Uprkos krhkom sporazumu o prekidu vatre, humanitarna katastrofa se nastavlja u Gazi, ometajući rad novinara svakodnevno. Reporteri bez granica (RSF) izrazili su podršku medijskim profesionalcima i pozivali Izrael da hitno ukine blokadu teritorije.
Izraelska vojska je ubila njihove kolege i uništila njihove domove i redakcije, dok preostali novinari u Gazi, koji su preživjeli 15 mjeseci intenzivnog bombardovanja, i dalje se suočavaju s ogromnim izazovima, uprkos prekidu vatre između Izraela i Hamasa koji je stupio na snagu 19. januara.
Humanitarna pomoć, koju izraelske vlasti filtriraju, tek sporadično dolazi u blokiranu teritoriju, dok Izrael i dalje onemogućava stranim novinarima ulazak, sprečavajući nezavisne medije da izvještavaju o posljedicama rata i kontinuiranoj humanitarnoj katastrofi. Palestinskim novinarima u izbjeglištvu također je zabranjen povratak u Pojas Gaze.
– Hitno pozivamo na ukidanje blokade koja guši medije u Gazi. Novinarima su potrebna multimedijalna i sigurnosna oprema, internet i električna energija. Stranim novinarima mora biti omogućen pristup teritoriji, a palestinskim novinarima u izbjeglištvu povratak kući. Dok je prekid vatre zaustavio nezapamćeni masakr novinara, medijska infrastruktura ostaje razorena – kazala je Anne Bocandé, urednica RSF-a
– Razmjeri razaranja su ogromni, zastrašujući – rekao je Islam al-Zaanoun s Palestine TV-a. “Čini se da je život nestao. Ulice su postale otvorena smetljišta. Bez prostora za rad, bez interneta i struje, bio sam prisiljen prestati raditi nekoliko dana.”
Novinari se također suočavaju s ozbiljnom nestašicom goriva, što otežava i poskupljuje kretanje unutar zemlje. Poput ostatka stanovništva Gaze, i oni moraju provoditi sate čekajući u redovima za osnovne potrepštine poput hrane i vode.
– Cijele oblasti su nedostupne – rekao je dopisnik Al Jazeere, Hani al-Shaer. “Situacija je i dalje opasna. Na nas je i pucano u Rafahu.”
S najmanje 180 ubijenih medijskih profesionalaca tokom 15 mjeseci rata, uključujući najmanje 42 ubijena na radnom zadatku, prema podacima RSF-a, preživjeli novinari moraju se nositi s traumom dok nastavljaju svoj posao.
– Izvještavali smo o ovoj tragediji, ali smo i sami bili njen dio. Često smo bili mete – naglasio je Islam al-Zaanoun. “Još uvijek ne možemo odmoriti niti spavati. I dalje smo prestravljeni da će rat ponovo početi“, dodaje Hani al-Shaer.
Od Egipta do Katara, novinari koji su uspjeli pobjeći od užasa i dalje žive s posljedicama, ne mogu se vratiti svojim porodicama i domovima.
“Moja najveća nada je da se vratim kući i vidim svoje voljene. Ali granica je zatvorena, a moja kuća je uništena, kao i domovi većine novinara – kaže Ola al-Zaanoun, RSF-ov dopisnik iz Gaze, trenutno smješten u Egiptu.
Šef ureda The New Arab u Gazi, Diaa al-Kahlout, jedan je od mnogih koji su gledali kako izraelska vojska uništava njihov dom. „Kada su me uhapsili, bombardovali su i zapalili moju kuću i auto. Izgubio sam sve što sam stekao u svojoj karijeri kao novinar i sada počinjem ispočetka”, rekao je RSF-u.
Kao izbjeglica u Dohi, i dalje ga proganja zlostavljanje izraelskih snaga tokom jednomjesečnog pritvora u decembru 2023. godine, nakon što je bio uhapšen u Beit Lahyi, na sjeveru Pojasa Gaze.
– Koliko god ponavljao sebi da sam ovdje siguran, da imam sreću što su mi žena i djeca sa mnom, imam problema sa spavanjem, radom, donošenjem odluka – povjerava se novinar, čiji je brat ubijen u ratu. “Stalno se plašim”, zaključuje.
Izvor: RSF