BHT1: Srebrenica u fokusu
2.juli – 8. juli 2025.
KOMEMORACIJA GENOCIDA U SREBRENICI: Fokus dnevnika BHT1 u prethodnoj sedmici bila je komemoracija 30. godišnjice genocida u Srebrenici. Ovo je bila centralna tema, obrađena detaljno, s informacijama o pripremama za dženazu, podacima o broju žrtava, “Maršu mira” i planiranim prenosima. Ova tema je prirodno dobila prioritet, s obzirom na njenu historijsku važnost i skori datum obilježavanja. Značajan prostor dat je pripremi komemoracije, uz uvid u broj žrtava i detalje “Marša mira”. U priloge su uključene lične priče preživjelih i povratnika, poput one o Munibu Hasanoviću iz Slatine blizu Srebrenice te prilog o povratniku Bajazitu Malagiću.
Sve ovo popraćeno je informacijama i prilozima o kulturno-umjetničkim performansima i izložbama širom BiH, Evrope i svijeta kojim se također obilježava genocid u Srebrenici.
MMF: Prezentacija preporuka MMF-a i podataka o dugu entiteta pokazala je spremnost da se obrade složene ekonomske teme. Nedostatak jednostranosti u prikazu ovih podataka bio je pozitivan. Možda jeste nedostajala dublja analiza uzroka i posljedica određenih političkih i ekonomskih poteza, ali uključivanje ankete s građanima o inflaciji i platama bio je dobar potez. Apstraktni ekonomski termini “spušteni su na zemlju” citatima poput “Ne vrijedi novac više ništa” i “Cijene rastu katastrofalno”.
ŽENE ŽRTVE NASILJA I (NE)DISKRIMINACIJA: Iako su politika i memorijalni događaji bili centralne teme, prilozi o inicijativama za veća prava žena žrtava nasilja te s konferencije o reformi izbornog zakonodavstva s naglaskom na ustavne promjene i nediskriminaciju našli su svoje mjesto.
Ocjena: 5
FTV: Pravosuđe na naslovnici, Kongres SDP-a bez propitivanja
2. juli – 8. juli 2025.
OPTUŽNICA PROTIV DEBEVCA I MEHMEDAGIĆA: Tužilaštvo BiH podignulo je optužnicu protiv bivšeg predsjednika Suda BiH Ranka Debevca i bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Osmana Mehmedagića. U prilogu, precizno je navedeno za šta se terete uz popratnu izjavu glasnogovornika Tužilaštva BiH. Iako zbrkano montirana, uslijedila je i izjava novinara BIRN-a Semira Mujkića kojom je podcrtano da ovaj slučaj može poslužiti za preispitivanje sistema izbora i imenovanja, uz naravno, naglašavanje presumpcije nevinosti.
JE LI DODIK PRIZNAO ILI PORAZIO SUD I TUŽILAŠTVO BIH? Nakon što je Sud BiH ukinuo pritvor predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku, nizale su se razne (oprečne) reakcije u javnosti. Prilog FTV-a, sadržavao je izjave kako samog Dodika, tako i opozicije iz entiteta RS, političara iz FBiH, saopštenje Stranke demokratske akcije te za kraj “analitičara” Stefana Blagića, koji je poentirao kako institucije BiH nisu uspjele sprovesti svoje odluke.
KONGRES SDP-A BIH I REIZBOR NERMINA NIKŠIĆA: Na Kongresu Socijaldemokratske partije odlučeno je da će na čelu ovog političkog subjekta do marta 2027. godine ostati dugogodišnji predsjednik (i premijer Federacije BiH) Nermin Nikšić. U javljanju sa samog kongresa, uslijedio je nekritički razgovor reportera sa Nikšićem. Ni u jednom trenutku reporter nije iznio nikakve kritike na račun Nikšića ili SDP-a BiH niti uputio “teška” pitanja. Potom su uslijedile izjave delegata i gostiju koje su većinom bile hvalospjevi SDP-u BiH ili koaliciji Trojka.
Ocjena: 6
Komparativna analiza
Prirodno, fokus u prethodnoj sedmici bio je na 30. godišnjici genocida u Srebrenici. Oba javna emitera posao izvještavanja o raznim komemoracijama, bile one unutar Bosne i Hercegovine, širom Evrope ili u SAD-u, odradile su dobro.
