Kina osudila novinara na sedam godina zatvora zbog optužbi za špijunažu

Dong Yuyu, bivši urednik Guangming Dailyja, uhapšen je 2022. godine dok je ručao s japanskim diplomatom

Kina osudila novinara na sedam godina zatvora zbog optužbi za špijunažu
Foto: ling-tang-yBroAF1cN3I-unsplash

Sud u Kini osudio je novinara Dong Yuyua na sedam godina zatvora zbog optužbi za špijunažu, navodi se u izjavi njegove porodice koja je taj čin nazvala “velikom nepravdom”.

U svojoj presudi u petak, Pekinški narodni sud proglasio je 62-godišnjeg bivšeg urednika Guangming Dailyja Komunističke partije krivim na temelju prethodnih sastanaka s visokim japanskim diplomatima, potvrdila je njegova porodica.

Prema presudi, japanski diplomati s kojima se Dong sastao, uključujući tadašnjeg ambasadora Hidea Tarumija i sadašnjeg šefa diplomatije sa sjedištem u Šangaju, Masarua Okadu, imenovani su kao agenti “špijunske organizacije”, dodaje se u saopćenju.

Policija je u petak čuvala sud, a u blizini je bilo parkirano sedam policijskih automobila, dok su predstavnici vlasti zatražili od novinara da napuste područje.

Kazna temeljena na “nikakvim dokazima objavljuje svijetu bankrot pravosudnog sistema u Kini”, navodi se u izjavi porodice.

Ovo implicirala da bi se od svakog kineskog građanina “očekivalo da zna da bi kineska vlada potencijalno mogla smatrati ambasade ‘špijunskim organizacijama'”, što je izazvalo jeziv učinak.

– Presuda je teška nepravda ne samo za Yuyu i njegovu porodicu, već i za svakog slobodnomislećeg kineskog novinara i svakog običnog Kineza koji je predan prijateljskom odnosu sa svijetom – prema njegovoj porodici.

Prema kineskom zakonu, neko ko je osuđen za špijunažu može biti osuđen na tri do 10 godina zatvora za manje teške slučajeve ili dobiti tešku kaznu, uključujući doživotni zatvor, za ozbiljne slučajeve.

Dong se pridružio dnevniku Guangming Daily 1987. godine, nakon što je diplomirao na pravnom fakultetu Univerziteta u Pekingu, i bio je zamjenik urednika odjela za komentare.

Njegovi su članci zagovarali umjerene reforme izbjegavajući direktnu kritiku predsjednika Xi Jinpinga. Redovito se sastajao s diplomatima iz raznih ambasada i novinarima.

Glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova rekao je tada da je diplomat bio angažiran u aktivnostima “koje nisu u skladu s njihovim kapacitetima” u Kini.

Zagovornici slobode medija pozvali su na oslobađanje Donga, a više od 700 novinara, akademika i djelatnika nevladinih organizacija potpisalo je internetsku peticiju za njegovo oslobađanje.

Nacionalni novinski klub u Sjedinjenim Državama saopćio je da je novinar učestvovao u prestižnoj stipendiji Harvard Nieman 2007. godine i doprinio kineskim izdanjima The New York Timesa i The Financial Timesa.

– Kineske vlasti moraju poništiti ovu nepravednu presudu i zaštititi pravo novinara da slobodno i sigurno rade u Kini – rekao je Beh Lih Yi, voditelj programa za Aziju pri Odboru za zaštitu novinara, grupi za medijska prava sa sjedištem u New Yorku.

Ann Marie Lipinski, kustosica Fondacije  Nieman za novinarstvo na Harvardu, nazvala je Donga “talentiranom reporterom i autorom čiji rad već dugo poštuju kolege”.

Izvor: Al Jazeera

About The Author