Roditelji iz UK tuže TikTok zbog smrti djece

Roditelji kažu da im je žao što su ikada dozvolili svojoj djeci pristup društvenim mrežama, jer nisu bili svjesni koliko su im prava na pristup podacima ograničena

Roditelji iz UK tuže TikTok zbog smrti djece

Roditelji iz Velike Britanije podnijeli su tužbu u Sjedinjenim Američkim Država, tvrdeći da su njihovih četvoro djece preminulo 2022. godine pokušavajući „blackout izazov“, viralni trend koji se širio društvenim mrežama 2021. godine.

Sedmicu nakon podnošenja tužbe, jedan od rukovodilaca TikToka izjavio je da postoje stvari koje platforma „jednostavno nema“ zbog „zakonskih obaveza u vezi s brisanjem podataka“. Prema britanskim GDPR pravilima, platforme su obavezne čuvati lične podatke samo onoliko dugo koliko je to nužno.

Međutim, roditelji su bili iznenađeni tvrdnjom da su podaci njihove djece tako brzo izbrisani.

Lisa Kenevan, čiji je sin Isaac preminuo u dobi od 13 godina, rekla je: „Prva reakcija mi je bila da je to potpuna laž.“

Liam Walsh izrazio je sumnju da bi TikTok izbrisao podatke njegove kćerke Maie, koja je preminula s 14 godina, posebno jer, za razliku od ostale troje djece, istraga u njenom slučaju još uvijek traje.

Ellen Roome vodi kampanju u parlamentu za donošenje takozvanog „Joolsovog zakona“ u čast svog 12-godišnjeg sina Juliana. Ovim zakonom roditeljima bi se automatski dao pristup podacima njihove djece nakon njihove smrti.

– Da je u njihovoj sobi bio papirni dnevnik, garantujem da bi ga svaki roditelj pročitao kako bi pokušao razumjeti šta se dogodilo. Danas se to preselilo na internet, a društvene mreže su za djecu ekvivalent dnevniku. Pa zašto onda ne bismo pogledali njihov online dnevnik da vidimo može li nam dati neke odgovore – kazala je.

Hollie Dance, majka 12-godišnjeg Archieja Battersbeeja, rekla je da bi prema GDPR pravilima trebala imati automatsko pravo pristupa njegovim podacima jer je bio mlađi od 13 godina kada je preminuo, ali se ipak suočila s poteškoćama da ih dobije. „Još uvijek postoje tri njegova profila koja su aktivna“, rekla je.

Prema TikToku, pretrage videa ili hashtagova povezanih s izazovom blokirane su još od 2020. godine. Platforma tvrdi da zabranjuje opasan sadržaj i izazove te nastoji ukloniti takve materijale prije nego što budu prijavljeni. Također preusmjerava one koji traže takav sadržaj na svoj centar za sigurnost.

No, Dance tvrdi da posjeduje screenshots ekrana opasnih izazova koje je mogla lako pronaći.

Roditelji kažu da im je žao što su ikada dozvolili svojoj djeci pristup društvenim mrežama, jer nisu bili svjesni koliko su im prava na pristup podacima ograničena.

– U osnovi, mi svojoj djeci dajemo bombu. Dječiji mozak se ne razvija u potpunosti do oko 25. godine. Količina sadržaja kojom su preplavljeni nije zdrava za njih. Mnogi su vidjeli štetan sadržaj, uključujući pornografiju, već sa 10 ili 11 godina. Djeca ne trebaju društvene mreže – rekla je Kenevan.

Ove godine stupa na snagu Zakon o online sigurnosti, koji će platformama nametnuti obavezu da preduzmu mjere protiv ilegalnog ili potencijalno štetnog sadržaja kojem djeca mogu biti izložena.

Walsh je izjavio da „nema nikakvo povjerenje“ u Ofcom, regulatorno tijelo zaduženo za provedbu zakona, dok Dance smatra da bi platforme trebale finansirati organizaciju koja bi pregledala svaki pojedinačni video prije nego što bude objavljen.

Walsh je rekao da, ako američki sud utvrdi da je „algoritam slao njegovom djetetu destruktivne videe, što je dovelo do njenog psihičkog pada iz kojeg nije vidjela izlaz“, i da bi želio podnijeti optužbu za korporativno ubistvo pred britanskim sudovima.

Roome je rekla da su porodice podnijele tužbu u SAD-u jer nisu uspjele pronaći britanske advokate koji bi preuzeli slučaj na pro bono osnovi.

Za sada, kaže, prioritet je „napraviti promjenu“ za druge roditelje i porodice. „Teško je, emocionalno iscrpljujuće, ali ovdje ćemo nešto zaista postići“, smatra.

Izvor: The Guardian

 

About The Author