BNTV I RTRS: KAD REVIZIJA ZASJENI ŽIVOT

Plus nedjelje

BNTV
Izvještaj iz Dnevnika devetog februara, kojim je otkrivena još jedna afera u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, ovog puta vezana za lažni uvoz auto-gasa iz Srbije u BiH. Za koju je znao sam vrh ove institucije i ništa nije poduzeo kako bi se odgovorni sankcionisali.
RTRS
Nijedan izvještaj ne izdvajamo.

Minus nedjelje

BNTV
Nijedan izvještaj ne izdvajamo.
RTRS
Izvještaj novinarke Ljiljane Preradović o objavljivanju liste Bijele kuće o 78 terorističkih napada koji su se desili u svijetu, među kojima su i dva iz BiH (Rajlovac i Zvornik). Novinarka navodi da je to “posljednja Trumpova  opomena i da će on uskoro ispostaviti račun bošnjačkim političarima”. Tvrdnju potkrepljuje izjavama Dragana Đurića, brata ubijenog policajca iz Zvornika, i samo za RTRS poznatog bezbjednosnog eksperta Dževada Galijaševića.

BNTV I RTRS: KAD REVIZIJA ZASJENI ŽIVOT

Iako građani sve teže žive, dnevnici prioritet daju temama od kojih žive političari. Ovaj put to je čuvena revizija još čuvenije presude

 

BNTV: Ko finansira predstavništvo u Izraelu?

6. – 12. februar 2017.

OSNOVNI ALATI: Referendum, tužbe, revizija presude… Političarima u BiH su međunacionalna i međuentitetska prepucavanja, evidentno je, postala osnovni alati kojima rukuju i koje nude javnosti u zamjenu za konkretne poteze kojima bi se poboljšao život.

Hoće li biti pokrenuta revizija presude u tužbi BiH protiv Srbije za genocid, u nedjelji iza nas bio je ključni politički događaj o kojem se izvještavalo u dnevnicima. No, osim jedne izjave lidera SDA Bakira Izetbegovića, koji hoće/neće zahtijevati od Sakiba Softića da podnese reviziju, i izjave Softića dane Dnevnom avazu, gledaoci su ostali uskraćeni za odgovore na ključna pitanja, poput onog da li Sakib Softić uopće ima status agenta BiH, ili šta šira javnost u Federaciji misli o reviziji. Umjesto toga, iz dnevnika u dnevnik nizale su se izjave srpskih političara, koji mogućnost pokretanja revizije listom odbacuju.

POSLANIČKA PITANJA: U sjeni još jedne velike političke priče ostala su pitanja koja su slika vladanja vlasti u RS-u. Izdvajamo izvještaj Danine Milaković sa sjednice Narodne skupštine RS. Među poslaničkim pitanjima koja se upućuju ministrima u Vladi RS, poslanici, pa time i građani, ostali su uskraćeni za niz odgovora. Prije svega onih koje su tražili i novinarke/ri BNTV-a, a odnose se na finansiranje nepostojećeg predstavništva RS-a u Izraelu i iznose koje je Vlada RS do sada izdvojila za plaćanje lobističkih kuća. Podsjećamo, upravo je BNTV razotkrio podatak da je predstavništvo RS-a u Izraelu prije dvije godine ugašeno, odnosno preregistrovano u NVO, no za njegov “rad” i dalje se izdvaja novac građana.

Izdvojeno

Iako su u protekloj nedjelji na sjednici Narodne skupštine RS usvojeni neki bitni zakoni poput onih o Željeznicama RS i osnovnom obrazovanju i vaspitanju, njihovim posljedicama novinari se nisu bavili. Umjesto toga, samo su tematski obrađene izmjene Zakona o oružju i municiji, kojim se prolongira rok za izdavanje novih oružanih listova. Pitanje je i za opoziciju, koja je izmjene zakona inicirala, i ovu medijsku kuću: Da li je doista prioritetna cijena oružanog lista ima li se u vidu da su građani svakodnevno suočeni s nizom poskupljenja komunalnih usluga ili povećanjem administrativnih pristojbi.

Ocjena 6

 

RTRS: Sve o reviziji

6. – 12. februar 2017.

