Transparency International-Georgia objavio je je godišnji izvještaj o slučajevima nasilja nad medijima i odgovoru državnih institucija u kojem je istaknut alarmantan porast nasilja nad novinarima i predstavnicima medija u Gruziji.
Prema izvještaju, samo ove godine zabilježeno je gotovo 200 slučajeva fizičkih i verbalnih napada, uz pokušaje zastrašivanja i ušutkavanja medija. To predstavlja gotovo peterostruko povećanje u poreðenju s 2023. godinom.
TI-Georgia je dokumentirala nasilje nad predstavnicima medija u pet kategorija, uključujući: Otvoreni napadi na predstavnike medija; Protuzakonito pritvaranje i novčano kažnjavanje novinara; Pokušaji prijetnji, pritisaka i zastrašivanja predstavnika medija; Upotreba pravila o akreditaciji od strane Parlamenta protiv medija; Korištenje sudskih mjera protiv medija.
Posebna pažnja posvećena je nasilju nad novinarima koji prate proeuropske proteste.
TI – Gruzija je izvijestila o više od 90 slučajeva kršenja prava medija tokom ovih protesta, uključujući “ciljane napade, teške fizičke ozljede, nezakonita pritvaranja, novčane kazne, namjerno oštećenje opreme, nezakonito ometanje novinarskih aktivnosti, ozljede uzrokovane suzavcem, sprejevima i vodenim topovima , prijetnje i uvrede.
Novinari su bili izloženi nasilju ne samo od strane organa za provođenje zakona, već i od strane takozvanih “unajmljenih nasilnika”. U izvještaju su istaknuti najkritičniji slučajevi napada na Maka Chikhladzea, Giorgija Shetsirulija i Gurama Rogavu.
Prema organizaciji, dan parlamentarnih izbora 26. oktobra “bio je težak i za novinare”, jer je Media Checker objavio da je 70 predstavnika medija bilo suočeno s ometanjem u radu.
Dodatno, primijećeno je da je Komisija za komunikacije od novembra zadržala negativan stav prema kritički nastrojenim medijskim kućama u Gruziji, posebno tokom predizbornog perioda, kada su “brojni sporni protokoli o kršenju protiv televizijskih postaja koje su kritizirale vladu.”
TI-Georgia je zatražio podatke o statističkim podacima o zločinima počinjenim protiv novinara. Prema podacima Posebne istražne službe, ove godine pokrenute su istrage u 16 krivičnih predmeta vezanih uz protuzakonito ometanje profesionalne djelatnosti novinara, od kojih je devet istraga još u toku.
U izvještaju se također navodi da je Ured glavnog tužitelja pokrenuo krivični postupak protiv sedam osoba, a jedan predmet je zatvoren. U odgovoru Posebne istražne službe ne stoji da li je neka od istraga okončana i da li su počinitelji odgovarali.
– Nesposobnost i neučinkovito funkcioniranje državnih institucija u borbi protiv zločina protiv medija jasan je primjer zarobljenosti države, gdje se različite grane vlasti, koncentrirane oko jedne stranke, koriste isključivo za konsolidaciju moći te stranke. To je u oštroj suprotnosti s njihovom primarnom svrhom, a to je nepristrano služenje interesima društva – zaključio je TI-Georgia.
Izvor: Civil Georgia