Novinarska zajednica u BiH razočarana odlukom narodnih poslanika RS-a

Najavljuju podnošenje inicijative za ocjenom ustavnosti kriminalizacije klevete

Novinarska zajednica u BiH razočarana odlukom narodnih poslanika RS-a
Novinarski protest u Banjaluci; Foto: Miomir Jakovljević/Ringier

Nakon što je Narodna skupština Republike Srpske, predvođena koalicijom Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD, Ujedinjena Srpska, SP, SPS, DNS i DEMOS izglasala kontroverzne izmjene Krivičnog zakona RS-a kojima je prihvaćena kriminalizacija klevete, oglasila se novinarska zajednica i civilno društvo izražavajući razočarenje takvom odlukom.

Kako navode iz Udruženja BH novinari, usvojeni su i određeni amandmani koji bitno ne mijenjaju suštinu kriminalizacije slobode govora i izražavanja kroz usvajanje krivičnog djela klevete, a to je da će država, nakon podnošenja krivičnih prijava za klevetu, moći da progoni svakog pojedinca na osnovu napisane riječi ili iznesenog stava.

– Novinarska zajednica je razočarana odlukom narodnih poslanika, ali se s ovom odlukom neće pomiriti nego će pokrenuti inicijativu za ocjenu ustavnosti – naglasili su.

Za njih je posebno zabrinjavajuća činjenica da ni svi poslanici iz opozicije u Narodnoj skupštini RS-a nisu učestvovali u glasanju, čime su omogućili vladajućoj koaliciji sa SNSD-om om na čelu da dobije nadmoćan broj glasova za kriminalizaciju klevete.

– Ono što predstoji je da izmjene Krivičnog zakona budu potvrđene u Vijeću naroda RS, gdje postoji mogućnost korištenja prava veta u cilju zaštite nacionalnih interesa – podsjetili su.

Kriminalizaciji klevete kroz zakonodavstvo Republike Srpske protivila se medijska zajednica, nevladin sektor, te građani i aktivisti iz cijele BiH. Međutim, vlast u RS nije odustala, već je uz određene amandmane nakon više od 20 godine kriminalizirala klevetu i tako vratila Bosnu i Hercegovinu korak unazad, kada su u pitanju ljudska prava i medijske slobode.

Ovom zakonu su se protivile i međunarodne institucije, sa OSCE i Vijećem Evrope na čelu, a Vijeće Evrope je ponovo upozorilo da je ovaj zakon usmjeren protiv slobode govora u Republici Srpskoj.

Predsjednik Kluba novinara Banja Luka Siniša Vukelić rekao je da je 47 poslanika odlučilo danas da oduzme dio sloboda svojim građanima, da su glasali protiv svojih građana i poručili da više cijene vlastite, nego interese svog naroda.

– Preče im je da sakriju informacije nego da zaštite interes svojih građana. Ovo je sramotan dan za Republiku Srpsku i za njenu Narodnu skupštinu koja je ovo izglasala i pored protivljenja brojnih svjetskih i domaćih organizacija – poručio je Vukelić, prenosi Capital.

Rekao je da su se poslanici usprotivili svim demokratskim standardima i osnovnim ljudskim pravima o kojima su predstavnici medija govorili i na šta su upozoravali u proteklih sedam mjeseci.

– Nikada do sada nije bilo većeg udara na novinarske slobode niti većeg miješanja vlasti u rad medija. Nismo očekivali da će se tako olako odlučiti da im je važnija laž koju oni plasiraju kada govore da njima smeta laž. Njima smeta istina, to smo jasno vidjeli – kaže Vukelić.

Ovakvo glasanje poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) direktno se narušavaju osnovni principi slobode izražavanja, smatraju u Vijeću za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini.

Upozorili su u saopćenju nadležne da je usvojeni zakon vrlo štetan po medijske slobode, te podsjetili da je sloboda izražavanja temeljno pravo. Ona je i u ključnom prioritetu (broj 12) iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u Evropskoj uniji.

Podsjećaju i da bilježe porast žalbi i tužbi političara protiv novinara i medija, što je jedna od metoda pritiska i zastrašivanja, a novinari i urednici svakodnevno se žale na novu vrstu pritisaka, poput traženja uklanjanja tekstova, uz prijetnje tužbama, bez prethodno upućenog reagiranja ili demantija, što je također zastrašivanje, pritisak i prijetnja.

Oglasio se i Transparency International u BiH (TI BiH) navodeći da je današnjim usvajanjem izmjena Krivičnog zakona vlast u Republici Srpskoj ušla u fazu otvorene represije nad građanima i svrstala se u red najgorih autoritarnih režima u ovom dijelu svijeta.

Upozorili su da će svi građani trpjeti posljedice vraćanja klevete u sistem krivičnog pravosuđa, jer će vlast preko podobnih tužilaca imati mogućnost da progoni sve ljude koji iznose bilo kakvu kritiku na društvenim mrežama ili na drugom javnom mjestu.

– Ovim je stvoren osnov za otvaranja brojnih krivičnih postupaka protiv novinara, medija, aktivista i opozicionih političara, ali i protiv svih ostalih koji ukazuju na bilo kakav društveni problem na javnom mjestu – naveli su u saopćenju.

Pozvali su međunarodne partnere na solidarnost sa građanima kroz osiguravanje pomoći i pravne zaštite svih onih koji će trpjeti posljedice ovakvih zakonskih rješenja, a oni će kroz Centar za pružanje besplatne pravne pomoći, omogućiti građanima besplatnu savjetodavnu pravnu pomoć.

Poslanici Narodne skupštine RS usvojili su danas izmjene i dopune Krivičnog zakona po kojima je kleveta postala krivično djelo novčano kažnjiva, ali i uz mogućnost kazne zatvora. Propisana novčana kazna od 1.000 do 6.000 KM, a maksimalna kazna zatvora je do dva mjeseca za osuđene koji ne budu mogli otplatiti novčanu kaznu.

About The Author