U najsmrtonosnijem periodu za novinare u modernoj historiji kada je najmanje 131 medijski djelatnik ubijen je u Pojasu Gaze od početka izraelske odmazde za napade Hamasa 7. oktobra 2023. godine, u gotovo svim slučajevima Izrael je tvrdio da su ubistva novinara bila nenamjerna, ali međunarodne medijske grupe uznemirile su time što je Izrael proglasio teroristima šest novinara Al Jazeere.
Izraelske odbrambene snage (IDF) ove sedmice targetirale su šestoricu novinara kazavši da su u pitanju borci za Hamas i Palestinski islamski džihad. IDF kaže da tvrdnje temelje na dokumentima zaplijenjenim u Gazi koji navode imena, brojeve ličnih iskaznica i činove članova Hamasa.
TIME nije mogao nezavisno potvrditi autentičnost i tačnost dokumenata, a Al Jazeera je odbacila te optužbe, nazivajući dokumente izmišljenima.
– Strah je da će ovih šestoro sada možda biti na meti – kaže Rebecca Vincent, direktorica kampanja Reportera bez granica sa sjedištem u Parizu, poznatih pod francuskim akronimom RSF.
– Opet ponavljamo da novinari nisu teroristi i samo objavljivanje ovih dokumenata ne predstavlja dokaz njihove pripadnosti niti Izraelu daje dozvolu za ubijanje – navela je.
Ranije ove godine, RSF je ispitao izraelsko ciljano ubistvo još dvojice dopisnika Al Jazeere – Ismaila al-Ghoula i Ramija al-Rifija, ubijenih dronom u napadu na njihov automobil nedugo nakon javljanja uživo s lokacije u blizini porodične kuće političkog šefa Hamasa Ismaila Haniyeh, koji je ranije tog dana ubijen u Iranu.
Izrael je tvrdio da je al-Ghoul bio “operativac vojnog krila Hamasa i terorist Nukhbe”, misleći na elitnu Nukhba brigadu te grupe. Istraga RSF-a primijetila je “brojne nedosljednosti” u izraelskim dokazima, uključujući tvrdnju da je al-Ghoul dobio vojni čin 2007. godine, kada je imao 10 godina.
U ratu u kojem međunarodnim novinarima nije dopušteno izvještavati s terena, Al Jazeera i međunarodne novinarske grupe kažu da Izrael izgleda namjerava ugušiti izvještavanje sa svoje posljednje fronte.
– Ono što pokušavaju učiniti je prikriti šta se događa na sjeveru Gaze – kaže Mohamad Moawad, glavni urednik arapskog kanala Al Jazeere, ističući da su navodi izraelske vojske imenovali sve osim jednog od sedam preostalih novinara mreže na sjeveru gdje je sve jača izraelska ofenziva dovela do velikog broja ubijenih.
– Cilj je ušutkati izvještavanje Al Jazeere sa sjevera Gaze… kako bi se opravdalo moguće ciljanje našeg kolege Anasa Al Sharifa i drugih kolega u sjevernom dijelu Gaze – rekao je.
Kada je tek izbio rat mnogi od oko 50 novinara Al Jazeere u Gazi raseljeni su na jug nakon izraelske naredbe bez presedana o evakuaciji sjevernog dijela Pojasa. Samo je nekoliko njih odlučilo ostati, među njima šestorica koje je imenovao IDF.
– Bili su vrlo otporni. Novinarska zajednica u Palestini smatra da ima obavezu nastaviti s izvještavanjem jer će u protivnom iznevjeriti svoje društvo – kaže Moawad.
Al Jazeera je najpopularniji informativni kanal u arapskom svijetu, ali se u Izraelu promatra s posebnom pažnjom zbog, kako njegovi kritičari kažu, spremnosti emitera da prezentira komentare Hamasovih dužnosnika.
Kanal ima sjedište u Kataru i finansira ga Katar, gdje je političkim vođama Hamasa dopušteno živjeti i djelovati; kraljevstvo ima historijske veze s Muslimanskim bratstvom, pokretom iz kojeg je izrastao Hamas. Katar je također dom američke vojne zračne baze, te je funkcionirao kao primarni posrednik u naporima da se pregovara o prekidu vatre u Gazi i povratku izraelskih talaca koji se još tamo drže.
