Brzi odgovor na slobodu medija (MFRR) oštro je osudio zakonski prijedlog na Kipru koji prijeti slobodi medija pod krinkom borbe protiv dezinformacija. Ovaj amandman, koji kriminalizira “lažne vijesti” i nameće oštre kazne, riskira gušenje nezavisnog novinarstva i poticanje autocenzure.
Taj međunarodni konzorcij pozvao je vlasti da se usklade s međunarodnim standardima ljudskih prava, promoviraju medijsku etiku i zaštite slobodu izražavanja, umjesto da vrše kontrolu nad medijima.
Koalicija MFRR izrazila je ozbiljnu zabrinutost nedavnim zakonskim prijedlogom na Kipru, čiji je cilj kriminalizirati širenje lažnih vijesti drakonskim kaznama uključujući zatvorske kazne do pet godina.
Predloženi amandman na Krivični zakon zemlje, o kojem je raspravljao Pravni odbor kiparskog parlamenta i koji je postavljen za parlamentarnu raspravu u septembru, predstavlja značajnu prijetnju medijskom pluralizmu i demokratiji u evropskoj državi članici.
Ove odredbe mogle bi imati snažan odvraćajući učinak, dovodeći do široko rasprostranjene autocenzure među medijskim profesionalcima, organizacijama civilnog društva, aktivistima i običnim građanima.
– Osim toga, dvosmislenost i sporna priroda onoga što čini “lažne vijesti” pogoršava potencijal proizvoljne provedbe, s rizikom da oni na vlasti završe potiskujući legitimno neslaganje i kritiku – navode.
Postojanje tako nejasnih zakona i njihovo eksponencijalno usvajanje posljednjih godina širom svijeta često je bilo sredstvo političke kontrole nad informacijama, a ne sredstvo za poboljšanje njihove kvalitete.
Dokazi pokazuju da su represivne vlasti opetovano iskorištavale zakone protiv dezinformiranja kako bi utjecale na javno mnijenje o tome što se smatra istinitim ili lažnim, uvredljivim, opasnim ili pobunjeničkim.
Prema predloženom zakonu, kiparski državni tužilac imao bi ovlasti odrediti što predstavlja klevetu, koja će biti prekvalificirana iz građanskog prekršaja u krivični.
Protivimo se izjavi zamjenika glavnog državnog tužilaca Kipra Savvasa Angelidesa, koji tvrdi da je potrebno “povući granicu između slobode govora i nepromišljenosti”.
Međunarodna zajednica, uključujući Evropsku uniju, Vijeće Evrope i Ujedinjene narode, dosljedno osuđuje kriminalizaciju lažnih vijesti. Isto tako, Evropski sud za ljudska prava i UN naglasili su da su zabrane lažnih informacija nespojive s pravom na slobodu izražavanja.
Nedavno doneseni Zakon o digitalnim uslugama (DSA) i Evropski zakon o slobodi medija (EMFA), ako se učinkovito provedu, Kipru pružaju okvir za rješavanje problema dezinformacija bez pribjegavanja krivičnim kaznama.
Također su izrazili zabrinutost da je na sličan način lokalna uprava na sjevernom Kipru 20. maja odobrila paket izmjena i dopuna Krivičnog zakona i povezanih zakona. Njima se proširuje definicija “zle namjere”, kriminalizirajući aktivnosti poput objavljivanja “lažnih vijesti” i vrijeđanja državnih dužnosnika, nalik represivnim mjerama viđenim u Turskoj.
MFRR stoga je pozvao kiparski parlament da ponovno razmotri predložene izmjene i dopune, usklađujući zakonodavne napore s međunarodnim standardima ljudskih prava i najboljim praksama.
Pozvali su ih da izbjegnu gušenje legitimnog novinarskog rada i da usvoje nerepresivne mehanizme za poboljšanje medijskog krajolika, poput jačanja medijske etike, promocije javnih medijskih servisa i poticanja medijskog pluralizma.
Isto tako, pozvali su ih da saslušaju i pozabave se zabrinutostima novinarske zajednice, kako bi ustavom garantirano pravo na slobodu izražavanja i istraživačko novinarstvo na Kipru bilo zaštićeno.
Pretjerane novčane kazne, zatvorske kazne, kontrola sadržaja i ispravci predstavljaju značajnu prijetnju slobodi medija i nemaju mjesta u zakonima o regulaciji medija.
Izvor: EFJ