Musk aktivirao 100 internetskih terminala Starlink u Iranu

Vlasnik Twittera stekao je status heroja u Ukrajini nakon što je poslao hiljade Starlink terminala u tu zemlju u danima nakon ruske invazije

Musk aktivirao 100 internetskih terminala Starlink u Iranu
elon_musk_royal_society

Oko stotinu internetskih terminala Starlink trenutno radi u Iranu, potvrdio je šef SpaceX-a i vlasnik Twittera Elon Musk koji je obećao uvesti satelitsku internetsku mrežu u zemlju u septembru jer su iranske vlasti nametnule stroga ograničenja pristupa internetu.

Potez je to koji su aktivisti nazvali kampanjom za ograničavanje informacija o protestima koji su izbili širom zemlje.

Starlink ima više od 2.000 satelita koji kruže na samo nekoliko stotina kilometara iznad Zemlje, omogućujući pristup internetu korisnicima. Zemaljski terminali zatim se spajaju na osnovne usmjerivače koji stvaraju male WiFi tačke.

Ranije ove godine, kontroverzni milijarder Musk stekao je status heroja u Ukrajini nakon što je poslao hiljade Starlink terminala u tu zemlju u danima nakon ruske invazije. Ukrajina sada ima 20.000 malih prijemnika širom zemlje.

Poruka Muska objavljena je kao odgovor korisniku za čiji video kažu da je snimljen na “iranskim ulicama”, gdje sada postoji “više slobode za žene da izaberu hoće li nositi marane ili ne”.

Čini se da se objava odnosila na proteste koji su zahvatili Iran i svijet nakon smrti 22-godišnje Iranke Mahse Amini nakon što je uhapšena u Teheranu zbog navodnog kršenja strogog pravila odijevanja u zemlji.

Iran je pokrenuo akciju gušenja protesta hapšenjem oko 14.000 ljudi, prema podacima Ujedinjenih nacija, i ubijanjem 469 učesnika protesta prema norveškoj organizaciji Iran Human Rights (IHR). Najviše sigurnosno tijelo zemlje početkom decembra javilo je o više od 200 ubijenih ljudi, uključujući službenike sigurnosti.

Vlasti su već ograničile pristup Instagramu i WhatsAppu – do ove jeseni posljednjim preostalim uslugama društvenih mreža – a zatim su zabranile aplikacije kao što je Google Play Store, kao i virtuelne privatne mreže (VPN) koje nastoje zaobići lokalna ograničenja pristupa.

Iranci već dugo koriste VPN za pristup stranicama blokiranim u Iranu – čak i vladini dužnosnici, uključujući ministra vanjskih poslova, imaju Twitter račune iako je mreža blokirana u zemlji.

Izvor: AFP

About The Author