Organizacije širom Evrope u akcijama protiv SLAPP tužbi

Identificirano 1.049 SLAPP slučajeva pokrenutih od 2010. do 2023. godine

Organizacije širom Evrope u akcijama protiv SLAPP tužbi
Foto: Media.ba

U prvom testnom slučaju novog evropskog zakonodavstva za zaštitu slobode izražavanja i zaustavljanje zloupotrebnih tužbi, Greenpeace International američku kompaniju za naftovod Energy Transfer na sudu u Nizozemskoj. Istovremeno, 40 organizacija u petnaest evropskih zemalja poziva svoje vlade da prenesu direktivu EU „anti-SLAPP“ u nacionalno zakonodavstvo.

Višemilijardna kompanija Energy Transfer podnijela je dvije uzastopne SLAPP tužbe protiv Greenpeace International i Greenpeacea u SAD-u nakon mirnih protesta Standing Rock 2016. protiv naftovoda Dakota Access Pipeline.

Prvi je slučaj odbačen, ali Greenpeace organizacije i dalje se brane u drugom postupku, koji je u toku, nakon što je porota u Sjevernoj Dakoti nedavno dosudila više od 660 miliona dolara odštete naftovodnom divu, zbog iskazane solidarnosti s protestnim predvođenim domorodačkim stanovništvom.

Aktivisti Greenpeace Internationala i saveznici bili su prisutni ispred suda u Amsterdamu na prvom pripremnom ročištu s velikim transparentom.

– Zloupotreba SLAPP tužbi direktna je prijetnja slobodi govora i pravu na mirni protest. No zajedno ćemo poraziti ovu nepravednu taktiku. Ovaj slučaj ima potencijal okrenuti novu stranicu u borbi protiv tužbi zastrašivanja i pokazati da korporativno nasilništvo ne prolazi. Energy Transfer pokušava utišati pravu priču: oni zarađuju milijarde dok zagađuju našu planetu naftom i plinom – kazao je Mads Flarup Christensen, izvršni direktor Greenpeace International.

Sve veći broj organizacija, novinara, aktivista, branitelja ljudskih prava i članova zajednica širom Evrope prepoznaje SLAPP tužbe kao prijetnju svojoj slobodi govora, ali i pravu javnosti da zna.

CASE (Koalicija protiv SLAPP tužbi u Evropi) identificirao je ukupno 1.049 SLAPP slučajeva pokrenutih u periodu od 2010. do 2023. godine.

Države članice EU-a imaju rok do 7. maja 2026. godine da ovu direktivu prenesu u svoja nacionalna zakonodavstva, no do sada je ostvaren vrlo mali napredak. Zato se više od 40 organizacija u više od petnaest zemalja okupilo kako bi izvršilo pritisak na svoje vlade da poštuju direktivu.

Charlie Holt, evropski voditelj Global Climate Legal Defense (CliDef) i član Upravnog odbora CASE-a, kazao je da je prošlo već više od godine dana od donošenja historijske Anti-SLAPP Direktive, a zapanjujuće je malo učinjeno kako bi se njezine zaštitne mjere provele u stvarnosti.

– Tužba Greenpeace Internationala u Nizozemskoj sada nizozemskim sudovima predstavlja prvi veliki test direktive. U svojoj preambuli, Direktiva naglašava kako je zaštita od SLAPP tužbi podnesenih izvan EU-a nužna za zaštitu evropske demokratije i očuvanje ljudskih prava u Uniji. Ako se takva zaštita ne može primijeniti u slučaju ovako agresivne i očito zloupotrijebljene tužbe kao što je tužba Energy Transfera, teško je zamisliti situaciju u kojoj bi ikada bila primjenjiva. Dok ne dobijemo jasnoću od sudova, evropska demokratija i dalje ostaje izložena napadima moćnih privatnih interesa – dodao je.

Predsjednica Evropske federacije novinara (EFJ) Maja Sever naglasila je da je nakon godina pregovaranja o zakonodavstvu, vrijeme da vidimo kako će se EU Anti-SLAPP direktiva primjenjivati u praksi i testirati njezina učinkovitost u zaštiti javnog sudjelovanja.

– Evropski novinari čvrsto stoje uz Greenpeace: protiv zloupotrebe moći, za slobodu izražavanja i pravo na protest. Ovaj slučaj tiče se svih nas – zaključila je Sever.

Izvor: HND

About The Author