Grupe za slobodu medija pozvale EU da reagira na gušenje slobode medija u Gruziji

Pozvali su EU da izvrši pritisak na gruzijske vlasti da zaustave gušenje i osiguraju odgovornost, što bi moglo uključivati ​​ciljane sankcije protiv odgovornih za napade na novinare

Grupe za slobodu medija pozvale EU da reagira na gušenje slobode medija u Gruziji

Zajedno s 10 organizacija za slobodu medija, Međunarodna i Evropska federacija novinara (IFJ-EFJ) poslali su otvoreno pismo čelnicima Evropske unije Ursuli von der Leyen, Antóniju Costi, Roberti Metsoli i Kaji Kallas, pozivajući Evropsku uniju da reagira na kritične stanje slobode medija u Gruziji.

Međunarodni mediji, novinari i organizacije za ljudska prava izrazile su duboku zabrinutost zbog nasilja koje se svakodnevno provodi na ulicama Tbilisija, a koje namjerno napada novinare. Pozivamo Europsku uniju da upotrijebi sav svoj utjecaj kako bi brzo okončala represiju nad novinarima u Gruziji.

Razmjeri slamanja medija od 28. novembra, nakon odluke vladajuće stranke Gruzijski san da prekine pregovore Gruzije s EU-om, bili su bez presedana.

Više od 90 medijskih djelatnika doživjelo je fizičke napade, verbalno zlostavljanje ili ometanje dok je policija nasilno rastjerala pro-EU proteste. U nekoliko slučajeva novinarska oprema je oštećena, uništena ili oduzeta. Većina ozlijeđenih novinara radi za nezavisne i prema vladi kritične medije sa sjedištem u Tbilisiju.

Ovo brutalno slamanje medija u Gruziji nije izolirani incident, već dio brzog pogoršanja slobode medija ciljanog nasilja i nekažnjivosti za zločine protiv novinara, uključujući one počinjene tokom protesta ranije ove godine protiv restriktivnog zakona o “Transparentnosti stranih medija”.

– Vlasti su orkestrirale klevetničke kampanje protiv novinara, pritvorenih i medijskih djelatnika. Unatoč opetovanim žalbama Posebnoj istražnoj službi, zločini protiv novinara ostaju uglavnom neistraženi, održavajući kulturu nekažnjivosti – navele su organizacije u otvorenom pismu.

Ne može se zanemariti smanjenje demokratskih sloboda i rastući autoritarizam u Gruziji, zemlji kandidatkinji za članstvo u EU zbog čega EU mora čvrsto ostati predana odbrani slobode medija i građanskih sloboda u Gruziji.

Pozvali su EU da izvrši pritisak na gruzijske vlasti da zaustave gušenje i osiguraju odgovornost, što bi moglo uključivati ​​ciljane sankcije protiv odgovornih za napade na novinare kao i da javno zatraže da vladajuća stranka Gruzijski san poštuje pravo novinara da izvještavaju o protestima bez straha za njihovu sigurnost.

Izvor: IFJ

About The Author