NYC zabranio TikTok na uređajima u vlasništvu grada

TikTok, kineska kompanija društvenih mreža, tvrdi da nema dokaza da je Peking pristupio korisničkim podacima građana u SAD-u

NYC zabranio TikTok na uređajima u vlasništvu grada

New York je zabranio korištenje TikTok, društvene mreže u kineskom vlasništvu, na vladinim uređajima. Time se New York pridružio rastućem broju jurisdikcija, kompanija i univerziteta koji zabranjuju platformu zbog nacionalne sigurnosti i navodnih veza matične kompanije TikToka ByteDance s kineskom vladom.

Zabrana grada New Yorka, koja stupa na snagu odmah, daje gradskim agencijama 30 dana da uklone TikTok s uređaja u vlasništvu grada i zabranjuje zaposlenicima korištenje aplikacije na tim uređajima.

Zabrana je uslijedila nakon pregleda gradskog ureda Cyber Commanda, koji je utvrdio da aplikacija predstavlja “sigurnosnu prijetnju gradskim tehničkim mrežama”, a dolazi tri godine nakon što je država New York zabranila platformu na državnim uređajima.

Glasnogovornik gradske vijećnice New Yorka rekao je za Forbes da je zabrana način da se “osigura da uvijek koristimo platforme na siguran način”.

TikTok, koji korisnicima omogućuje stvaranje i dijeljenje kratkih videozapisa, postao je jedna od najbrže rastućih aplikacija za društvene mreže nakon pokretanja 2016. godine, zadržavši svoju dominaciju nad prepunim poljem rivala kao što su Snapchat i Instagram.

Međutim, posljednjih su godina kompanije, države te javni i privatni univerziteti nastojali zabraniti platformu zbog niza zabrinutosti, uključujući navodni kineski nadzor.

Forbesov izvještaj iz oktobra 2022. godine pokazao je da ByteDance planira nadzirati korisnike iz SAD-a (uključujući Forbesove novinare) putem TikTok podataka, dok je izvještaj iz augusta 2022. godine pokazao da su stotine zaposlenika u TikToku i ByteDanceu prethodno radile u kineskim državnim medijima.

Izvršni direktor TikToka Shou Zi Chew branio je platformu na kongresnom saslušanju u martu, u pokušaju da umiri zakonodavce zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost. Chew je rekao da nije vidio “nikakve dokaze” da je Peking pristupio korisničkim podacima te je kazao da je kompanija izgradila sigurnosni zid kako bi zaštitila podatke američkih korisnika.

Kongres je u decembru odobrio zabranu TikToka na saveznim uređajima. Takozvani Zakon o zabrani TikToka na vladinim uređajima zabranjuje državnim zaposlenicima preuzimanje ili pristup aplikaciji na federalno izdanom uređaju ili mreži, nakon zabrana na državnom nivou.

Zakonodavci u Montani donijeli su zakon o zabrani TikToka u cijeloj državi, što ga čini najstrožom zabranom aplikacije, iako je provedba te zabrane i dalje nejasna, usred pitanja o korisnicima TikToka koji prikrivaju svoje lokacije i drugih pravnih izazova.

Republikanski guverner Greg Gianforte, koji je potpisao prijedlog zakona 17. maja, pohvalio je zakon kao način da se “zaštite lični podaci stanovnika Montane od Komunističke partije Kine”.

Izvor: Forbes

About The Author