BHT1 I FTV: Bez podizanja tenzija, ali pomalo dosadno

PLUS SEDMICE

BHT1
Urednice Željana Mehmedika i Adela Malkoč su u utorak prenijele najatraktivnije političke izjave sa svečanog polaganja zakletvi u Predsjedništvu. Nešto što često ne polazi za rukom državnoj televiziji.
FTV
Obrada kosovskih carina. Vijest je pravilno izdvojena i naglašena.

MINUS SEDMICE

BHT1
Nejasno je zašto su se urednici Blažica Krišto i Edis Deljković odlučili da u subotu Dnevnik 2 otvore dogovorom o Gibraltaru dok su to mogli učiniti sa radikalizovanim protestima u Francuskoj. Tema koja potresa Francusku (poskupljenje goriva) mnogo je bliža našem gledateljstvu i tu se propustila prilika da se priča nadoveže na ovdašnje nedaće potrošača.
FTV
Običaj da se u određene dane daje previše prostora istoriji ili intelektualnim opservacijama u informativnom programu. To mijenja format udarne informativne emisije i pretvara je u razvučeni pamflet, ili večernju mozaik-emisiju kulturne redakcije.

BHT1 I FTV: Bez podizanja tenzija, ali pomalo dosadno
Foto: vijesti.ba

Obje televizije su napad urednika RTRS-a na aktivistu propratile smirenim tonom u kojem su i jedan i drugi akter dobili pravo glasa

 

BHT1: Kako se sjećamo Dejtona?

20. – 26. novembar 2018.

NEOBIČAN REDOSLIJED: BHT1 nastavlja sa čudnim uredničkm odlukama. Milan Đurović i Željana Mehmedika su u srijedu tek u osamnaestoj minuti pomenuli protestna okupljanja u Sarajevu i Banjaluci. Kosovske carine, politički pregovori, godišnjica Dejtona, Dobrovoljačka, susret Zvizdića i Merona, intervju Merona, pa tek nakon svega toga uslijedila su javljanja sa ulica dva najveća grada. FTV je, s druge strane, odmah na otvaranju započeo sa protestima grupa “Pravda za Davida” i “Pravda za Dženana”.

GODIŠNJICA DEJTONA: Sjećanje na godišnjicu potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma bilo je propraćeno posebnim prilogom u kojem se prikaz postdejtonske stvarnosti do te mjere simplifikovao da je izgledalo kao da BHT1 priprema pojednostavljene vijesti za inostrano tržište. Zaključak se sveo na to da, kako se tvrdi, Republika Srpska želi nezavisnost, Hrvati treći entitet, a Bošnjaci cjelovitu državu. Čemu služe ovakvi prilozi i zaključci? Oni prije priliče govorniku za kafanskim stolom, ali da li im je mjesto u programu nacionalne televizije? Od javne televizije se očekuju iznijansirani odgovori i pripreme.

IZDVOJENO:

U subotu smo saznali da je urednik informativnog programa RTRS-a Siniša Mihailović napao aktivistu ReStarta Stefana Blagića. BHT1 je javljanjem Mirele Savić dao obojici pravo da se oglase, isto kao i FTV. Na svu sreću, ova dva javna emitera smiruju uskomešane strasti koje uporno potpaljuju Mihailović i njegove kolege. Banjalučki javni servis je proteklih mjeseci intenzivirao svoju kampanju protiv neistomišljenika, pa su fizički obračuni žalosni i očekivani slijed događaja.

OCJENA: 5

FTV: Kako (ne)otvoriti Dnevnik 2?

20. – 26. novembar 2018.

PREVIŠE ISTORIJE, FILOZOFIJE I PUBLICISTIKE: Jadranka Milošević je uoči Dana državnosti u prazničnoj atmosferi opteretila Dnevnik 2 do nesnošljivosti istorijom i visokoparnim intelektualizmom. Krug 99 poziva na moralnu i metafizičku odgovornost, glasio je naslov. Ako se to uopšte može nazvati naslovom. Ta rečenica bi se mogla uklopiti u kasnovečernji kulturni program, ali nikako joj nije mjesto u informativnom programu. FTV je i ranije znao isto činiti. Pretvarati Dnevnik 2 u poligon istorije, filozofije i publicistike. Centralna informativna emisija mora ostati pitka, prohodna i aktuelna, pa i u prazničnim danima. Ne može udarna vijest biti zaključak intelektualnog kružoka. Sve što ostaje prosječnom i pametnom gledatelju pod takvim okolnostima je da promijeni TV kanal i da na drugom mjestu potraži šta se to zaista zbilo u proteklom danu.

KAKO SE OTVARA DNEVNIK: Ali je zato tri dana prije Antonija Avram demonstrirala kako se otvara Dnevnik 2. U naslov je stavljena vijest da je oko deset hiljada radnih mjesta direktno ugroženo zbog kosovskih carina. U nastavku smo saznali koje su to sve posljedice nove carinske politike Prištine prema našoj zemlji, a naročito raduje to što su prilogom dominirale brojke i procjene privrednika dok nije bilo mjesta za politikanstvo. Istina, čuli smo šta o svemu misle resorni ministri, ali urednica nije dozvolila da dnevna politika preotme pažnju ekonomskoj šteti koju već trpimo.

IZDVOJENO:

Federalna televizija je proteste u Sarajevu i Banjaluci pristojno ispratila poklanjajući im pažnju koju zaslužuju. I što je još bitnije, jasno je naglašeno da ova dva skupa podrške porodicama nastradalih mladića veže ista nit. Upravo taj momenat je nedostajao na BHT1.

OCJENA: 5

KOMPARATIVNA ANALIZA:

Nijedna televizija nije briljirala u sedmici iza nas. BHT1 bar nije pokazao manjkavosti koje smo gledali ranije, ali su propustili priliku da Dnevnik 2 bude zanimljiviji i relevantniji. Naprimjer, u danu kada su odlučili dati prioritet spoljnopolitičkoj vijesti, odlučili su da to bude Gibraltar, a ne Francuska gdje se prosvjeduje zbog skupog goriva. Ili zbog razloga koji je itekako blizak i poznat našim gledateljima. Tu se opet pokazalo koliko su urednici stegnuti i neinovativni, te kako ne koriste prilike da otvore temu. FTV je s druge strane pokazao svoju staru slabost kada je u subotu u prazničnoj atmosferi nakrcao sadržaj sa previše istorije i intelektualnog lamenta. Obje televizije su napad urednika RTRS-a na aktivistu propratile smirenim tonom u kojem su i jedan i drugi akter dobili pravo glasa. I to na način da je prvo izjavu dao napadnuti. Ovdje je bitno naglasiti jednu stvar: BHT1 i FTV uz sve profesionalne propuste koje im se mogu pronaći za razliku od treće javne televizije (RTRS-a) ne bave se prizemnim spletkama, podvalama i organizovanim kampanjama protiv pojedinaca i organizacija. Njihova uloga je, kao što je to sada bio slučaj, da smire strasti svojim ujednačenim i profesionalnim izvještavanjem. RTV pretplatnici mogu zbog toga odahnuti jer medijski prostor je dovoljno kontaminiran govorom mržnje da su nam prijeko potrebni mediji koji znaju spustiti loptu na teren koji je već dobro razrovan.

About The Author