MAJKA SVIH TEMA: Iz večeri u večer, središnja tema dnevnika bilo je pitanje pokretanja revizije presude u tužbi BiH protiv Srbije za genocid. Sve izvještaje obilježilo je naglašavanje konfrontacije političkih stranaka, kako na relaciji SDA i srpskih partija, tako i između pozicije i opozicije u RS-u. U Dnevniku 2 osmog februara, ovom temom bavila se Branka Kusmuk. Iza najave “Bakir protiv svih” slijedi poređenje Alije i Bakira Izetbegovića: “Krenuo stopama oca koji je žrtvovao mir za BiH”, a potom: “Bakir Izetbegović žrtvuje prividni mir.”

Ništa manje zamjerki nije izneseno ni na račun najveće opozicione stranke u RS-u, SDS-a. Izjavama lidera te stranke, Vukote Govedarice, koji nije a priori prihvatio zahtjev Milorada Dodika da se stranke koje čine vlast na nivou BiH (SDS, PDP i NDP) povuku iz zajedničkih institucija, dato je malo prostora. Ali zato reakcija predstavnika vladajućih stranaka iz RS-a nije manjkalo (Dnevnik 10. februar, urednik Jasenko Todorović).

U istom maniru, na istu temu i s istim akterima urađen je i izvještaj 11. februara.

BEZ BITNIH PODATAKA: Čak i kada se bave temama koje su od interesa za sve građane u BiH, ti isti građani u konačnici ostaju uskraćeni za bitne podatke. Tako je novinarka Ljubica Kovačev šestog februara propitivala ostaje li BiH od 21. marta bez pasoških knjižica. Novinarka je donijela stavove predstavnika Agencije za identifikaciona dokumenta BiH te navela da bi privremeno rješenje za ovaj problem trebalo naći Vijeće ministara BiH. Ono što nije navela, a što je i dovelo do problema, jeste način na koji je, kada se krenulo s izradom zaštićenih putnih isprava u BiH, taj posao povjeren jednoj firmi: ličnom pogodbom. Sve ostalo, pa i činjenica da se vode beskonačni žalbeni postupci po tenderima koji se sada moraju objavljivati, a za što je direktno odgovorna i vladajuća struktura u RS-u, za uredništvo ove TV kuće je povijest.

ENORMNO ZAGAĐENJE: Iz istog dnevnika izdvajamo i izvještaj Božidara Stajčića o prekomjernom zagađenju zraka i enormnim količinama pepela koje je tokom januara ispuštala Termoelektrana Gacko. Opravdanje predstavnika TE da su razlog tome ekstremno niske temperature u januaru, žalosno ali istinito, zadovoljilo je i predstavnike lokalne vlasti i novinara. Kome nije palo na pamet da bi uloga i odgovornost medija bila da na ovakve pojave ozbiljno reaguje.

Izdvojeno

Za sudbinu katalonskih političara, uz same Katalonce, najzabrinutije je uredništvo Dnevnika 2 RTRS-a. Branka Klepić izvijestila je o svim detaljima suđenja bivšem predsjedniku Katalonije Arturu Masu, koji se na optuženičkoj klupi našao zbog neformalnog referenduma o nezavisnosti te španjolske pokrajine, čije je održavanje zabranio Ustavni sud. Svaka sličnost s RS-om je namjerna.

Ocjena 1

Komparativna analiza

Jedan događaj i dva dijametralna izvještaja bilježimo u dnevnicima BNTV-a i RTRS-a 11. februara. RTRS nije naveo da se tog dana održala sjednica Predsjedništva SDS-a na kojoj se razgovaralo o koracima koje će ta stranka poduzeti bude li pokrenuta revizija tužbe BiH protiv Srbije. Umjesto toga, a o čemu je BN izvijestio javnost, imali smo u Dnevniku 2 Javnog RTV servisa Republike Srpske samo priliku čuti niz recikliranih reakcija predstavnika vladajućih stranaka iz RS-a, koje traže da SDS “konačno izađe s jasnim stavom povodom Dodikovog zahtjeva o povlačenju iz institucija BiH”.

 

About The Author