Članice tima BH Novinari su sudjelovale na dvodnevnom seminaru o sigurnosti novinarki i novinara u Bosni i Hercegovini, čija je centralna tema bila rodno zasnovano i digitalno nasilje.
Seminar je održan sa ciljem unapređenje zaštite novinara kroz multisektorski pristup, te osnaživanje medijske zajednice i jačanje svijesti o važnosti borbe protiv različitih oblika rodno zasnovanog nasilja koji se pojavljuju kao najčešći oblici kršenja prava i sigurnosti novinara u javnom prostoru BiH.
Na dvodnevnoj obuci sudjelovali su novinari, predstavnici tužilaštava i medija, kao i eksperti i konsultantice Vijeća Evrope – kako bi zajednički razgovarali o unapređenju institucionalne zaštite medijskih radnika i radnica, s posebnim naglaskom na izazove u digitalnom prostoru.
Vanja Ibrahimbegović Tihak, voditeljica projekta pri Vijeću Evrope, je istakla važnost sistemskog pristupa zaštiti novinara, te neophodnost koordinacije ključnih aktera: pravosuđa, policije i medija – radi brze i efikasne reakcije na prijetnje i napade, te njihovo procesuiranje.
Za konsultaticu Vijeća Evrope Dženanu Radončić najveći izazov u oblasti zaštite novinari od rodno zasnovanog nasilja je prepoznavanje i procesuiranje online prijetnji, te je istakla važnost edukacije pravosudnih aktera i policije u ovoj oblasti.
Posebno se osvrnula na podatke o niskom stepenu prijavljivanja online prijetnji i napada, ukazujući na nepovjerenje u institucije i strah od retraumatizacije žrtava.
Novinarka Kristina Ljevak Bajramović, medijska ekspertkinja i konsultantica, fokusirala se na položaj novinarki u digitalnom prostoru, ističući kako su žene u medijima znatno češće mete rodno zasnovanog nasilja, govora mržnje i kampanje zastrašivanja nego muškarci – novinari.
Ona je podcrtala potrebu za posebnim mjerama podrške i zaštite za medijske radnice, uključujući sigurnosne protokole i psihološku pomoć.
Dragan Sekulovski, direktor Regionalne mreže SafeJournalists i izvršni direktor Udruženja novinara Makedonije, govorio je o regionalnim mehanizme zaštite novinara, pri čemu je posebno istakao primjere dobre prakse iz Sjeverne Makedonije kao i drugih zemalja Zapadnog Balkana.
Ukazao je na značaj regionalne saradnje i uloge mreže SafeJournalists u praćenju slučajeva napada na novinare, kao i zagovaranju politika koje mogu unaprijediti sigurnost novinarki i novinara.
O ulozi državnih institucija u zaštiti prava novinarki i potrebi za usklađivanjem domaćeg zakonodavstva sa evropskim standardima ravnopravnosti spolova i borbe protiv nasilja u digitalnom okruženju, govorio je Joško Mandić iz Agencije za ravnopravnost polova.
On je istekao da je neophodno uspostaviti efikasne mehanizme za prijavljivanje i sankcioniranje rodno zasnovanog nasilja na internetu, te osigurati kontinuiranu edukaciju nosilaca javnih funkcija i zaposlenih u pravosuđu.
Također, naglasio je važnost međusektorske saradnje kako bi se novinarkama pružila adekvatna institucionalna podrška i zaštita.
Seminar je održan u okviru Zajedničkog programa Evropske unije i Vijeća Evrope pod nazivom „Zaštita slobode izražavanja i slobode medija u BiH – PROFREX“
Izvor: BH novinari