Više od 300 američkih medijskih kuća objavilo je u četvrtak uvodnike kao dio kampanje protiv napada predsjednika SAD Donalda Trumpa na njih, zalažući se za slobodu medija.
“Boston Globe”, koji je pokrenuo ovu akciju, u tekstu “Novinari nisu neprijatelji”, ukazuje da je sloboda štampe jedna od ključnih američkih vrijednosti više od 200 godina.
Istovremeno, “The New York Times” u uvodniku “Potrebni ste slobodnim medijima”, kvalifikujući Trumpove napade “opasnim po vitalnost demokracije”.
U uvodniku “McClatchy”, kompanije koja okuplja 30 dnevnih listova uključujući “Miami Heral”, podsjeća da su Trumpovu kvalifikaciju “neprijatelji naroda” koristili i nacisti za Jevreje, a Staljin za kritičare koji su potom eliminirani.
S druge strane, “The New York Post”, tabloid koji podržava Trumpa, reagovao je na poziv “Boston Globea” pitanjem “Ko smo mi to da se ne slažemo”? Ovaj list dodaje: “Frustrira nas što svaki put kad objavimo neugodnu istinu moramo se pravdati da ne širimo lažne vijesti, ali novinarstvo nije izbor za miss. Sve što možemo je da nastavimo da izvještavamo. No, da li će li se poslije ovoga nešto promijeniti? Neće ni za trunku”.
Istovremeno, “Philadelphia Inquirer”, koji izlazi u gradu u kome je rođena američka demokracija, ističe da “ako mediji nisu slobodni od odmazde, kazni ili sumnji zbog neugodnih stavova ili informacija – nisu slobodni ni zemlja, niti građani”.
Donald Trump je odmah reagirao na Twitteru: “Lažni mediji su opoziciona partija. To je loše za našu veliku zemlju…ali mi pobjeđujemo”.
On je dodao da ništa ne želi više od slobode medija. “Činjenica je da su mediji slobodni da pišu i kažu sve što žele, ali mnogo toga što objavljuju su lažne vijesti, nastojeći da proguraju određenu političku agendu ili da naude ljudima. Iskrenost pobjeđuje”.
“The Wall Street Journal” jedan je od rijetkih listova koji se nije priključio ovoj akciji. Novinar ovog dnevnika James Freeman je napisao da Trump ima pravo na slobodu govora te da je ova kampanja “Boston Globea” u suprotnosti sa samim principom nezavisnosti za koju se zalaže.
“Boston Globe” pozvao je prošle sedmice na sveopću osudu predsjednikovog “prljavog rata” protiv medija koristeći haštag #EnemyOfNone.
U pozivu je navedeno da Trump izvrgava ruglu medijske izvještaje kao “lažne vijesti”, napadajući novinare kao “neprijatelje naroda”.
Ovaj list je upozorio na “opasnosti od napada (Trumpove) administracije na medije”.
Američki eksperti naglašavaju da time raste rizik od nasilja protiv novinara.
Izdavač “New York Timesa” AG Sulzberger rekao je Trumpu tokom njihovog sastanka u julu da njegov jezik “doprinosi rastu prijetnji novinarima i vodit će nasilju protiv njih”.
Prema arhivi Trumpovog naloga na Twitteru, upotrijebio je termin “lažne vijesti” 281 put.
Istraživanje Univerziteta Quinnipiac pokazuje da 51 posto republikanskih birača smatra da su mediji “neprijatelji naroda a ne važan dio demokratije”.
Također, prema anketi Ipsosa, 23 posto republikanaca i svaki osmi Amerikanac ističe da Trump treba zabraniti ključne medijske kuće kao što su “CNN”, “NYT” i “The Washington Post”.