RTRS I BNTV: Samo da nije sarajevske kotline

Entitetski servis standardno brani vlast i u tome uvijek ima pouzdanog krivca – političko Sarajevo. S druge strane, BNTV otvara sve one teme koje RTRS preskače, skriva ili iskrivljuje

RTRS I BNTV: Samo da nije sarajevske kotline

 

RTRS: Propaganda na djelu

  1. – 13. februar 2022.

PROPAGANDNO INFORMIRANJE: Novinar Ajdin Cikota do savršenstva je savladao sve elemente propagandnog informisanja. I to ne samo kroz sadržaj izvještaja koji su u pravilu samo bazirani na stavovima vlasti nego i kroz ton prilagođen potrebi. Stoga za starije generacije ili posjetitelje kinoteka njegovi izvještaji neodoljivo podsjećaju na propagandne žurnale koji su se koncem i 50-ih i 60-ih godina prošlog vijeka emitovali u kinima širom Jugoslavije kako bi se podcrtale odluke i uspjesi vlasti.

ZAMJENA TEZA: Sklonost zamjeni teza i interpretaciji odluka na način koji odgovara dnevnoj politici vlasti Republike Srpske najvažniji je dio uređivačke politike RTRS-a. Posljednji primjer bilježimo u izvještaju emitovanom u Dnevniku sedmog februara u kojem se ističe da su „srpski kadrovi u diplomatsko-konzularnoj mreži BiH na udaru ministrice vanjskih poslova Bisere Turković“. Povod je odluka ministrice Turković koja obavezuje da sva diplomatska predstavništva moraju u zvaničnim predstavljanjima koristiti samo simbole BiH. No u verziji predsjednice RS-a, lidera SNSD-a i novinara RTRS-a, navedena odluka odnosi se samo na srpske kadrove?!

NELEGALNA IMOVINA: Iz istog Dnevnika izdvajamo i hvalospjev prijedlogu zakona o utvrđivanju porijekla imovine koji je u Narodnu skupštinu uputio klub poslanika SNSD-a. O sadržaju zakona i iskrenim namjerama da se utvrdi i oduzme nelegalno stečena imovina sud će dati i struka i praksa. Za novinare RTRS-a će koliko sutra biti otklonjene sve sumnje oko toga kako su pripadnici grupe političara, članova njihovih porodica i njima bliskih biznismena „preko noći postali milioneri“.

Političku scenu ne samo Republike Srpske nego i cijele BiH obilježilo je zasjedanje Narodne skupštine RS na kojem je ovaj entitet ušao u jednostrani postupak vraćanja nadležnosti. Poslanici vladajuće većine oglušili su se na upozorenja međunarodnih zvaničnika, VSTV-a BiH, političkih stranaka sa sjedištem u Federaciji BiH i opozicije o mogućim posljedicama takvih odluka, sve to uz neupitnu podršku javnog servisa.

SAVEZNICI SARAJEVSKE KOTLINE: Branka Kusmuk je usvajanje Nacrta zakona o visokom sudskom i tužilačkom vijeću RS-a iskoristila za još jedan obračun u ime vlasti s liderom SDS-a Mirkom Šarovićem te poslanicima bosanskog bloka u parlamentu ovog bh. entiteta. Kusmuk je izbjegla i da gledatelje upozna sa Šarovićevom tvrdnjom da je riječ o zakonu kojim SNSD želi dobiti još jedne izbore, jer je predviđeno da na snagu stupi godinu dana od dana objavljivanja. Umjesto toga, lidera SDS-a svrstala je u red, kako je to istakla, „revolucionara koji su digli revoluciju protiv ovog zakona“. Osim što su revolucionari svi koji su se usprotivili rasturanju pravosudnog sistema BiH, za Kusmuk su i piromani, a opozicija je uz to i saveznik „sarajevske kotline iz koje kulja netrpeljivost prema RS-u“.

Na istom fonu bio je i izvještaj Gvozdena Šarca. Na njegovoj meti se pak našao predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH Halil Lagumdžija. Poziv predsjednika VSTV-a BiH upućen visokom predstavniku da spriječi da zakon o VSTV-u RS stupi na snagu, za Šarca je tek na fonu „politike njegovih stranačkih mentora koji također zazivaju intervenciju visokog predstavnika“. Od silnog traženja argumenta o pravu RS-a na svoj VSTV, Šarac evidentno nije stigao pročitati dokument o kojem izvještava. Da jeste, sigurno ne bi izvještaj zaključio tvrdnjom da će zakon na snagu stupiti na ljeto. Koje godine, e, to je već drugo pitanje.

Ocjena: 1

 

BNTV: Život radnika

  1. – 13. februar 2022.

CJELOVITA SLIKA: Bez ostrašćenosti, s jasnim fokusom na suštinu nedoumica vezanih za razloge zbog kojih će se na primjenu Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću RS čekati, novinari BNTV-a ispratili su rasprave na sjednici Narodne skupštine RS na kojoj je vladajuća koalicija usvojila sporni zakon u formi nacrta.

