U otvorenom pismu odlazećem predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Donaldu Trumpu, nezavisni stručnjak Ujedinjenih nacija za ljudska prava Nils Melzer zatražio je da pomiluje osnivača Wikileaksa Juliana Assangea.
– Assangeu je uskraćena sloboda posljednjih deset godina. To je visoka cijena koju je platio za hrabrost objavljivanjem istinitih informacija o vladinim postupcima – napisao je Melzer, specijalni izvjestitelj o mučenju i drugim okrutnim, neljudskim ili ponižavajućim postupcima ili kažnjavanju.
Osnivač Wikileaksa u pritvoru je otkako su ga vlasti uhapsile u Ambasadi Ekvadora u Velikoj Britaniji u aprilu 2019. godine, a očekuje se da će britanski sud donijet odluku 4. januara o tome da li će Assangea izručiti SAD-u ili ne.
Stručnjak UN-a “s poštovanjem” je zatražio puštanje Assangea nakon što su ga posjetila dva liječnika u zatvoru Belmarsh u Londonu.
– Mogu potvrditi činjenicu da se njegovo zdravlje ozbiljno pogoršalo do te mjere da je njegov život sada u opasnosti. Assange ima respiratornih problema što ga čini izuzetno ranjivim na pandemiju Covid-19 koja je nedavno izbila u zatvoru – kazao je Melzer.
Ako se izruči SAD-u, osnivaču Wikileaksa prijeti krivični progon i do 175 godina zatvora zbog objavljivanja tajnih dokumenata 2010. godine putem njegove platforme koja objavljuje vojne, diplomatske i druge dokumente kategorizirane kao državna tajna.
Stručnjak UN-a zatražio je pomilovanje Assangea tvrdeći da on nikada nije bio neprijatelj američkog naroda.
– Wikileaks se bori protiv tajnosti i korupcije u cijelom svijetu, te stoga djeluje u javnom interesu i američkog naroda i čovječanstva u cjelini – istaknuo je u pismu Melzer.
Podvukao je da Assange nikada nije hakirao, ukrao ili objavio lažne informacije, niti nanio štetu reputaciji bilo kakvim ličnim prekršajima, ističući da se njegove publikacije, slagali se s njima ili ne, ne mogu smatrati zločinima.
Specijalni izvjestitelj potvrdio je da je Assange svoje podatke dobivao iz autentičnih dokumenata i izvora na isti način kao što rade bilo koji drugi ozbiljni i nezavisni novinari koji se bave istraživačkim novinarstvom.
Krivično gonjenje Assangea zbog objavljivanja istinitih informacija o ozbiljnim službenim prekršajima značilo bi “pucanje u glasnika”, a ne ispravljanje problema koje je izložio.
Štaviše, progon Assangea je nespojiv s temeljnim vrijednostima pravde, vladavine zakona i slobode medija, što je zagarantirano američkim Ustavom i međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima ratificiranim u SAD-u.
– Molim vas jer ste se zavjetovali, gospodine predsjedniče, da ćete slijediti agendu borbe protiv vladine korupcije i zato što bi dopuštanje nastavka progona Assangea značilo da je, pod vašim nasljeđem, govorenje istine o takvoj korupciji postalo zločin – nastavlja se u pismu.
Specijalni izvjestitelj potvrdio je da bi pomilovanje rehabilitiralo hrabrog čovjeka koji više od desetljeća trpi nepravdu, progon i ponižavanje, jednostavno govoreći istinu.
To bi ujedno i vratilo oca dvojici njegovih sinova, istovremeno uvjeravajući svu djecu svijeta, da nema ništa loše u tome da se govori istina već da je ispravno časno se boriti za pravdu te da su to vrijednosti za koje se zalažu Amerika i svijet.
– Pomilovanjem gospodina Assangea, gospodine predsjedniče, poslali biste jasnu poruku pravde, istine i humanosti američkom narodu i svijetu – zaključio je nezavisni stručnjak UN-a.
Izvor: UN News