Samo je nekoliko novinara ostalo je da izvještava o smrtonosnoj izraelskoj ofenzivi u sjevernoj Gazi, radeći u užasnim uvjetima i suočeni sa stalnim nestancima napajanja električnom energijom.
Reporteri bez granica (RSF) ponovo su osudili blokadu informacija koju je izraelska vojska uvela u Gazi, a posebno na sjeveru teritorija, gdje sve manje informacija dopire do vanjskog svijeta.
– Novinarstvo postaje još potrebnije u sjevernoj Gazi, gdje je očito na rubu nestanka. Ipak, izraelske vlasti nastavljaju onemogućavati uvjete za novinarstvo i posebno su agresivne na sjeveru teritorija – kazao je Jonathan Dagher, voditelj odjela RSF-a za Bliski istok.
Kaže da izraelska strategija sprječava bilo kakvu sliku ili glas koji bi mogao dokumentirati stvarnost rata i užasne humanitarne uvjete nametnute stanovništvu. Koristeći se ovom taktikom, Izrael također kompromitira i rad pravosuđa, što se djelomično temelji na svjedočanstvima civilnih žrtava koje su snimili novinari.
– Uplašim se čim počnem snimati – nedavno se RSF-u povjerio novinar zarobljen u sjevernoj Gazi, zoni koja čini gotovo petinu palestinskog teritorija.
Samo nekoliko sati prije našeg poziva, novinar koji je želi ostati anoniman iz sigurnosnih razloga, otputovao je na tržnicu u Beit Lahya – jednom od opkoljenih gradova na sjeveru Gaze – sa svojom kamerom u ruci kako bi dokumentirao posljedice još jednog izraelskog napada na svom videu, objavljenom na kanalu Telegram koji je stvorio na početku rata, Sawt El Shemel (“Glas Sjevera”).
Na videu se vidi strah koji je ovaj novinar, muškarac u četrdesetima, osjećao dok je 30. oktobra pratio kolica natovarena beživotnim tijelima. Općina Beit Lahya proglasila je grad područjem katastrofe, nakon izraelskog bombardiranja u kojem su poginule najmanje 93 osobe.
Ovaj novinar, koji također radi za palestinski kanal Alkofiya TV, jedan je od posljednjih novinarskih profesionalaca prisutnih u sjevernoj Gazi.
Zonu je blokirala izraelska vojska, koja od početka oktobra pokušava isprazniti to područje uključujući novinare. Iako u stalnoj opasnosti od bombardiranja, ovaj se reporter i dalje drži svoje misije: prenosi “ljudske priče kako bi svijet zaustavio ovaj rat i kako bi se život vratio u normalu.”
Osim što se suočavaju s iznimno teškim humanitarnim uvjetima, novinari rade s ograničenom opremom i resursima.
– Nemamo mnogo mobitela i kamera, a da ne spominjemo vrlo slabu internetsku vezu, koja je često prekinuta – objasnio je dopisnik iz Beit Lahyje koji radi za palestinske web stranicu Donia El Watan.
Taj 26-godišnji novinar, koji je tu došao iz kampa Jabalia u sjevernoj Gazi, zaglavio se u četvrti Beit Lahya, nesposoban da se preseli u obližnja područja. “Ne možemo ići nigdje, ni kao građani ni kao novinari”, rekao je.
Osama al-Derini, novinar palestinske radijske stanice Sawt El Shaab (“Glas naroda”), bio je među grupom raseljenih osoba koje su izraelske snage proizvoljno uhapsile 24. oktobra u Beit Lahyji.
Južno od crte koju je povukla izraelska vojska kako bi ogradila sjevernu Gazu, novinari iz daljine prate opsadu i njezine strašne humanitarne posljedice.
– Vrlo je malo iskusnih novinara je na sjeveru, a ostali objavljuju samo na društvenim mrežama – kaže Khader al-Zaanoun, dopisnik nekoliko lokalnih i stranih medija uključujući palestinsku novinsku agenciju WAFA, saudijske kanale Al Arabiya i Al Hadath, CNN i BBC.
Samo četiri kilometra od sjeverne zone, u gradu Gazi nalazi se toranj u kojem se nalazi ured agencije France-Presse (AFP) i zgrada grupe Media Palestine koju je uništila izraelska vatra prošle godine.
Kako bi došao do područja koje je pogodila izraelska vojska, al-Zaanoun putuje pješice kroz različite četvrti grada Gaze, budući da ne može pokriti troškove goriva. Litra benzina može stajati i do 90 eura zbog velike nestašice. Kako bi izvijestio o opsadi, oslanja se na informacije koje su dale hitne službe, grupe civilne zaštite, direktori bolnica i civilni izvori koji izvještavaju o opsadi.
Dok je katarski kanal Al Jazeera jedina međunarodna medijska kuća koja većinu svog programa posvećuje ratu u Gazi, njezini dopisnici, raspoređeni u raznim dijelovima palestinske enklave, dobili su upute da ne putuju sjeverno od grada Gaze, prema izvoru RSF-a na Al Jazeeri.
– Primamo informacije i slike, ali za naše zaposlenike to je to – objasnio je, dok Al Jazeera strahuje za sigurnost svog osoblja. Novinari Al Jazeere otvoreno su na meti izraelske vojske, a četiri člana osoblja kanala ubijena su od početka sukoba.
Prije nekoliko sedmica izraelska vojska optužila je šest palestinskih dopisnika Al Jazeere za terorizam. Dvojica Al Jazeerinih novinara, Ali al-Attar i Fadi Alwahidi, još uvijek su u kritičnom stanju i moraju biti hitno evakuirani kako bi preživjeli.
Od 7. oktobra 2023. godine više od 140 novinara ubijeno je u Gazi od strane izraelske vojske, prema RSF-ovim brojkama. Najmanje 34 ubijeno je dok su obavljali svoj posao.
Izvor: RSF