Izraelska vlada ipak smatra Al Jazeeru neprijateljskom silom, donoseći novi zakon o sigurnosti koji je koristila za zatvaranje svojih operacija u zemlji, potez koji su osudila novinarska udruženja unutar i izvan Izraela, koje se boje utjecaja na preostale novinare u Gazi. Svi su Palestinci i stoga su ranjiviji od međunarodne štampe kojem je zabranjeno izvještavati o ratu iz prve ruke.
– Mislim da je jako važno da ljudi shvate koliko je to bez presedana – kaže Jodie Ginsberg, izvršna direktorica Odbora za zaštitu novinara (CPJ) sa sjedištem u New Yorku.
– Radim kao novinarka više od dva desetljeća. Razgovarala sam s mnogim ratnim izvjestiteljima u to vrijeme, i niko od njih – nakon što su izvještavali o nekim od najokrutnijih ratova i genocida – ne može se sjetiti da je bio potpuno isključen s nekog teritorija tako potpuno i tako dugo – navela je.
Deseci američkih zakonodavaca ove sedmice obnovili pozive da se američkim i drugim međunarodnim novinarima omogući nesmetan pristup Gazi. Bidenova administracija uglavnom nije poslušala te pozive.
Izraelska vojska dugo odbacuje tvrdnje da prijeti novinarima u Gazi, a glasnogovornik je prošle godine za TIME rekao da “IDF nikada nije i nikada neće namjerno ciljati novinare”.
Ipak, brojne nezavisne istrage zaključile su da je izraelski vojnik namjerno ubio dopisnicu Al Jazeere Shireen Abu Akleh kako je izvještavala sa Zapadne obale 2022. godine.
U Gazi je Samer Abudaqa, dugogodišnji snimatelj mreže, ubijen u izraelskom zračnom napadu na školu u Khan Younisu u decembru.
Sljedećeg mjeseca, Hamza al-Dahdouh, novinar i snimatelj Al Jazeere, ubijen je dok se vozio između Khan Younisa i Rafaha s još dvojicom novinara kada je njihov automobil pogođen u izraelskom zračnom napadu. Al-Ghoul i al-Rifi ubijeni su u julu.
Najmanje još dva novinara Al Jazeere, Fadi Al Wahidi i Ali Al-Attar, zadobila su ozljede opasne po život; mreža kaže da su im izraelske vlasti uskratila dopust za evakuaciju iz Pojasa kako bi dobili potrebnu medicinsku njegu.
CPJ, koji prati napade na novinare širom svijeta, dokumentirao je ono što opisuje kao dobro utvrđeni obrazac po kojem Izrael optužuje novinare da su teroristi bez davanja ikakvih vjerodostojnih dokaza koji bi potkrijepili svoje tvrdnje.
Izrael je također primijenio etiketu na palestinske organizacije za ljudska prava, od kojih je šest označio kao “terorističke” 2021. godine, što je izazvalo međunarodni protest.
Šefica CPJ-a Ginsberg kaže da nemaju pristup fizičkim dokumentima, u potpunosti se oslanjaju na ono što IDF kaže da je pronašao.
– Čini mi se prilično zgodnim što je iznenada pronašao te dokumente baš kad se upustio u ono što izraelska organizacija za ljudska prava B'Tselem naziva ‘etničkim čišćenjem sjeverne Gaze’, a ovo je vrlo malo novinara koji još mogu o tome izvijestiti – kaže ona.
– To je taktika koju vidimo da vlade, posebno autoritarne vlade, stalno koriste – dodaje Ginsberg, pojašnjavajući da ako novinara optužite da je kriminalac ili terorist, bacate sumnju na informacije koje oni pružaju, a to je namjerna taktika da se čitatelji, slušatelji i gledatelji natjeraju da posumnjaju u valjanost onoga što ta osoba govori ili pokazuje.
– Sve je to stvorilo ovu savršenu postavku za cenzure. Moram vjerovati da je to namjerno. Mi to osuđujemo. I nije samo u Gazi- kazao je Vincent iz RSF-a.
Izvor: TIME