Analiza The Intercepta: Američki mediji sistematski favorizovali izraelski narativ o Gazi

Istraživanje zasnovano na hiljadama tekstova i TV priloga pokazuje kako su vodeći američki mediji favorizovali izraelski narativ, umanjivali palestinsko stradanje i normalizirali nasilje nad Gazom

Analiza The Intercepta: Američki mediji sistematski favorizovali izraelski narativ o Gazi
The Intercept

Američki mediji su u izvještavanju o ratu u Gazi sistematski favorizovali Izrael i primjenjivali dvostruke standarde prema Palestincima, zaključak je analize koju je za The Intercept objavio novinar i medijski kritičar Adam Johnson.

Analiza je zasnovana na njegovoj knjizi How to Sell a Genocide: The Media’s Complicity in the Destruction of Gaza, u kojoj je obradio više od 12.000 tekstova objavljenih u medijima The New York Times, The Washington Post, CNN.com, Politico, Axios, USA Today i Associated Press, kao i 5.000 televizijskih segmenata emitovanih na CNN-u i MSNBC-u.

Johnson tvrdi da je američko izvještavanje o Gazi bilo jednostrano, rasističko, dehumanizirajuće i da je u pojedinim slučajevima prelazilo u otvoreno podsticanje nasilja. Poseban fokus stavio je na prve mjesece rata, kada je, prema njegovoj ocjeni, izraelski narativ u američkim medijima postao dominantan i poslužio za opravdavanje masovnog razaranja Gaze i raseljavanja Palestinaca.

Jedan od nalaza odnosi se na izraz „pravo na samoodbranu“, koji se u američkim medijima gotovo isključivo povezivao s Izraelom. Prema Johnsonovoj analizi, gosti, voditelji i novinari na CNN-u i MSNBC-u su u prvih 90 dana rata 755 puta govorili o pravu Izraelaca na samoodbranu, dok je isto pravo za Palestince spomenuto samo osam puta.

Sličan obrazac zabilježen je i u štampanim i online medijima. Johnson navodi da su vodeći mediji pravo Izraela na samoodbranu spominjali višestruko češće nego pravo Palestinaca, iako se izvještavalo o ratu u kojem su palestinski civili bili izloženi masovnom stradanju i raseljavanju.

Analiza ukazuje i na razliku u jeziku kojim su opisivane civilne žrtve. Izrazi poput „masakr“, „barbarski“, „divljački“ i „klanje“ mnogo su češće korišteni za opisivanje ubijanja izraelskih civila, dok se sličan emotivni jezik rijetko koristio za palestinske žrtve. Johnson tvrdi da su takve razlike doprinijele stvaranju hijerarhije vrijednosti života u medijskom izvještavanju.

Posebno problematičnim označeno je i često korištenje izraza „ljudski štitovi“ u slučajevima kada su Palestinci ubijeni u blizini palestinskih boraca. Prema analizi, CNN i MSNBC su taj okvir koristili gotovo 800 puta, dok su ga štampani i online mediji koristili stotinama puta.

The Intercept navodi da ovi nalazi pokazuju kako se pristrasnost ne ogleda samo u pojedinačnim uredničkim odlukama, nego u ponavljajućim obrascima jezika, selekcije tema i načina predstavljanja izraelskih i palestinskih žrtava.

Johnson zaključuje da su vodeći američki mediji imali važnu ulogu u normalizaciji izraelskog nasilja u Gazi i u oblikovanju javnog mnijenja koje je omogućilo političku podršku administracije tadašnjeg američkog predsjednika Joea Bidena Izraelu.

Izvor: The Intercept / Common Dreams (linkedin.com)

About The Author