Obzirom na brzinu ubijanja novinara u Gazi, uskoro više neće biti nikoga da informira

Organizirani protesti u deset zemalja kao upozorenje na zastrašujući broj novinara koji su svojim životima platili svoju posvećenost informiranju svijeta

Obzirom na brzinu ubijanja novinara u Gazi, uskoro više neće biti nikoga da informira

U manje od godinu dana, više od 130 novinara ubile su izraelske snage u Gazi. Kako bi odali počast ovim palim novinarima i zatražili zaštitu palestinskih novinara, Reporteri bez granica (RSF) organizirali su proteste u deset različitih zemalja.

Izraelska vojska je od 7. oktobra ubila više od 130 novinara u palestinskoj enklavi, od kojih je najmanje 32 ubijeno dok su radili. Ovom globalnom kampanjom podizanja svijesti, RSF ima za cilj upozoriti međunarodnu javnost na ozbiljnost ove krize: alarmantna stopa ubijanja ovih novinara ugrožava pravo na slobodne i nezavisne informacije.

Protesti su organizirani u Njemačkoj, Brazilu, Španiji, Sjedinjenim Američkim Državama, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Senegalu, Švicarskoj, Tajvanu i Tunisu.

Novinski prsluci prekriveni krvlju, simbolizirajući zastrašujući broj novinara koji su svojim životima platili svoju posvećenost informiranju svijeta, postavljeni su na simboličnim lokacijama u svakoj od ovih zemalja, kao što je Trg slobode u Taipeiju, ispred London Big Ben, ispred Spomenika afričke renesanse u Dakaru i blizu Eiffelovog tornja u Parizu.

Zajednička poruka stajala je na velikim transparentima na svakom protestu: “S obzira na brzinu ubijanja novinara u Gazi, uskoro više neće biti nikoga ko bi vas informirao.”

– Masakr novinara u Gazi mora prestati. Eliminacija novinara u Gazi od strane izraelske vojske prijeti stvaranjem potpunog medijskog mraka u blokiranoj enklavi. Ovi napadi nisu usmjereni samo na palestinske medije, već i na pravo međunarodne javnosti na informacije koje su pouzdane i pluralističke iz jedne od najpomnije promatranih zona sukoba na planetu – kazao je Thibaut Bruttin, generalni direktor RSF-a.

RSF je podnio četiri tužbe Međunarodnom krivičnom sudu (MKS) za ratne zločine počinjene nad novinarima u Gazi. Nakon prve dvije pritužbe, ured tužitelja MKS-a Karima Khana uvjeravao je RSF da su zločini protiv novinara uključeni u njihovu istragu o situaciji u Palestini.

Izvor: RSF

About The Author