FTV i RTRS: Profesionalci i glasnogovornici

Plus nedjelje

FTV
Izvještaj posvećen Međunarodnom danu ljudskih prava. Isti je obrađen kroz prizmu podatka da ni 20 godina od okončanja rata vlasti u BiH ne žele da riješe problem lica koja su kao djeca devedesetih godina proživjela torture zatočenja u logorima.
RTRS
Nijedan prilog ne možemo izdvojiti za ovu rubriku.

Minus nedjelje

FTV
Nijedan izvještaj ne svrstavamo u ovu rubriku.

RTRS
Sadržaji dnevnika emitovanih 10., 11., i 12. decembra zbog načina na koji su izvještavali o događajima u Novom Gradu te prenošenja već spomenutog pisanja portala “Iskra”.

FTV i RTRS: Profesionalci i glasnogovornici

FTV: Bez minusa nedjelje

7. – 13. decembar 2015.

SVAKE SEDMICE NOVA AFERA: Bosna i Hercegovina se iz nedjelje u nedjelju suočava s novim aferama i političkim krizama, koje neminovno određuju sadržaj centralnih informativnih emisija elektronskih dnevnika. U nedjelji iza nas, to je bila akcija SIPA-e u Novom Gradu / Bosanskom Novom, tokom koje je uhapšeno pet lica osumnjičenih da su počinili ratne zločine. Izvršeni su i pretresi stanice policije, opštine i komunalnog preduzeća radi izuzimanja dokumentacije iz perioda 1992. godine.

UDARNA VIJEST: Dnevnik 2 desetog oktobra bio je otvoren tom viješću. Gledaoci su kroz izvještaje više novinara informisani o samoj akciji, reakcijama i odlukama Vlade i Narodne skupštine RS, zvaničnika s državnog nivoa, SIPA-e, državnih pravosudnih institucija, međunarodnih organizacija koje imaju svoja sjedišta u BiH.

Hvale vrijedna je odluka urednice Amre Zaklan da u Banjaluku pošalje novinarku Elmu Kazagić, koja je uključenjem u centralnu emisiju dala analizu mogućih posljedica odluke parlamenta Republike Srpske da prekine suradnju sa SIPA-om i državnim pravosudnim institucijama.

LIJEPAK ZA MUHE: Spomenuti događaj okvalifikovan je kao “najveća poslijeratna politička kriza u BiH”. Ko je to prvi izgovorio nije suštinski bitno, koliko je važno izdvojiti da je isti postao kao lijepak za muhe, kome ni uredništvo Dnevnika 2 FTV-a nije moglo odoljeti. Iako izvještaj emitovan 11. decembra ne izdvajamo kao minus nedjelje, podvlačimo nepotrebnost  komentara o nedjelovanju OHR-a na odluke koje dolazi od vlasti RS-a, a koji je bio nastavak izvještaja o reakciji visokog predstavnika povodom odluke Vlade i Narodne skupštine RS. Uz malo truda, novinarka je činjenicu da visoki predstavnik ponašanje vlasti RS-a samo osuđuje, ali ih ne sankcioniše i kada idu na štetu BiH, mogla javnosti prezentirati i kroz izjave sugovornika.

SUŠTINSKA ANALIZA: Analiza novinarke Adise Ibrahimović poslužila je da se otvori pitanje o suštinskim razlozima te konfrontacije i nastojanja da se istražni i pravosudni državni organi u RS-u diskredituju. Novinarka je gledaoce podsjetila na samo neke od afera koje su građane RS-a oštetile za milionske iznose, a koje su se dešavale uz znanje, i da li samo znanje, entitetskih vlasti.

Plus nedjelje

Izvještaj posvećen Međunarodnom danu ljudskih prava. Isti je obrađen kroz prizmu podatka da ni 20 godina od okončanja rata vlasti u BiH ne žele da riješe problem lica koja su kao djeca devedesetih godina proživjela torture zatočenja u logorima.

Minus nedjelje

Nijedan izvještaj ne svrstavamo u ovu rubriku.

Izdvojeno

Izbjegavanje ministrice kulture Federacije BiH da objasni kriterije dodjele sredstava po javnom konkursu za projekte u ovoj oblasti. Sažeto je više njenih izjava da “sada nije trenutak”, “neću ostati do kraja na skupu”, pa zato nema vremena da objašnjava. Bez dodatnih novinarskih pojašnjenja, dobili smo sjajan prikaz kako nosioci vlasti ne osjećaju ni obavezu ni odgovornost da javnosti daju obrazloženja sopstvenih odluka.

Ocjena 7

 

RTRS: Ko je ovdje tamni vilajet?

7. – 13. decembar 2015.

NEPROFESIONALIZAM: Da se dnu neprofesionalizma u uredničkoj politici RTRS-a kraj ne nazire, svjedoči Dnevnik 2 emitovan 12. decembra. Bez propitivanja vjerodostojnosti izvora na kojeg se poziva, urednik Momčilo Ostojić u cijelosti je gledaocima predočio pisanje “Iskre”, srbijanskog web portala o “drugom dijelu plana za rušenje Republike Srpske”.

