Meta tvrdi da je kompanija za nadzor prikupila podatke o 600.000 korisnika

Pogođeni korisnici bili su uposlenici neprofitnih organizacija, univerziteta, medijskih organizacija, zdravstvenih ustanova, oružanih snaga i vladinih agencija

Meta tvrdi da je kompanija za nadzor prikupila podatke o 600.000 korisnika

Meta je podnijela tužbu protiv kompanije za nadzor za koju tvrdi da su u partnerstvu s policijom koristili Facebook i Instagram i napravili desetke hiljada lažnih računa za prikupljanje korisničkih podataka.

U tužbi se traži trajna zabrana Voyager Labsu pristup Metinim stranicama, a dolazi nakon što je istraga Guardiana otkrila da je kompanija 2019. godine bila u partnerstvu s policijom Los Angelesa (LAPD) i tvrdila da može koristiti informacije društvenih mreža za predviđanje budućih krivičnih djela.

Javni zapisi koje je prikupio Brennan Center for Justice, neprofitna organizacija, i koje su podijelili s Guardianom pokazali su da su Voyagerove usluge omogućile policiji da nadzire i istražuje ljude rekonstruirajući njihove digitalne živote i stvarajući pretpostavke o njihovim aktivnostima.

Tužba podnesena saveznom sudu u Kaliforniji detaljno opisuje aktivnosti za koje Meta kaže da ih je otkrila 2022. godine, a u kojima se navodi da je Voyager koristio softver za nadzor koji se oslanjao na lažne račune za prikupljanje podataka s Facebooka i Instagrama, kao i Twittera, YouTubea, LinkedIna i Telegrama.

Voyager je stvorio i upravljao s više od 38.000 lažnih Facebook računa kako bi prikupio informacije od više od 600.000 Facebook korisnika, uključujući postove, lajkove, popise prijatelja, fotografije, komentare i informacije iz grupa i stranica, stoji u tužbi.

Pogođeni korisnici uključivali su zaposlenike neprofitnih organizacija, univerziteta, medijskih organizacija, zdravstvenih ustanova, američkih oružanih snaga te lokalnih, državnih i saveznih vladinih agencija, navodi Meta u tužbi.

Nejasno je ko su bili Voyagerovi klijenti u to vrijeme i koji su subjekti mogli primiti podatke. No Voyager, koji ima urede u Sjedinjenim Američkim Državama, Ujedinjenom Kraljevstvu, Izraelu, Singapuru i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, dizajnirao je softver kako bi sakrio svoju prisutnost od Mete te prodao i licencirao podatke koje je dobio radi zarade, stoji u tužbi.

Nakon što su otkriveni interni zapisi, Facebook je policiji LAPD-a poslao pismo u kojem je zahtijevao da prekine upotrebu “lažnih” računa za nadzor društvenih mreža, kazavši da stvaranje lažnih računa znači kršenje politike kompanije koja zahtijeva da ljudi koriste svoja prava imena.

Platforma u vlasništvu Mete također je u to vrijeme rekla da je korištenje podataka dobivenih s platforme za nadzor, uključujući obradu podataka o ljudima, grupama ili događajima za potrebe provedbe zakona ili nacionalne sigurnosti, zabranjeno.

Voyager je dio šire industrije poznatijih igrača poput Palantira koji navodno predviđaju krivična djela na temelju ponašanja i aktivnosti iz prošlosti, uključujući one koje se dijele na društvenim mrežama.

Iako su zagovornici privatnosti i građanskih sloboda ovu praksu kritizirali kao pseudonauku koja ne čini više od produžavanja pristranosti i diskriminacije u policijskom radu, policija i dalje želi pronaći rješenja koja navodno čine njihov posao učinkovitijim i, zauzvrat, potvrđuju njihovu odluke.

Izvor: The Guardian

About The Author