Britanska ministrica unutrašnjih poslova Priti Patel napala je Facebookove planove za šifriranje direktnih poruka, iako se kompanija suočava s kritikama u Sjedinjenim Američkim Državama jer ne štiti privatnost žena koje traže pobačaj.
Ona je pozvala Metu, koja posjeduje Facebook i Instagram, kao i WhatsApp, da odustane od svojih namjera primjene “end-to-end enkripcije” na direktne poruke poslane s Messengera i Instagrama.
Tehnologija, koja je već omogućena na WhatsAppu, sprječava bilo koga osim pošiljatelja i primatelja poruke da pristupi njezinom sadržaju – uključujući sam Facebook, kao i agencije za provođenje zakona i državnu sigurnost.
Pišući za Telegraph, Patel je upozorila da bi ta značajka mogla ograničiti sposobnost policije da istražuje i sprječava zlostavljanje djece.
– Roditelji moraju znati da će njihova djeca biti sigurna na internetu. Posljedice neadekvatne zaštite – posebno za end-to-end kriptirane platforme društvenih medija – bile bi katastrofalne – napisala je.
– Veliki broj djece predatora koristi platforme društvenih medija kao što je Facebook kako bi otkrili, ciljali i seksualno zlostavljali djecu. Ove zaštite moraju biti uspostavljene prije nego što se end-to-end enkripcija uvede u cijelom svijetu. Sigurnost djece nikada ne smije biti naknadna misao – dodala je.
Patelovi komentari potaknuti su objavom ranije ovog mjeseca da će Facebook nastaviti s planovima testiranja promjene. Iako je kompanija rekla da su planovi za testiranje bili na snazi već duže vrijeme, objavila je odluku nedugo nakon što se našla pod žestokim kritikama jer je policiji predala direktne poruke 17-godišnjakinje optužene za ilegalni pobačaj u Nebraski.
Facebook kaže da nije znao da policija istražuje pobačaj kad je predao podatke, ali američke grupe koje se zalažu za mogućnost izbor osudile su saradnju kompanije s istražiteljima.
Samo je Facebook 2021. godine pronašao i prijavio 22 miliona slika zlostavljanja djece Nacionalnom centru za nestalu i iskorištavanu djecu, američkoj neprofitnoj organizaciji koja koordinira odgovore na zlostavljanje djece na internetu.
Instagram je izvijestio o dodatnih 3,3 miliona, a među aktivistima postoji strah da bi end-to-end enkripcija mogla smanjiti te brojke.
Izvor: The Guardian