Evropska komisija zabranila TikTok na službenim uređajima

Uposlenici ByteDancea, matične kompanije TikToka pristupali su podacima kako bi pratili novinare

Evropska komisija zabranila TikTok na službenim uređajima
Foto: Medtecheurope.org

IT služba Evropske komisije, izvršne vlasti Evropske unije, zatražila je od svih zaposlenika da deinstaliraju TikTok, aplikaciju za kratke videe koja je u vlasništvu Kine, sa svojih službenih i ličnih uređaja na kojima su instalirane službene aplikacije za komunikaciju EU-a iz sigurnosnih razloga.

Dužnosnici su primili zahtjev mailom u kojem je navedeno da u cilju zaštite podatka Komisije i povećanje kibernetičke sigurnosti, Odbor EK-a odlučio je suspendirati aplikaciju TikTok na službenim i ličnim uređajima.

Djelatnici su zamoljeni da to učine što je prije moguće, a najkasnije do 15. marta, a nakon ovakvog poteza Evropske komisije, Vijeće EU također je najavilo da će zabraniti TikTok na telefonima.

TikTok je naveo da je odluka Evropske komisije da zabrani aplikaciju za dijeljenje videa na službenim uređajima temeljena na pogrešnim idejama o njegovoj platformi.

– Razočarani smo ovom odlukom, za koju vjerujemo da je pogrešna i da se temelji na zabludama – kazao je glasnogovornik kompanije u kineskom vlasništvu.

TikTok, čija je matična kompanija ByteDance, već se suočava s pozivima na zabranu u Sjedinjenim Američkim Državama zbog svojih veza s Pekingom, što oni negiraju, a sada je pod žestokim nadzorom u Evropskoj uniji.

Najviši dužnosnici Evropske unije nedavno su optužili platformu da se ne bavi rješavanjem pitanja zabrinutosti u oblasti zaštite podataka, autorskim pravima i pristupom štetnom sadržaju.

U novembru prošle godine TikTok je priznao da ličnim podacima korisnika širom svijeta može pristupiti u kineskom sjedištu. Kasnije je potvrdio da je osoblje ByteDancea pristupilo TikTok podacima kako bi pratili novinare u pokušaju da identificiraju izvor curenja podataka.

TikTok je nedavno zabranjen na službenim uređajima u Sjedinjenim Državama na državnom i saveznom nivou, a neki zakonodavci žele u potpunosti zabraniti upotrebu aplikacije.

Glasnogovornik Evropske komisije, međutim, rekao je da nije bilo pritiska SAD-a u donošenju odluke da se od zaposlenika zatraži da uklone TikTok sa svojih službenih telefona.

Izvor: DW

About The Author