Američki vladin servis Radio Slobodna Evropa/Radio Liberty (RSE/RL) zatvara se ove sedmice u Mađarskoj čime će biti okončao petogodišnje emitiranje medijskog servisa za koji je američki zvaničnik rekao da je narušio vanjsku politiku predsjednika Donalda Trumpa u zemlji koja je ključni saveznik.
Pokrenut 1950. godine radi emitiranja za komunističke zemlje tokom Hladnog rata, RSE/RL i dalje dopire do miliona ljudi u istočnoj Evropi, uključujući Rusiju i Ukrajinu, kao i do centralne Azije i Bliskog istoka, s ciljem jačanja medijskih sloboda.
Ali ovaj medijski servis ozbiljno je pogođen naporima Trumpove administracije da smanji državne troškove. Trump računa na mađarskog premijera Viktora Orbana, desničarskog nacionalistu, kao bliskog saveznika u Evropskoj uniji.
Kari Lake, Trumpova administratorka u Američkoj agenciji za globalne medije koja nadzire RSE/RL, rekla je ovog mjeseca da programi finansirani novcem poreznih obveznika ne smiju biti korišteni za „destabilizaciju“ Mađarske.
U pismu Kongresu od 5. novembra, koje je Lake objavila na društvenoj mreži X, najavila je da se ukida finansiranje RSE/RL te da je njegov „program podrivao vanjsku politiku predsjednika Trumpa tako što se suprotstavljao legitimno izabranom premijeru Mađarske“.
Mađarska je bila jedna od samo tri članice EU u kojima je RSE/RL djelovao, uz Rumuniju i Bugarsku.
U saopćenju RSE/RL je naveo da je njihov tim „predano radio kako bi publici u Mađarskoj pružio nezavisno novinarstvo“.
Mađarska je prešla na demokratski sistem iz komunizma 1989. godine, kao i druge zemlje centralne Evrope koje su sada članice EU. Mađarski servis RSE/RL ugašen je 1993. godine, ali je ponovo pokrenut 2020. godine zbog, kako su naveli, „opadanja raznolikosti medijskih glasova“ u zemlji.
Kritičari već godinama optužuju Orbana da je tokom više od 15 godina na vlasti pojačao kontrolu nad medijima. Javni servis je u potpunosti pod kontrolom vlade, a nekoliko privatnih medija zatvoreno je ili preuzeto od vlasnika bliskih vladi. Orban negira suzbijanje medijskih sloboda.
Mađarski servis RSE/RL-a, „Szabad Európa“, online je portal koji je proizvodio i video priloge i podcaste. Izvještavali su o potezima vlade u pravosuđu i sudovima, a 2024. godine su dobili pravnu bitku kako bi dobili pristup državnim ugovorima o izgradnji autocesta.
Međunarodna organizacija Reporteri bez granica nazvala je zatvaranje RSE/RL u Mađarskoj „ozbiljnim udarcem pravu građana Mađarske na informaciju“ uoči izbora 2026. godine.
Izvor: Reuters





