Novinar Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) Mladen Obrenović dobitnik je nagrade u oblasti izvještavanja o temama kojima se podržava unapređenje dijaloga i društvene kohezije unutar i između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije, za priču o Balkanskoj kozačkoj vojsci.
Priznanja novinarima dodijeljena su na ceremoniji tokom regionalne konferencije programa “Dijalog za budućnost (DFF): Unapređenje dijaloga i društvene kohezije u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Republici Srbiji i između njih”, koja je ove godine održana online.
Kriterij za nominaciju bile su teme koje su se bavile pitanjima društvene kohezije i dijaloga unutar i između građana Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije.
Ovogodišnji žiri sastojao se od tri člana: Kristina Ljevak iz BiH, Lidija Vujačić iz Crne Gore i Galeb Nikačević iz Srbije.
Profesorica antropologije na Univerzitetu Crne Gore Lidija Vujačić kazala je da je Obrenović problematizirao vrlo aktuelnu temu s političkog i ideološkog, i s kulturološkog šireg aspekta, te objasnila da se u priči radi o stranim utjecajima i njihovim efektima.
Priča “Balkanska kozačka vojska – poveznica za veterane ratova u Ukrajini i BiH” govori o grupi proruskih Kozaka koji sebe nazivaju vojskom te u zemljama Balkana okupljaju veterane ratova u Bosni i Hercegovini i ukrajinskoj regiji Donbas. Obrenović je istraživao kako na Balkanu djeluje grupa čijom centralnom organizacijom u matičnoj zemlji počasno predsjedava sam ruski predsjednik.
Obrenović je kazao da je na ovoj priči radio tri mjeseca i da je ona u nekim segmentima bila vrlo zahtjevna, te da se “radilo o dubokom kopanju po mnogim tajnama i mnogim stvarima koje ne bi htjele ili njihovi akteri ne žele da se to otkrije”.
– I sada ovo nekako osjećam kao nagradu za neko dosadašnje djelo – kazao je Obrenović.
Novinarsku nagradu za Srbiju dobila je Una Sabljaković, čija se priča bazirala na institucionalnoj nevidljivosti žena žrtava seksualnog nasilja u ratu, koje se, nakon traume u ratu, u miru suočavaju sa sekundarnom intimizacijom i stigmom.
Svetlana Đokić, dobitnica je nagrade za Crnu Goru, za temu o transnacionalnom problemu organiziranog kriminala s fokusom na problem trgovine ljudima.
Zajednički regionalni program “Dijalog za budućnost (DFF): Unapređenje dijaloga i društvene kohezije u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Republici Srbiji i između njih”, proveli su UNDP, UNICEF i UNESCO, uz podršku Fonda UN-a za izgradnju mira.
Inicijativa je pokrenuta 2014. godine u BiH, nakon razgovora između generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (UN) i Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Tokom Samita “Brdo-Brijuni u Budvi” (Crna Gora), održanog 2015. godine, lideri regiona prepoznali su ovaj projekat i podstakli njegovo širenje na Jugoistočnu Evropu.
Regionalni zajednički program DFF-a doprinosi ostvarivanju “Agende 2030”, a posebno ostvarivanju četiri cilja nabrojana među ciljevima održivog razvoja, kao što su kvalitetno obrazovanje, ravnopravnost spolova, održivi gradovi i zajednice te mir, pravda i jake institucije.
Program ima za cilj pružanje podrške u kolektivnom identificiranju pitanja koja imaju uticaja na sve građane i dodatno doprinose unapređenju interakcije i saradnje između grupa.
Izvor: BIRN