POTPUNI IZOSTANAK ODGOVORNOSTI: Među “ključnim rušiteljima” navedena su imena pojedinih opozicionih lidera, te medija koji djeluju u BiH, metodologiji na koji bi “udar” na institucije i njihove čelne ljude trebao biti izveden, načinu njihovog finansiranja. Ispod izvještaja nije potpisan novinar/ novinarka. O šteti koja se tako nanosi dignitetu onih koji se za takva djela sumnjiče i optužuju nije potrebno posebno govoriti. No daleko je veći problem potpuni izostanak odgovornosti za javno izrečene sudove od strane javnog RTV servisa.

ONI ZNAJU: Istoj temi RTRS se u Dnevniku 2 vratio i 13. decembra, birajući sugovornike koji “znaju” za postojanje plana za rušenje RS-a. A znaju ko drugi nego predsjednik RS-a Milorad Dodik i predstavnici stranaka vladajuće koalicije ovog bh. entiteta. Ovakav vid gaženja svih profesionalnih postulata nemoguće je ublažiti činjenicom da je u istom dnevniku emitovano i reagovanje već spomenutog predstavnika opozicije, koji je javnim prozivanjem, zajedno s cjelokupnom obitelji, postavljen kao meta za odstrel.

BITKA PROTIV DRŽAVNIH INSTITUCIJA: Već spomenuta akcija SIPA-e u Novom Gradu za uredništvo RTRS-a poslužila je tek kao još jedan događaj da partijski vojnici ove medijske kuće krenu u bitku protiv državnih institucija i predstavnika Saveza za promjene koji u njima djeluju. U Dnevniku 2 od 10. decembra gledaocima je u okviru izvještaja s posebne sjednice Narodne skupštine RS, koja se bavila ovim događajem, prezentirano gotovo cjelokupno obraćanje predsjednika RS-a Milorada Dodika.

UOBIČAJENI MANIR: Stavovima predstavnika institucija BiH dat je višestruko manji prostor. No i tada, u već uobičajenom maniru novinarke Branke Kusmuk, bilo je više njenih komentara nego stavova onih čije je riječi trebalo čuti. Pa navodi novinarka da su “za razliku od razjedinjenih Srba, Bošnjaci bili jedinstveni u svojoj orkestriranoj tvrdnji da je odluka Narodne skupštine o prekidu suradnje institucija RS-a sa SIPA-om kršenje Ustava”.

TAMNI VILAJET: Bilježenje reakcija povodom dešavanja u Novom Gradu nastavljeno je i u dnevniku 11. decembra, urednika Jasenka Todorovića. Patetičnim glasom u uvodu svog priloga, novinarka Nada Veletić konstatuje da “dok se Evropa ujedinjuje u borbi protiv terorizma, BiH dokazuje da je izvor tamnog vilajeta”. A tamni je vilajet jer nije postignuto svesrpsko jedinstvo u osudi akcije SIPA-e.

MALO SMIJEHA ZA KRAJ: U konačnici, doslovno silovanje ove teme dovedeno je do apsurda, a poznavaoce prilika u RS-u je i nasmijalo. Bilježeći reakcije, novinarka Tanja Blagojević izvukla je kosture iz ormara. Tako je na svjetlo dana isplivao i Boško Bajić, predstavnik NVO “Ostanak”, za koga se, kao i za navodni  NVO koji je nekada vodio, u javnosti nije čulo posljednju deceniju. A sve s namjerom da se prikupi što je moguće više izjava onih koji su postupke SIPA-e osudili.

Izdvojeno

U zagovaranju teze o pokušaju destabiliziranja i rušenja RS-a, kroz, kako RTRS tvrdi, diskreditaciju njenih institucija i pojedinaca, među tim institucijama je u više navrata spominjan i javni servis Republike Srpske. Ovo je  izrečeno kroz izjave poslanika vladajuće koalicije i entitetskog predsjednika Milorada Dodika. Vrhunac je to hipokrizije, ima li se u vidu da je javni servis RS-a svojim  neprofesionalnim radom sam sebe do te mjere diskreditovao i urušio pa niko na tome nema potrebe raditi.

Plus nedjelje

Nijedan prilog ne možemo izdvojiti za ovu rubriku.

Minus nedjelje

Sadržaji dnevnika emitovanih 10., 11., i 12. decembra zbog načina na koji su izvještavali o događajima u Novom Gradu te prenošenja već spomenutog pisanja portala “Iskra”.

Ocjena 1

Komparativna analiza

Dešavanja u Novom Gradu bila su svojevrstan test za uredništva dnevnika entitetskih javnih servisa. FTV se uspjela održati na tom skliskom terenu, izbjegavši zamku svrstavanja na ovu ili onu stranu. RTRS je ostao vjeran sam sebi. Profesionalizam, balans u objavljivanju reakcija i ovaj su put ustuknuli pred potrebom da se bude i ostane glasnogovornik vlasti.

About The Author