BH NOVINARI: Samo 5 presuda protiv napadača na novinare i novinarke u BiH

Upravni odbor Udruženja BH novinari i Linija za pomoć novinarima pozivaju policijske strukture i pravosudne institucije da sa mnogo više posvećenosti i efikasnosti pristupaju istragama napada i prijetnji

BH NOVINARI:  Samo 5 presuda protiv napadača na novinare i novinarke u BiH
Foto: Radiosarajevo.ba

U povodu 2. novembra – UN dana borbe protiv nekažnjivosti zločina prema novinarima/kama,  BH novinari i FMHL ističu kako su pravosudnim istitucijama prijavili 49 slučajeva prijetnji i ugrožavanja sigurnosti u periodu od 1.1.2022. do 31.10.2024., od čega je samo 5 slučajeva okončano osuđujućim presudama protiv napadača. Istovremeno, 4 prijave su odbačene kao neosnovane, a u 5 slučajeva su podignute optužnice i čeka se ishod sudskog postupka. Još 7 prijava FMHL je riješeno u korist novinara/ki i medijskih kuća djelovanjem drugih državnih i nezavinsih institucija (javnih inspekcija, ombudsmena, lokalnih vlasti, itd…).

Iako ove godine u BiH bilježimo blagi porast efikasnosti istraga i procesuiranja krivičnih djela prema novinarima/kama, Upravni odbor BH novinara smatra kako policija, tužilaštva i sudovi trebaju pojačati napore u brzini istraga i više uvažavati EU standarde pravne i institucionalne zaštite slobode izražavanja i sigurnosti medijskih  profesionalaca/ki.

BH novinari i FMHL također skreću pažnju na propuštanje pravosuđa da istraži i pocesuira napada i prijetnje novinarkama i novinarima iza kojih stoje visoki državni  zvaničnici, predsjednici političkih partija i javni službenici. Iako u bazi podataka FMHL ima desetine takvih slučajeva, još ni jedan visokopozcionirani političar u  BiH nije obuhvaćen istragom, a kamoli kažnjen zbog napada na novinare/ke i medijske slobode! Takva praksa je neprihvatljiva i ukazuje na postojanje „nedodirljivih napadača na novinare“ čije se nasilje godinama toleriše po inerciji ili iz straha od moći i uticaja koje takve osobe imaju u bh.institucijama i društvu.

BH novinari i FMHL smatraju kako bi za smanjenje nasilja prema novinarkama i novinarima bilo nužno mijenjati krivično zakondavstvo na način da se medijski  profesionalci/ke štite kao osobe koje rade posao od javnog značaja. Oba doma Parlamentarne skupštine BiH su u ljeto 2022. godine  usvojili zaključak o potrebi izmjene krivičnog zakonodavstva, ali Vijeće ministara BiH nije ništa poduzelo u tom pravcu, iako je zakonska zaštita sigurnosti novinara/ki jedan od uvjeta otvaranja pregovora BiH o pristupanju Evropskoj uniji.

Upravni odbor BH novinara i FMHL na kraju pozivaju novinarke i novinare iz cijele BiH da budu više solodarni i glasniji u zaštiti svojih koleginica i kolega, te da kontinuirano izvještavaju o nekažnjivosti ove vrste nasilja u svim dijelovima države, vršeći tako legitimni prtisak na vlasti i pravosuđe za preuzmanje zakonske odgovornosti u zaštiti slobode izražavanja.

About The Author