Predsjednik Rusije Vladimir Putin potpisao je dekret o dodjeli ruskog državljanstva američkom zviždaču Edwardu Snowdenu, bivšem uposleniku američkih obavještajnih službi koji živi u Rusiji od 2013. godine.
On je u Rusiju pobjegao kako bi izbjegao krivični progon u Sjedinjenim Američkim Državama nakon što su u javnost procurili tajni dosjei, koje je objavio The Guardian, a koji su otkrili domaće i međunarodne operacije nadzora koje provodi američka Agencija za nacionalnu sigurnost.
Snowden je 2020. godine rekao da on i njegova tada trudna supruga podnose zahtjev za rusko državljanstvo kako se ne bi odvojili od budućeg sina u eri pandemije i zatvorenih granica. Rusija mu je iste godine dodijelila pravo stalnog boravka, otvarajući mu put za dobivanje ruskog državljanstva.
– Nakon godina odvojenosti od naših roditelja, moja žena i ja nemamo želju biti odvojeni od naših sinova – rekao je Snowden, čije se ime pojavilo na popisu od 72 osobe rođene u inostranstvu kojima je Putin dodijelio državljanstvo.
Putinov dekret da se Snowdenu dodijeli državljanstvo brzo je doveo do šala na društvenim mrežama da će zviždač uskoro biti regrutiran u rusku vojsku da se bori u Ukrajini u okviru kampanje mobilizacije cijele zemlje.
– Hoće li Snowden biti mobiliziran – napisala je Margarita Simonyan, glavna urednica državne televizije RT na svom Telegram kanalu.
Snowdenov ruski advokat Anatolij Kučerena rekao je državnoj novinskoj agenciji Ria Novosti da njegov klijent ne bi mogao biti mobiliziran jer nije prethodno služio u ruskim oružanim snagama.
Advokat je dodao da Snowdenova supruga, Lindsay Mills, također podnosi zahtjev za rusko državljanstvo.
Zviždač se uglavnom drži povučeno dok živi u Rusiji, povremeno objavljujući fotografije svoje porodice u Moskvi. On je 2019. godine rekao da je spreman vratiti se u SAD ako mu se bude garantiralo pravedno suđenje.
Snowden, koji je ranije kritizirao stanje ljudskih prava u Kremlju, nije javno komentirao invaziju te zemlje na Ukrajinu. Prije rata je više puta izrazio sumnju da će Rusija započeti rat, optužujući medije za ‘guranje’ sukoba.
Izvor: The Guardian