Kolumnista portala Peščanik Dejan Ilić uhapšen pa pušten na slobodu

NUNS je nakon policijskog zadržavanja kolumniste Peščanika ocijenio da je takva reakcija tužilaštva ozbiljan presedan i opasna poruka za slobodu izražavanja u Srbiji

Kolumnista portala Peščanik Dejan Ilić uhapšen pa pušten na slobodu
Dejan Ilić, Foto: N1

Kolumnista Dejan Ilić pušten je na slobodu, objavio je 10. aprila portal Peščanik čiji je on autor. Ilić je priveden u ranije u četvrtak, a Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da su “povodom lažnih tvrdnji koje su iznijete putem sredstava javnog informisanja” donijeli rješenje o njegovom zadržavanju.

Sumnjiče ga da je počinio krivično djelo izazivanje panike i nereda time što je u emisiji “Pokreni se” na televiziji Nova 29. marta “iznošenjem lažnih tvrdnji izazvao paniku”.

Dejan Ilić je za N1 rekao da je 9. aprila najprije pozvan na razgovor u policijsku stanicu, a da misli da je do toga došlo jer je Politika tog dana objavila dio intervjua u kome on kaže da je “prelazna vlast mnogo bolja nego krvoproliće na ulici”.

Politika je napisala da je “kolumnista Peščanika Dejan Ilić iznio u javnost uznemirujuće tvrdnje da samo prelazna vlada može spriječiti krvoproliće u Srbiji”. Ilić je za N1 to demantovao.

– Moj apel nije bio prema vlastima, već prema opoziciji i studentima, da se dogovore oko prelazne vlade, jer je to vjerovatno najmirnije rešenje koje nam je u ovom trenutku dostupno. Mislim svako normalan je shvatio da tu zagovaram mirno rješenje za krizu. I rekao sam da i ako u SNS treba da se sjedi u toj vladi, bolje to, nego da se na ulicama dešava nasilje – pojasnio je.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) izrazilo je nakon privođenja zabrinutost zbog policijskog zadržavanja kolumniste Peščanika i ocijenilo da je takva reakcija tužilaštva “ozbiljan presedan i opasna poruka za slobodu izražavanja u Srbiji”.

– Krivični progon zbog izgovorene političke ocjene ili predikcije o mogućim posljedicama društvenih i političkih procesa, ne samo da je nesrazmjeran, već i protuzakonit u svjetlu domaćih i međunarodnih normi koje garantiraju slobodu mišljenja i govora – naveli su iz NUNS-a u saopćenju.

Regionalna mreža SafeJournalists osudila je privođenje kolumniste zbog javnog iznošenja mišljenja, navodeći da je svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana.

Osude su stigle i od Udruženja novinara Srbije (UNS). Odluku Tužilaštva okarakterisali su kao napad na slobodu govora, mišljenja i izražavanja.

Formiranje prelazne vlade, koja bi ispunila studentske zahtjeve i pripremila izbore, bio je proteklih mjeseci prijedlog više opozicionih stranaka i neformalne inicijative Proglas, ali je vlast odbijala.

Studenti koji blokiraju niški, novosadski, kragujevački i novopazarski univerzitet također su prethodnih dana iznijeli prijedlog o formiranju ekspertske vlade koja bi ispunila studentske zahtjeve.

Izvor: RSE

About The Author