Filipinski radijski novinar Nestor Micator ubijen u pucnjavi

CPJ traži temeljitu istragu ubistva Nestora Micatora, drugog novinara ubijenog na Filipinima u posljednjih mjesec dana

Filipinski radijski novinar Nestor Micator ubijen u pucnjavi

Filipinske vlasti moraju provesti temeljitu istragu ubistva radijskog novinara Nestora Micatora, identificirati i uhapsiti odgovorne te osigurati njihovo procesuiranje, saopćio je Komitet za zaštitu novinara (CPJ).

Micator, reporter lokalne radijske stanice D’Empire Radio Station, ubijen je 21. maja ispred seoske vijećnice u mjestu Malidegao, u provinciji Cotabato. Prema dostupnim informacijama, na njega su pucala dvojica neidentificiranih napadača koji su se nalazili na motociklu.

Novinar je prevezen u bolnicu Cruzado Medical Hospital, gdje je po dolasku proglašen mrtvim. Napadači su pobjegli s mjesta događaja na motociklima bez registarskih oznaka.

Predstavnik CPJ-a za jugoistočnu Aziju Shawn Crispin ocijenio je da je ubistvo Nestora Micatora „sramotan čin“ i pokazatelj neprekinutog kruga nekažnjivosti na Filipinima. Upozorio je da će se slični napadi nastaviti ukoliko vlada predsjednika Ferdinanda Marcosa Jr. ne pokaže ozbiljnu namjeru da spriječi i rasvijetli ubistva novinara.

Micator je drugi filipinski novinar ubijen u posljednjih mjesec dana. Prije njega je, 19. aprila, tokom vojne operacije u provinciji Negros Occidental ubijena novinarka RJ Nichole Ledesma. Prema istraživanjima CPJ-a, Filipini su već godinama među državama u kojima ubistva novinara najčešće ostaju nerazriješena.

Micatorova supruga Ruvy izjavila je da su tri osobe, ranije uhapšene u policijskoj akciji povezanoj s drogom, za svoje hapšenje krivile Micatorovo izvještavanje o policijskim operacijama. Policija je saopćila da je identificirala tri osobe od interesa za istragu, ali njihova imena nisu objavljena dok se slučaj ne dodatno dokumentuje. Kamere u blizini mjesta ubistva, prema navodima policije, nisu bile u funkciji.

Micator je bio aktivan i u lokalnoj zajednici u Fort Pikitu, gdje je učestvovao u radu odbora za rješavanje lokalnih sukoba.

Izvor: Committee to Protect Journalists (CPJ)

About The Author