Opasnosti s kojima se susreću novinari, uključujući rizike za njihove živote, ističu se svake godine na Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti za zločine nad novinarima, koji se obilježava 2. novembra.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija António Guterres istaknuo je da je u Gazi zabilježen najveći broj ubistava novinara i medijskih djelatnika u bilo kojem ratu u desetljećima te je pozvao vlade da poduzmu hitne korake kako bi zaštitile novinare, istražile zločine protiv njih, a počinitelje procesuirati.
Guterres je istaknuo da su novinari u Gazi ubijani “na nivou neviđenoj u bilo kojem sukobu u moderno doba”, dodajući da je tekuća zabrana koja sprječava međunarodnu novinara iz Gaze “još više guši istinu”.
U proteklih 380 dana izraelske snage u Gazi ubile su više od 130 palestinskih novinara. To su bili glasovi koji su izvještavali o mogućim ratnim zločinima, ušutkani prije nego što su njihove priče mogle biti u potpunosti ispričane.
Novinari u Gazi nastavljaju izvještavati o humanitarnoj krizi, često uz veliki lični rizik, dajući svijetu tačnu sliku tragedije koja se odvija. Odajemo počast njihovoj hrabrosti i prepoznajemo da njihov gubitak ušutkava njihove priče i ozbiljno ograničava pristup javnosti istini.
Prema međunarodnom humanitarnom pravu, okupator, Izrael, ima obavezu zaštititi civile, uključujući i novinare, a čujemo od vrlo visokih političara i čelnika da je u redu ubijati civile kako bi se postigao beznačajan vojni cilj tokom tog procesa, što je kršenje proporcionalnosti, načela, a također i vojne potrebe.
Agencije UN-a izrazile su zabrinutost da nekažnjivost nanosi štetu cijelim društvima prikrivanjem teških kršenja ljudskih prava, korupcije i kriminala. Od vlada, civilnog društva, medija i svih koji su zainteresirani za očuvanje vladavine zakona zatražili su da se pridruže globalnim naporima za okončanje nekažnjivosti.
Izvor: UN