Pakistanska vlada traži zabranu YouTube kanala za više od dvadeset kritičara, uključujući novinare

Nakon što je vlast ograničila rad tradicionalnih medija, mnogi novinari prešli su na YouTube

Pakistanska vlada traži zabranu YouTube kanala za više od dvadeset kritičara, uključujući novinare
Foto: techytalk.online

YouTube, u vlasništvu kompanije Alphabet, obavijestio je više od dvadeset kritičara pakistanske vlade da razmatra blokadu njihovih kanala nakon što je lokalni sud zatražio njihovu zabranu zbog navodnog “antidržavnog” sadržaja.

Kanali koji bi mogli biti blokirani u Pakistanu uključuju kanal glavne opozicione stranke, njenog lidera – zatvorenog bivšeg premijera Imrana Khana – kao i novinare koji kritikuju vlast, prema sudskom nalogu iz 24. juna u koji je Reuters imao uvid.

Sud za prekršaje u Islamabadu navodi da je zatražio zabranu nakon što je Nacionalna agencija za istraživanje cyber kriminala (NCCIA) u izvještaju od 2. juna kritikovala ove kanale zbog “vrlo zastrašujućeg, provokativnog i pogrdnog sadržaja protiv državnih institucija i zvaničnika države Pakistan.”

YouTube je upozorio 27 kreatora sadržaja da bi njihovi kanali mogli biti uklonjeni ako ne postupe u skladu s odlukom suda.

– Ako to ne učinite, u skladu s našim lokalnim zakonskim obavezama, mogli bismo postupiti po zahtjevu bez daljnjeg obavještenja – navodi se u e-porukama koje je YouTube poslao vlasnicima kanala, prema dopisu koji je vidio Reuters.

Državni ministar unutrašnjih poslova, Talal Chaudhry, izjavio je da će protiv kreatora sadržaja biti pokrenute i krivične prijave.

– Ne možete koristiti mobilne telefone i društvene mreže za izazivanje haosa. Postoje zakoni koji to reguliraju i morat će ih poštovati – rekao je za lokalnu televiziju Geo News.

Jedan od kreatora, Asad Toor, koji ima više od 333.000 pretplatnika na YouTubeu, rekao je da je cilj ovog poteza potkopavanje osnovnih i ustavnih prava građana, političkih stranaka i opozicionih grupa.

– Nije riječ o meni. Riječ je o ljudima koji su na margini države. Svoju platformu sam posvetio onima koji nemaju gdje da se obrate i koji žele podići glas protiv državne represije – dodao je.

Nakon što je vlast ograničila rad tradicionalnih medija, mnogi novinari prešli su na YouTube, uključujući i one koji podržavaju Khana, koji je smijenjen 2022. godine.

– Nije riječ samo o otkazima voditeljima ili zabrani kanala na YouTubeu. Riječ je o onome što se ne smije ispričati i o kršenjima ljudskih prava koja vlast pokušava sakriti od svijeta – izjavio je Zulfikar Bukhari, portparol Khanove stranke Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI).

Ova odluka posljednja je u nizu zakona i propisa iz Islamabada kojima se omogućava obračun s kritičarima i neistomišljenicima. Vlasti su već nekoliko puta blokirale pristup platformama poput X-a, Facebooka i TikToka.

U januaru je pakistanski parlament usvojio novi amandman na Zakon o elektroničkim zločinima kojim je dodatno reguliran sadržaj na internetu, uključujući i formiranje nove regulatorne agencije za društvene mreže sa vlastitim istražiteljima i tribunalima.

Ove nove komisije moći će suditi i kažnjavati navodne počinioce zatvorskim kaznama do tri godine i novčanim kaznama do dva miliona rupija (oko 7.200 dolara) zbog širenja sadržaja koji se smatra „lažnim ili neistinitim“.

Slični zakoni za uklanjanje spornih sadržaja uvedeni su i u susjednoj Indiji, koja se već sukobila s platformama X i Google oko takvih naloga. U posljednjih nekoliko godina, Indija je zabranila desetine YouTube kanala zbog nacionalne sigurnosti.

Aktivista za digitalna prava Usama Khilji izjavio je da pakistanski sud nije ispoštovao zakonsku proceduru.

– Ono što najviše zabrinjava jeste potpuni nedostatak pravnog procesa – rekao je.

Toor tvrdi da mu ni sud ni cyber agencija nisu pružili priliku da odgovori na optužbe, te najavio da će pokrenuti pravne postupke protiv sudskog naloga.

Izvor: Reuters

About The Author