Po prvi put u više od 40 godina, Portugalski sindikat novinara (SinJor) pozvao je na 24-satni štrajk, kojem će se pridružiti i drugi novinarski sindikati i udruženja, kako bi zatražili bolje uvjete rada.
O štrajku je odlučeno jednoglasno na posljednjem Kongresu 18. januara, SinJor traži povećanje plaća, stabilne ugovore o radu, dostojno plaćanje prekovremenog rada i kompenzaciju za rad noću i vikendom te dodatne isplate za pomjeranje radnog vremena.
Sindikat također poziva na javnu podršku države kako bi preuzela odgovornosti i podržala novinarstvo kao javno dobro, kako je to upisano u Ustav.
– Nije prihvatljivo otpuštati one s desetljećima uredničkog staža jer zarađuju malo više od prosjeka, da fotoreporteri sami plaćaju opremu. Nije prihvatljivo da pripravnici primaju 150 eura mjesečno. Nije prihvatljivo da honorarci primaju 20 eura po članku. Nije prihvatljivo da polovina lokalnih samouprava u zemlji nema lokalne novine – naveli su iz SinJor.
Prema studiji Media Trust.Lab iz 2022. godine više od pola općina u Portugalu spada u regije koje nisu pokrivene dnevnim vijestima koje se popularno nazivaju “pustinjama vijesti”. To je zabrinjavajuće, pogotovo što je popraćeno smanjenjem ukupnih ulaganja u javno oglašavanje za šest miliona eura do 2022. godine.
Krhki medijski poslovni modeli uveliko utiču na radne uvjete i osnovna radnička prava novinara i medijskih djelatnika.
Primjer je kriza u Global Media Group (GMG), jednoj od najvećih medijskih organizacija u Portugalu. Nedavno je GMG najavio plan restrukturiranja i isplatio plaće krajem decembra 2023. godine nakon prodaje dionica investicijskom fondu sa sjedištem na Bahamima, koja s smatra poreznom oazom.
Od jednosatnog štrajka novinara u januaru 2024. godine tražeći hitnu isplatu neisplaćenih plaća i božićnica, Uprava GMG-a najavila je kolektivni otkaz za 20 radnika. Dok je isplata plata normalizirana, isplata božićnica kasni, a sindikat je pokrenuo sudski postupak.
Izvor: IFJ