Novinare bi mogla zamijeniti umjetna inteligencija

Vlasnik Politica pozva je da se novinari fokusiraju na istraživačko novinarstvo i originalne komentare

Novinare bi mogla zamijeniti umjetna inteligencija
Foto: DW

Novinari su u opasnosti da budu zamijenjeni sistemima umjetne inteligencije poput ChatGPT-a, kazao je izvršni direktor njemačke medijske grupe Axel Springer.

Najava je objavljena u trenutku kada izdavač nastoji povećati prihode njemačkih novina Bild i Die Welt i prijeći u “čisto digitalnu medijsku kompaniju”. Rečeno je da predstoji smanjenja radnih mjesta jer automatizacija i umjetna inteligencija sve više čine suvišnima mnoge poslove.

– Umjetna inteligencija ima potencijal učiniti nezavisno novinarstvo boljim nego što je ikada bilo – ili ga jednostavno zamijeniti – rekao je CEO Mathias Doepfner u internom pismu zaposlenicima.

AI alati poput popularnog ChatGPT-a obećavaju “revoluciju” u informacijama, rekao je, i uskoro će biti bolji u “stvaranju informacija” od samih novinara.

– Razumijevanje ove promjene ključno je za buduću održivost izdavačke kuće. Preživjet će samo oni koji stvaraju najbolji originalni sadržaj – podvukao je Doepfner.

Iz ove kuće nije precizirano koliko bi osoblja moglo biti otpušteno, ali je rečeno da neće biti smanjenja broja “izvjestitelja, autora ili urednika stručnjaka”. U pismu uposlenicima, Doepfner je rekao da se medijske kuće moraju fokusirati na istraživačko novinarstvo i originalne komentare.

On nije prvi izdavač vijesti koji se koristi umjetnom inteligencijom u stvaranju sadržaja. U januaru je BuzzFeed objavio da planira upotrijebiti umjetnu inteligenciju kako bi “poboljšao” svoj sadržaj i online kvizove.

Izdanje britanskih novina Daily Mirror i Daily Express također istražuje upotrebu umjetne inteligencije, uspostavljajući radnu grupu koja razmatra “potencijal i ograničenja kompjuterskog učenja kao što je ChatGPT”, rekao je izvršni direktor grupe za Financial Times.

Od kada je predstavljen javnosti u novembru prošle godine, ChatGPT je prikupio više od 100 miliona korisnika i ubrzao dugo predviđano razmišljanje o tome mogu li neki poslovi biti ugašeni zbog prelaska na umjetnu inteligenciju.

Program može generirati vrlo sofisticirane tekstove iz jednostavnih korisničkih upita, stvarajući bilo šta, od eseja i molbi za posao, do pjesama i fikcije. ChatGPT je širokojezični model, obučen učitavanjem milijardi riječi svakodnevnog teksta s cijelog weba u sistem. Oslanja se na sav taj materijal kako bi predvidio riječi i rečenice u određenim sekvencama.

Međutim, tačnost njegovih odgovora dovedena je u pitanje. Australski akademici pronašli su primjere sistema koji izmišlja reference s web stranica i navodi lažne citate, a upotreba umjetne inteligencije u novinarstvu također se pokazala kontroverznom.

Tehnička web stranica CNET navodno koristi AI alat za generiranje vijesti koje kasnije urednici pregledaju radi tačnosti prije objave. Web stranica je u januaru priznala da program ima neka ograničenja, nakon što je izvještaj stranice s tehnološkim vijestima Futurism otkrilo da se više od polovine priča generiranih pomoću AI alata mora urediti zbog grešaka.

U jednom primjeru, CNET je bio prisiljen izdati velike ispravke u članku s objašnjenjem o složenim kamatama koji je sadržavao niz jednostavnih pogrešaka.

Izvor: The Guardian

About The Author