Generalno, u sedmici iza nas BHT1 je pokazao prednost u sveobuhvatnosti i ozbiljnosti u tretiranju memorijalnih i ekonomskih tema, dok je FTV bila hrabrija u kritičkom osvrtu na unutrašnje političke tenzije a manje prostora i pažnje posvećeno je detaljnim ekonomskim analizama.
Govoreći o Planu rasta/Nacrtu Reformske agende, BHT1 je više prenosio “prijetnju” šefa Delegacije EU u BiH Luigija Sorece da bi Bosna i Hercegovina mogla ostati bez dijela sredstava, dok je FTV više fokusirana na još uvijek javnosti nepoznat sadržaj samog nacrta i na pitanje ko sve, misleći na instance vlasti u BiH, mora usvojiti Reformsku agendu.
Iako je prilog FTV-a bio sadržajniji nego onaj na BHT1, ni jedan ni drugi emiter nisu preveliku pažnju posvetili koncertu Marka Perkovića Thompsona održanom u Zagrebu 5. jula. S druge strane, dosta pažnje – skoro svaki dan – posvećeno je visokim temperaturama, toplotnom valu uz preporuke, upozorenja i savjete građanstvu kako se zaštititi.
Federalna televizija kvalitetnije je pristupila osjetljivim političkim temama poput rezervnog sastava policije u RS-u, jasno izražavajući zabrinutost za podjele i stabilnost. Izvještavanje o diskriminaciji u izbornom sistemu i ljudskim pravima bilo je izuzetno detaljno i značajno.
Analiza Dejana Kožula o protestima u Srbiji također je bila izuzetan doprinos. Napominjući da, iako svi demonstranti ne podržavaju ideologiju “Velike Srbije”, ona igra značajan element u protestima, doprinoseći tako kritičkom sagledavanju društvenog pokreta i protesta u Srbiji.
U dnevniku Federalne televizije jasno je naglašena šteta koju nanosi neusvajanje budžeta, posebno za javne službenike i reforme.
Izvještaji o izraelskim zločinima u Gazi i mogućem primirju, kao i o drugim međunarodnim događajima bili su kratki i faktografski. Kada se govori o vijestima iz svijeta, naročito o ratnim i konfliktnim zonama, nedostaje šira kontekstualizacija ili analiza uzroka i posljedica. Na primjer, izjava Donalda Trumpa o Putinu i napadima u Ukrajini je prenesena, ali bez dubljeg uvida u diplomatske napore ili analizu geopolitičkih implikacija.
Stoga dnevnici nekad djeluju kao niz nepovezanih vijesti, s brzim prebacivanjem s jedne teme na drugu. Ipak, bolja povezanost između priloga ili dublji zaključci mogli bi poboljšati narativni tok i zadržati pažnju.
Plus sedmice
BHT1
Optimističan i pozitivan prilog o ženama povratnicama u selu Dobrak u općini Srebrenica, koje se bave poljoprivredom. U prilogu su naglašeni potencijali ovog mjesta, ali i da je za razvoj i boljitak potrebna podrška.
FTV
Dnevnici FTV-a redovno su i temeljito pratili deseto izdanje Međunarodnog festivala književnosti Bookstan, održan u Sarajevu od 2. do 5. jula. Reporterka Šejla Džindo pokazala je znanje i zanimanje na ovu temu te je odlično obavila javljanje uživo.
Izdvajamo i prilog o livanjskom udruženju roditelja djece i mladih s poteškoćama u razvoju “Put u život” koje se preselilo u svoj novi rehabilitacijski centar, uspostavljen donacijama i volonterskim radom.
Minus sedmice
BHT1
Propuštena prilika za pokrivanje tema koje se tiču države ili (ne)rada institucija na državnom nivou. Umjesto na dnevniku BHT1, ove teme nalazile su mjesto na dnevniku FTV-a. Također, moram istaknuti i neuspjeli pokušaj ilustracije u prilogu o visokim temperaturama i toplotnom valu, kada reporter ispred zgrade RTV doma u Sarajevu razbija jaje na šaht na trotoaru. Vidimo da je jaje razbijeno, ali ne i da je isprženo, što ne dokazuje da je temperatura – kako je istaknuto na početku priloga – tolika da možemo ispržiti jaje.
FTV
Ni u prethodnoj sedmici Federalna televizija nije propustila priliku podsjetiti nas da je Bakir Hadžiomerović preuzeo dužnost direktora.