Gotovo potpuni prekid komunikacija u Gazi, najduži u ratu, sada traje više od sedmicu dana bez znakova popuštanja, što sprečava humanitarne i hitne službe da obavljaju svoj posao na tom teritoriju.
To je deveti takav prekid od početka rata 7. oktobra, prema stranici za nadzor interneta Netblocks. Nestanak struje utiče na fizičke i bežične veze, kao i na korištenje mobilnog telefona.
Neki novinari i humanitarni radnici imaju ograničenu komunikaciju korištenjem međunarodnih ili elektroničkih SIM kartica, u blizini izraelske ili egipatske granice.
Izrael se u prošlosti suočavao s optužbama za namjerno prekidanje komunikacija u Gazi – optužbama koje nikada nije komentirao. I dok nije moguće definitivno reći što je uzrokovalo ovaj prekid, znakovi upućuju na fizičko oštećenje optičkih linija koje povezuju Gazu s Izraelom, rekao je Alp Toker, direktor Netblocksa.
– Pokušavali smo shvatiti što se događa s ovim prekidima, kao i svi – rekao je.
Oredoo, jedan od glavnih pružatelja telekomunikacijskih usluga u Gazi, na početku ovog prekida rekao je da su “glavne linije koje napajaju telekomunikacijske i internetske kompanije višestruko oštećene. To je rezultiralo prestankom svih naših usluga na jugu i središtu Pojasa Gaze”.
Dvojica telekomunikacijskih radnika ubijena su dok su pokušavali popraviti komunikacijske linije u Khan Younisu kada je granata pogodila njihov službeni automobil, potvrdio je Jawwal, još jedan pružatelj mobilnih usluga. Kompanija je za napad okrivila Izrael.
Nestanak struje također znači da Palestinci u i izvan Gaze nemaju načina znati jesu li članovi porodica od kojih su odvojeni živi ili mrtvi. Više od 24.000 ljudi ubijeno je u Gazi od 7. oktobra.
Paltel, koji posjeduje Jawwal, u prijašnjim je incidentima tvrdio da je Izrael namjerno isključio komunikacijske linije Gaze, često koincidirajući s velikim vojnim operacijama.
Access Now, organizacija za digitalna prava koja se zalaže protiv gašenja interneta na globalnom nivou, saopćila je da je “dokumentiranje i dijeljenje informacija o onome što se događa na terenu sve veći izazov”.
Organizacija za nadzor medija International Media Support navela je da je zamračenje “iznimno otežalo informiranje svijeta o izraelskim napadima i humanitarnoj katastrofi”.
Brojni novinari izvijestili su da ih je gašenje interneta natjeralo da pribjegnu tradicionalnim metodama izvještavanja, kroz razgovor s preživjelima i svjedocima i oslanjajući se na radio komunikaciju.