Kineski DeepSeek ruši vrijednost dionica američkih tehnoloških kompanija

Firma je detaljno objasnila kako je razvila vrhunski model s troškovima koji su samo djelić onoga što su američke kompanije potrošile

Kineski DeepSeek ruši vrijednost dionica američkih tehnoloških kompanija
Foto: Daily Star

Tehnološke dionice, posebno one povezane s vještačkom inteligencijom, doživjele su nagli pad vrijednosti na berzama zbog nagađanja o mogućem uticaju kineskog start-apa DeepSeek.

To je izazvalo sumnje u sposobnost američkih kompanija da iskoriste milijarde dolara koje su već uložile u vještačku inteligenciju. Vrijednosti dionica proizvođača čipova Nvidia, Microsofta i Mete naglo su pale, a i Nasdaq, pretežno tehnološki indeks, također je pretrpio ozbiljan udarac.

Pad je povezan s prošlosedmičnom objavom DeepSeeka o njihovom najnovijem velikom jezičkom modelu vještake inteligencije, za koji tvrde da može da parira vodećim američkim konkurentima poput OpenAI, uprkos znatno manjim troškovima i korištenju daleko manje Nvidia-čipova.

Firma je detaljno objasnila kako je razvila vrhunski model s troškovima koji su samo djelić onoga što su američke kompanije očekivale da plate za isti napredak.

Te tvrdnje izazvale su sumnje među investitorima u vezi s trenutnim procvatom vještačke inteligencije u Silicijskoj dolini, koji je posljednje dvije godine obilježen rastom procjena vrijednosti dionica kompanija na osnovu očekivanja o potencijalu rasta vještačke inteligencije.

U međuvremenu, DeepSeekova aplikacija AI Assistant, objavljena 10. januara, u ponedjeljak je prestigla konkurentski ChatGPT i postala najviše ocijenjena besplatna aplikacija na Appleu.

Rastuća popularnost DeepSeeka i njegovo detaljno objašnjenje kako je model razvijen, šokirali su zajednicu vještačke inteligencije i dodatno uzdrmali već nestabilno tržište.

Tehnološke dionice povezane s vještačkom inteligencijom bile su sklone dramatičnim usponima i padovima tokom protekle godine, a analitičari kažu da nema sumnje da je posljednja turbulencija vezana uz DeepSeek.

Uspjeh DeepSeeka od njegovog pokretanja i tvrdnje o razvoju najnovijeg modela, poznatog kao R1, dovode u pitanje osnovne pretpostavke o razvoju velikih jezičkih modela vještačke inteligencije i modela rasuđivanja. To također ukazuje na činjenicu da Kina sve više može da konkurira SAD-u u području vještačke inteligencije.

Angela Zhang, profesorica prava na Univerzitetu Južne Kalifornije, rekla je za DW da je DeepSeek „lider“ u Kini, i da ta zemlja u cjelini brzo sustiže SAD na polju vještačke inteligencije.

– Postoje bar četiri kineske firme koje tvrde da su razvile modele vještačke inteligencije koji mogu da konkuriraju američkim kompanijama iz Silicijske doline. Ovo nije jedinstven slučaj, već samo jedan primjer cijele industrije vještačke inteligencije u Kini – kazala je.

Richard Windsor, tehnološki analitičar i osnivač istraživačke firme Radio Free Mobile, rekao je za DW da nema sumnje da je DeepSeekov model napredan onoliko koliko tvrde.

– To je realno. Da ga nisu potpuno objavili kao open source, bilo bi mnogo više sumnji u izvedbu. Ali oni su ga objavili i može se mjeriti prema postojećim referentnim standardima – dodao je.

Kada je OpenAI objavio svoj najnoviji model u decembru prošle godine, nisu dali tehničke detalje o tome kako su ga razvili. DeepSeek je otkrio detalje razvoja modela vještačke inteligencije koji je sposoban samostalno da razmišlja i uči bez ljudskog nadzora.

Tu je i činjenica da je DeepSeek postigao naizgled veliki napredak uprkos tome što je Washington zabranio Nvidiji slanje svojih najnaprednijih čipova u Kinu. DeepSeek tvrdi da je svoj model razvio koristeći Nvidia H800 čipove, a ne najnaprednije H100 čipove, ali tu tvrdnju osporavaju neki u industriji.

Liang Wenfeng, čovjek koji stoji iza DeepSeeka, već je postao svojevrsni nacionalni heroj u Kini. Prošle sedmice bio je jedini direktor neke kompanije koja radi na razvoju vještačke inteligencije koji je pozvan da se pridruži drugim preduzetnicima na sastanku visokog ranga s kineskim premijerom Li Qiangom.

Zapanjujući uticaj firme na Silicijsku dolinu posljednjih sedmica sugerira da bi ona mogla postati globalni div u oblasti vještačke inteligencije. Međutim, Windsor upozorava da postoji mnogo nesigurnosti oko toga kako će DeepSeekov proboj uticati na šire tržište.

Kaže da će kompanije sada pokušati da repliciraju ono što je DeepSeek postigao koristeći metode koje je objavio. Ako uspiju, to bi moglo da znači da će treniranje sistema vještačke inteligencije postati znatno jeftinije. Sve to ukazuje na dalje preokrete za investitore u sektoru koji je već i do sada obilježen nesigurnošću.

Izvor: DW

About The Author