Međunarodna zajednica u BiH osudila kriminalizaciju klevete

Tamo je kleveta krivično djelo postoji opasnost od zloupotrebe protiv novinara, branitelja ljudskih prava i drugih aktera civilnog društva

Međunarodna zajednica u BiH osudila kriminalizaciju klevete
Foto: Media.ba

Ujedinjeni narodi, Misija OSCE-a, Vijeće Evrope i Ured Evropske unije u Bosni i Hercegovini izrazili su zaprepaštenje činjenicom da je Narodna skupština Republike Srpske kriminalizirala klevetu nakon što su poslanici podržali izmjene Krivičnog zakona tog bh. entiteta.

U zajedničkom saopćenju ponovili su da je sloboda izražavanja temeljno pravo i evropska vrijednost te da je ovaj potez u suprotnosti s međunarodnim obvezama Bosne i Hercegovine o ljudskim pravima.

– Usvajanje izmjena Krivičnog zakona nije u skladu s bh. evropskim putem jer nije u skladu s 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, posebno ključnim prioritetom 11 o poticajnom okruženju za civilno društvo i ključnim prioritetom 12 o slobodi izražavanja – napomenuli su.

Tamo gdje postoje krivični zakoni o kleveti, postoji opasnost od zloupotrebe protiv novinara, branitelja ljudskih prava i drugih aktera civilnog društva zbog obavljanja njihove legitimne uloge istraživanja i informiranja javnosti o pitanjima od javnog interesa, što je temeljno za funkcioniranje svakog demokratskog društva.

– Ovako usvojene izmjene i dopune Krivičnog zakona predstavljaju žalosni i neosporan veliki korak unazad u zaštiti temeljnih prava i podrivaju učinkovito funkcioniranje demokratije u Republici Srpskoj – naglasili su u saopćenju.

Također su podsjetili na preporuke tijela i mehanizama za ljudska prava Ujedinjenih naroda, OSCE-a i Vijeća Evrope koje su pozvale vlasti Republike Srpske da ne rekriminaliziraju klevetu i da umjesto toga rješavaju probleme oko klevete kroz poboljšanu medijsku regulativu i građansko zakonodavstvo.

Najavili su da će nastaviti pružati punu podršku svakoj konstruktivnoj i sadržajnoj raspravi ili procesu o tome kako dalje uskladiti zakonodavstvo u cijeloj Bosni i Hercegovini s međunarodnim standardima ljudskih prava na koje je zemlja zakonski vezana.

– Također ćemo nastaviti aktivno podržavati važan rad odgovornih i nezavisnih medijskih aktera i organizacija u Republici Srpskoj i šire – dodaje se u zajedničkoj izjavi.

Ured visokog predstavnika međunarodne zajednice naveo je da ponovna kriminalizacija klevete predstavlja napad na građanske slobode, što je karakteristično za autoritarne režime, a usvojenim izmjenama ograničava se sloboda govora i sužava prostor za građansko djelovanje, što su temelji demokratskog društva.

Ponovna kriminalizacija klevete u Republici Srpskoj organima vlasti daje mogućnost da guše i cenzuriraju medijske slobode i civilno društvo, ograničavaju slobodno kritičko mišljenje i ušutkaju neistomišljenike, mišljenja su u OHR-u.

Ambasade Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije u Bosni i Hercegovini osudile su ovakav potez Narodne skupštine RS-a jer se time ugrožava sloboda govora i mogućnost da nezavisni mediji istinito izvještavaju, demokratija i euroatlantska budućnost Bosne i Hercegovine.

Predviđene sankcije su od 2.000 do 6.000 KM, a tokom krivičnog procesa tuženi neće moći dobiti uvjerenje da se protiv njega vodi postupak, moći će mu se oduzeti pasoš, zabraniti putovanje, izvršiti pretres ili oduzeti sredstvo rada, a krivični postupak će se moći pokretati i zbog objava na društvenim mrežama.

About The Author