Julian Assange je zatražio dopuštenje da se žali Vrhovnom sudu na odluku o njegovom izručenju Sjedinjenim Američkim Državama nakon što je prošlog mjeseca britanska ministrica unutrašnjih poslova Priti Patel odobrila je izručenje osnivača Wikileaksa SAD-u.
Australca traže američke vlasti zbog dokumenata koji su procurili 2010. i 2011. godine, a za koje SAD tvrdi da su prekršili zakon i ugrozili živote. Dokumenti su povezani s ratom u Iraku i Afganistanu.
Assange je imao rok do petka da odluči hoće li uložiti žalbu na svoje izručenje ili ne. Zadržan je u zatvoru Belmarsh u Londonu nakon dugotrajne borbe da izbjegne izručenje.
Izručenje omogućuje jednoj zemlji da zatraži od druge da izruči osumnjičenika kako bi se suočio s optužbama, a prethodno je supruga Assangea, Stella, rekla da njezin suprug nije učinio “ništa loše” i “nije počinio nikakav zločin” te da je on novinar i izdavač, a kažnjen je jer je radio svoj posao.
SAD traži suosnivača Wikileaksa po 18 točaka optužnice, uključujući optužbe za špijuniranje, nakon što je njegova organizacija objavila povjerljive vojne zapise i diplomatske depeše.
Prijeti mu do 175 godina zatvora, tvrde njegovi advokati. Međutim, američka vlada je rekla da je vjerojatnije da će kazna biti između četiri i šest godina.
Medijska kompanija Wikileaks platforma je za zviždače koja objavljuje povjerljive materijale anonimnih izvora.
Assangeov pravni tim tvrdi da je Wikileaks objavljivanjem dokumenata – koji se odnose na ratove u Iraku i Afganistanu – razotkrio zlodjela SAD-a i da su bili u javnom interesu.
Ti su dokumenti otkrili kako je američka vojska ubila stotine civila u neprijavljenim incidentima tokom rata u Afganistanu, dok su procurjeli ratni dosjei o Iraku pokazali da su iračke snage ubile 66.000 civila i mučile zatvorenike.
Assange je u zatvoru otkako je uklonjen iz ekvadorske ambasade u Londonu 2019. godine i uhapšen od strane britanske policije, nakon što mu je Ekvador povukao status azilanta.
Zatražio je azil 2012. godine u ambasadi, strahujući od američkog krivičnog progona, i tamo je ostao sedam godina. Tvrdio je da je žrtva kršenja ljudskih prava i da će se suočiti s doživotnom robijom ako bude izručen.
Vrhovni sud presudio je u martu da slučaj Assangea ne pokreće nikakva pravna pitanja u vezi s garancijama koja je SAD dao Ujedinjenom Kraljevstvu o tome kako će se prema njemu vjerojatno postupati.
Britanski suci prethodno su blokirali njegovo izručenje zbog zabrinutosti za njegovo mentalno zdravlje.
Ranije ovog mjeseca, novi australski premijer Anthony Albanese odbacio je pozive da javno zahtijeva od SAD-a da odustane od krivičnog progona. Supruga Assangea izrazila je nadu da će vlada Albanesesa intervenirati u ovom slučaju.
Izvor: BBC