Nova studija potvrđuje da se SLAPP tužbe sve češće koriste protiv novinara

Ove prijetnje najčešće su usmjerene na pojedince, a ne na izdavače ili organizacije, te često uključuju velike iznose

Nova studija potvrđuje da se SLAPP tužbe sve češće koriste protiv novinara
Foto: Media.ba

Strateške tužbe protiv učešća javnosti (SLAPPs) koriste se kao alat za ušutkavanje novinara, aktivista i organizacija civilnog društva kroz skupe i dugotrajne pravne procese. „No-SLAPP Alliance“, koalicija od oko 15 organizacija civilnog društva, uključujući njemački sindikat novinara „dju in ver.di“, poziva njemačku vladu da odlučno djeluje protiv ovih zloupotreba pravnog sistema. Ovaj poziv dolazi nakon istraživanja provedenog u septembru 2024. godine, u kojem je učestvovalo 227 ispitanika.

Studija, koju su naručili „dju in ver.di“, „Društvo za građanska prava“, „Minhenski institut za zaštitu okoliša“ i „Fondacija Otto Brenner“, pokazuje da su 60 posto pogođenih novinari, a trećina se suočava s visokim finansijskim zahtjevima u ovim zloupotrebama pravnog sistema.

Studija naglašava i psihološki teret SLAPP tužbi, kao i njihov negativan utjecaj na slobodu govora. Posebno ističe potrebu za jačanjem zaštite, s obzirom na to da će države članice EU morati usvojiti evropsku anti-SLAPP direktivu do sljedeće godine.

Istraživanje pokazuje da pravne prijetnje obično počinju putem zastrašujućih pisama, zahtjeva za prekid aktivnosti (cease-and-desist orders) ili upozorenja o mogućim tužbama, objašnjava Bettina Hesse, službenica za medijsku politiku u „ver.di“.

Ove prijetnje najčešće su usmjerene na pojedince, a ne na izdavače ili organizacije, te često uključuju velike iznose – trećina ispitanika suočila se s tužbama između 100.000 i 500.000 eura, što dovodi do ogromnih pravnih troškova i služi kao sredstvo odvraćanja.

Osim toga, jedan od pet ispitanih izjavio je da bi izbjegao izvještavanje o sličnim temama u budućnosti. Samo 46 posto pogođenih uspjelo je dobiti svoje slučajeve, koji su trajali od nekoliko sedmica do više godina i prolazili kroz više sudskih instanci.

Za efikasnu provedbu EU direktive, suci će morati uzeti u obzir stvarnu svrhu ovih tužbi, što je aspekt koji ranije nije bio prepoznat u proceduralnom pravu.

Iako njemački zakoni uključuju određene mehanizme za odbacivanje neutemeljenih tužbi, oni ne prepoznaju eksplicitno SLAPP tužbe niti pružaju jasnu zaštitu od njih. EU je 2024. godine usvojila anti-SLAPP direktivu, ali ona se odnosi samo na prekogranične slučajeve, tj. kada je tužba podnesena u drugoj zemlji.

„No-SLAPP Alliance“ sada poziva narednu saveznu vladu da u svoj koalicioni sporazum uključi snažnu zaštitu protiv SLAPP tužbi.  Zatražili su rano odbacivanje SLAPP tužbi na osnovu jasnih pravnih definicija te širu primjenu EU direktive kako bi obuhvatila sve slučajeve, ne samo prekogranične.

Također, zatražili su finansijske kazne za zloupotrebu tužbi, uključujući obavezu tužitelja da pokriju pravne troškove tuženih, veću podršku žrtvama, uključujući pravnu pomoć i psihosocijalno savjetovanje te jače praćenje i dokumentaciju SLAPP slučajeva.

Izvor: EFJ

About The Author