RSF pozvao Senat SAD-a da usvoji zakon o zaštiti medija

Prijedlog zakona predstavlja prijeko potrebno poboljšanje pravne zaštite novinara i njihovih izvora

RSF pozvao Senat SAD-a da usvoji zakon o zaštiti medija

Budući da vrijeme ističe u zakonodavnom kalendaru Sjedinjenih Američkih Država za 2024. godinu, senatori imaju još malo prilika da usvoje Zakon o štampi – ključni zakon o zaštiti medija koji je usvojen u Zastupničkom domu ranije ove godine, ali ga još nije odobrio Senat.

Reporteri bez granica (RSF) pozvali su čelnike Senata da usvoje zakon kao prioritet prije nego što 118. Kongres završi 3. januara 2025. godine svoj mandat, u interesu jačanja slobode medija u SAD-u i preokreta nedavnog zabrinjavajućeg pogoršanja.

Dok se zakonodavci fokusiraju na još jedan obračun s visokim ulozima oko nacrta zakona o finansiranju koji bi saveznu vladu ostavio otvorenom nakon krajnjeg roka 30. septembra, Senat ima sve manje prilika za usvajanje ovog kritičnog zakona o slobodi medija.

Senatori bi se trebali sastati u samo nekoliko sedmica septembra prije nego što se vrate u svoje okruge prije izbora u studenom. No čelnici Senata mogli bi uključiti Zakon o štampi, koji već uživa široku dvostranačku podršku i jednoglasno ga je usvojio Dom, kao dio zakona koji se mora usvojiti prije kraja godine. U suprotnom, zakon bi se mogao suočiti s drugom godinom čekanja u Senatu bez glasanja.

– Zakon o štampi je zdravorazumski, dvostranački zakon koji će ojačati američku slobodu medija. Bit će potrebna samo politička volja čelnika Senata Chucka Schumera i Mitcha McConnella da poduzmu ovaj veliki korak naprijed i donesu savezni zakon o zaštiti novinara i njihovih izvora – ocijenio je Izvršni direktor RSF-a Clayton Weimers.

Smatra da bi donošenje Zakona o štampi u izbornoj godini – i godini u kojoj je SAD pao za neviđenih 10 mjesta na RSF-ovom Indeksu slobode medija u svijetu – poslalo snažnu poruku koja pojačava važnost slobodnog medija u američkoj demokratiji.

PRESS Act savezni je zakon o zaštiti medija, koji bi zabranio federalnim organima za provedbu zakona da traže zaštićene informacije s novinarskih radnih ili ličnih uređaja i računa.

Neka verzija zakona o zaštiti medija postoji u 49 država, ali bi savezni zakon pomogao u zaštiti novinara koji riskiraju zatvorsku kaznu, novčane kazne i druge kazne zbog odbijanja da otkriju izvore pred saveznim sudovima ili istragama Kongresa.

To bi također razjasnilo često zbunjujuće razlike u mišljenjima između žalbenih sudova koji su u različitim vremenima različito presuđivali kada je u pitanju tajnost izvora novinara. Prijedlog zakona predstavlja prijeko potrebno poboljšanje pravne zaštite novinara i njihovih izvora.

Ako prijedlog zakona ne bude usvojen ove godine, odgovornost će pasti na sljedećeg predsjednika da ga odredi kao prioritet i zagovara ga. RSF je pozvao oba predsjednička kandidata da se obavežu na potpisivanje Zakona kao jednoj od 10 mjera potrebnih za poboljšanje slobodne medija.

Ove su godine Sjedinjene Države pale na zabrinjavajući nizak nivo u RSF-ovom Svjetskom indeksu slobode medija, gdje su sada rangirane na 55. mjestu od 180 zemalja.

Izvor: RSF

About The Author