Dodatni problem predstavlja to što se sve dešava u jeku predizborne kampanje
Piše: Nihad Hebibović
Na hiljade izbjeglica iz zemalja Bliskog istoka ušlo je u Bosnu i Hercegovinu u proteklom periodu. Na pomolu je velika izbjeglička kriza. Smještajni i drugi kapaciteti BiH za zbrinjavanje izbjeglica nisu naročito veliki. Za sada je adaptiran tek izbjeglički centar u Salakovcu, smještajnog kapaciteta od 296 osoba. Ljudi koji su pristigli u BiH do sada su uglavnom ovisili o iskazanoj solidarnosti građana BiH, volontera i humanitarnih aktivista.
Država je tek formiranjem Koordinacionog tijela poduzela određene korake. Državni premijer Denis Zvizdić obećao je nakon konsultacijskog sastanka u Sarajevu (s ministrom sigurnosti Draganom Mektićem, ministrom ekonomskih odnosa i vanjske trgovine BiH Mirkom Šarovićem, ministricom za ljudska prava i izbjeglice Semihom Borovac te direktorom Službe za poslove sa strancima Slobodanom Ujićem) da će se migrante koji se nalaze na otvorenom prostoru u Sarajevskom i Unsko-sanskom kantonu smjestiti na human i čovjeku dostojan način, u objekte koji imaju dovoljan broj slobodnih mjesta.
Međutim, iz Republike Srpske dolazi drugačiji apel. Predsjednica Vlade RS-a Željka Cvijanović rekla je nakon sjednice Vlade da RS neće prihvatiti nijednu samostalnu odluku Vijeća ministara BiH koja bude donesena bez saglasnosti RS-a, a koja se odnosi na određene mjere na teritoriji RS-a. Ona je navela da je jedan od zaključaka da se obezbijedi pojačano prisustvo pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske u rubnim područjima. Kada je riječ o samim mjerama, Cvijanovićeva je rekla da bi trebalo zatvoriti granice za migrante.
U tome je dobila punu podršku predsjednika RS-a Milorada Dodika, koji je dolazak migranata krajnje šovinistički nazvao najezdom, a opravdanje za nezbrinjavanje migranata našao je u zaštiti nekakvog načina života u RS-u.
U ostatku javnosti, prihvat ili odbacivanje migranata različito se komentiraju. Pa ipak, sve je šokirao javni istup Gorana Kovačevića, profesora na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, koji je ustvrdio da vlasti prikrivaju stvarni broj migranata koji su ilegalno ušli u BiH, i po njegovoj procjeni ima ih između 35 i 50 hiljada. Takođe, Kovačević je kazao da to nisu migranti, nego odbjegli pripadnici ISIL-a koji bi vrlo lako mogli da pokrenu lanac terorističkih napada na tlu prvenstveno FBiH, jer RS je donijela odluku da nijednog migranta neće primiti u ovaj entitet. Bez ikakvih valjanih argumenata, Kovačević je iznio teške opužbe u stilu “orbaniziranog” Dodika.
Dodatna nesreća i za BiH i za migrante je to što se kriza dešava u trenutku kada se zahuktava predizborna kampanja. Rasizma ne manjka, konstruktivnih rješenja fali.