na školsku 2013./2014., ove godine broj novoupisanih studenata manji za deset hiljada.

Ocjena: 7

Komparativna analiza

I u nedjelji iza nas ponovilo se ono na što smo već nebrojeno puta ukazali. Isti događaji na RTRS-u i BNTV-u potpuno se različito tumače. Stoga RTRS, u maniru pravog glasnogovornika entitetske vlasti, nastavlja da širi neutemeljeni optimizam o ekonomskom boljitku. Uredništvo Dnevnika BNTV-a ista pitanja razmatra analitički i gledaocima predočava daleko uravnoteženiji pogled.

About The Author

Plus sedmice

RTRS
Nijedan izvještaj, jer smatramo da se pojedini prilozi i vijesti ne mogu svrstati u ovu kategoriju samo zato što su urađeni u skladu sa standardima profesionalnog izvještavanja ako ne nude ništa dalje od toga.
BNTV
Hoće li za nekoliko godina imati ko da puni fondove penzionog osiguranja u BiH, pitanje je koje je otvoreno u Dnevniku 30. septembra. Gledateljima su predočeni porazni podaci da će se broj penzionera u narednih pet godina povećati za 80.000 i da će u istom periodu zemlju napustiti 150.000 osoba. Sada je, kaže se u izvještaju, omjer 1,2 radnika na jednog penzionera, što znači da su penzioni fondovi već u kolapsu.

Izdvojeno
U ovoj rubrici slijedi ono što je RTRS u dnevnicima prešutio. A riječ je o odluci Evropskog suda za ljudska prava kojom je naloženo BiH da iz dvorišta Fate Orlović ukloni pravoslavnu crkvu koja je nezakonito izgrađena na njenom posjedu. I ponovo postavljamo pitanje šta javni medijski servis u današnje vrijeme, kada je svakom građaninu na raspolaganju pristup nizu izvora informacija, dobiva prešućivanjem?
Minus sedmice

RTRS
Gvozdenu Šarcu povjeren je zadatak da od „prizemne kampanje Federalne TV“ i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića odbrani Republiku Srpsku, Srbiju i ministra spoljnih poslova Ruske Federacije Sergeja Lavrova. Što se Komšića tiče, Šarac mu je poručio da je „tragikomično kada se mali osmjele da dijele lekcije velikima“. Odnosno, da Komšić nema pravo da ocijeni da se Lavrov svojim stavovima vezanim za BiH i njenu suradnju s NATO-m miješa u unutrašnja pitanja države koju predstavlja. Što se FTV-a tiče, kada već tvrdi da se „političko-medijski centri moći u Federaciji BiH“ obračunavaju sa Srbijom i Aleksandrom Vučićem, bilo bi profesionalno gledateljima ponuditi dokaze da vide na koji način to čine. Pa da sami donesu o tome zaključak.
BNTV
U našim izvještajima konstantno ponavljamo da su migranti ljudi. I da su BiH, njene institucije i građani dužni prema njima da se tako i ponašaju. Nažalost, migrante se svodi na puku statistiku i ide i korak dalje, tretirajući ih kao pošast koje se treba riješiti. Upravo na tom fonu bio je i izvještaj Slađane Jašarević o obraćanju novinarima izaslanika UN-a za izbjeglice Felipea Gonzaleza Moralesa. Upozorenja o katastrofalnim uvjetima smještaja i uskraćivanju prava na kvalitetnu zdravstvenu zaštitu i obrazovanje, Jašarević je dočekala „na nož“. I u izvještaju u nekoliko navrata naglasila da „smo Gonzaleza pitali“ da li zna kako žive građani BiH, koliko je njih u stanju potrebe? Ne sporeći da veliki broj građana ove zemlje živi na rubu egzistencije, to ne znači da se migrantima treba uskratiti pomoć i osigurati im uvjete za život dostojan čovjeka.
Izdvojeno
U dnevnicima se ponovo u formi vijesti svake večeri izvještava i o okupljanju članova grupe Pravda za Davida. To, podsjećamo, zbog policijske zabrane građanskih okupljanja na Trgu Krajine više nisu veliki skupovi, ali i dalje na šetalištu u centru Banjaluke desetina građana traži istinu i pravdu za ubijenog Davida Dragičevića.