Gledatelji su tako dobili cjelovitu sliku stavova predlagača zakona, ali i komentare i kritike kojima je ovaj dokument dočekan među opozicijom u RS-u, kao i u bh. javnosti i krugovima međunarodne zajednice.

Ipak, ključne teme koje su prezentirane u dnevnicima bavile su se refleksijama političke nestabilnosti na ostale segmente života u BiH. Iz Dnevnika emitovanog 10. februara izdvajamo analizu koja je ukazala da je BiH na dnu među zemljama regiona po nivou stranih ulaganja i novih investicija i da kontinuirana politička kriza odbija investitore od plasiranja svog kapitala u našu državu.

JASNO OBJAŠNJENJE: Nedostatak novih investicijskih ciklusa za sobom povlači i male zarade, pa je naša zemlja i na samom dnu Evrope po pitanju najniže cijene rada, a jedino u čemu za Evropom ne kaskamo su cijene roba i usluga (Dnevnik, 12. februar).

U tom kontekstu analizirala se i inicijativa poslanika SNSD-a u Parlamentu BiH za smanjenje stope PDV-a na osnovne životne artikle. Uz jasno objašnjenje, koje je izbjegnuto na RTRS-u, ko je za oblast indirektnih poreza nadležan i otvaranje pitanja postoji li unutar vladajućih struktura na državnom nivou konsenzus oko inicijative SNSD-a.

I dok političari uveliko vode izbornu kampanju, pitanje je hoće li se izbori u oktobru održati, a u isto vrijeme radnici iz dana u dan sve teže žive.

Gledatelji su informisani i o zabrinutosti Konfederacije sindikata zbog položaja radnika u Elektroprivredi RS i JP Željeznice RS, koji najavljuju „radikalnije oblike borbe za svoja prava“.

GENERALNI ŠTRAJK: A dovedeni su do zida. U generalni štrajk stupili su radnici Zavoda za profesionalnu rehabilitaciju invalida. Uslužne djelatnosti kojima se bave u skladu sa svojim mogućnostima jedini su im izbor prihoda, Vlada RS je osnivač Zavoda i „ispod radara“ joj je prošlo da se doprinosi zaposlenim ne uplaćuju već šest godina. Bez dodatnih komentara, samo na osnovu izjava radnika, uprave Zavoda i Ministarstva rada i boračko- invalidske zaštite data je precizna slika nebrige vlasti prema narodu kojeg su im puna usta.

Ocjena: 6

 

Komparativna analiza

U odnosu na nekoliko prethodnih nedjelja, BNTV je napravio pozitivan iskorak po pitanju izvještavanja o političkim temama u RS-u i time gledateljima ostavio mogućnost da sami donose zaključke o stavovima vlasti i opozicije u RS-u.

Što se tiče RTRS-a, oni ostaju dosljedni u svojoj dosljednosti da bez propitivanja slijede politički kurs vlasti RS-a, ne dovodeći ni na trenutak u pitanje uredničku odluku da bi bilo koji postupak trebali propitivati. Jednako tako, i dalje umjesto da poštuju postulate rada javnog servisa, upadljivo opoziciji ili uskraćuju mogućnost za iznošenje stavova ili iste koriste kako bi ih omalovažavali i otvoreno nastojali diskreditovati, a sve to po diktatu vlasti.

Plus sedmice

RTRS

Nijedan izvještaj.

BNTV

Analiza razloga zbog kojih Milorad Dodik insistira da Centralna banka BiH omogući štampanje dodatnih milijardu konvertibilnih maraka. Ekonomski eksperti su jasnim jezikom objasnili zašto to nije moguće i upozorili na sve posljedice koje bi dodatno štampanje novca moglo dugoročno izazvati po ionako krhku finansijsko-ekonomsku stabilnost BiH.

Minus sedmice

RTRS

Populizmu Milorada Dodika nema kraja. Nakon što je građanima RS-a ponovo obećao da će „Vlada RS iskontrolisati cijenu svih artikala na tržištu i sankcionisati one koji neopravdano dižu cijene“, otišao je i korak dalje: po njegovom nalogu, Klub poslanika SNSD-a u Parlamentu BiH uputio je inicijativu o smanjenju stope PDV-a na osnovne životne namirnice. Malo je vjerovatno da Dodik ne zna da su Vijeće ministara BiH i Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje BiH nadležni za oblast indirektnog oporezivanja i da je proces utvrđivanja stopa PDV-a složen i ne može se lomiti preko koljena. Ali izborna je godina, a dodvoravanje biračkom tijelu isproban način da se dođe do pobjede. Pa ako se od političara i ne nadamo da odgovorno stoje iza svojih izjava i poteza, mediji su dužni, posebno javni servis, da radi u interesu te iste javnosti, da propituje i analitički prilazi ovako osjetljivim temama, umjesto da u stopu prati vlast.

BNTV

Nijedan izvještaj.

 

 

About The Author